Softwarové novinky: Sumatra PDF 2.0, Astroburn Lite 1.6.1 a další

0

Advanced Uninstaller Pro 10.6 ENOficiální stránka

S podobnými aplikacemi není radno si zahrávat, protože jejich původ je často trochu nejistý. Advanced Uninstaller Pro nicméně bezplatně funguje, což lze považovat za úspěch – domovská stránka totiž nevyhlíží zrovna nejlépe. Samotné prostředí vás bude úspěšně odpuzovat ještě víc, což je trochu škoda, protože potenciál by se našel. Jde o v podstatě o softwarový švýcarský nůž, pomůže vám s odinstalací programů, přičemž posléze vyhledá pozůstatky a odstraní je. Nabízí ale i pomocnou ruku s položkami po spuštění, pročistí vám registr a smaže duplicitní soubory. Zkrátka jde o nástroj, který se bude všemožně snažit udržet výkon vašeho počítače v normě.

 

Poslední verze zlepšuje skenování historie prohlížečů. Autoři by se ovšem měli co nejdříve pustit do výroby pořádného grafického kabátku, protože ten současný je značně nevyhovující. Zdá se ale, že svůj účel program splní. A jestliže byl dříve placený, nyní jej lze používat zdarma ve Windows XP a novějších.

BlueStacks App Player beta 1 ENOficiální stránka

Každý operační systém má své aplikace, které vzájemně nejsou kompatibilní, toto pravidlo ale obchází všemožné emulátory. (Pomiňme existenci multiplatformních děl.) Jeden pořádně ambiciózní si teď můžete vyzkoušet v první betě, zaručujeme vám, že jste o něm už slyšeli. V minulosti jsme se mu letmo věnovali, teď stojí za to se o něm opět zmínit, poněvadž projekt nabral velmi reálné obrysy. Beta má do finále už poměrně blízko, takže pokud vás zajímá, jak snadno rozběhat pod Windows aplikace určené pro mobilní Android, stáhněte si BlueStacks App Player. Představu si hned uděláte. Emulátor slibuje rozjet na počítačích s Windows všechny typy aplikací, hry nevyjímaje. Mobilní aplikace tak mohou ve Windows 8 konkurovat těm v Metru, jejich určení bude totiž podobné.

Vestavěná funkce vám dokonce umožní synchronizovat aplikace s vaším mobilním telefonem (samozřejmě musí mít Android). Co vy na to? Najdete na svém počítači pro emulátor BlueStacks App Player nějaké využití?

Document.Editor 2012.2 ENOficiální stránka

O následujícím pokusu stvořit textový editor nemůžeme prohlásit, že by šlo o nějak závratně originální dílo. Rozhodně jde ale o na pohled zajímavou alternativu, pokud se vám líbí Microsoft Word, ovšem nechcete za něj platit. Ikonky možná nejsou tak hezké, celkově je ale prostředí Ribbon pěkně zpracované, takže by se za něj možná ani redmondští nemuseli stydět. Document.Editor funguje jak ve starých Windows XP, tak v nejnovějších Windows 8. Pokud narazíte na problém, bude to patrně při ukládání, program totiž umí jen tři formáty: RTF, TXT a XAML. Pakliže vám nechybí běžný DOC nebo ODF, budete se ještě muset poprat s anglickým jazykem. Bohužel se program navzdory slušnému potenciálu na tvorbu delších strukturovaných dokumentů nehodí.

Navzdory propracovanému ovládání a možnostem, svých chováním připomíná spíše Poznámkový blok.

Media Player Classic – Home Cinema 1.6.1.4235 CZOficiální stránka

Poté, co autor populárního přehrávače Media Player Classic zařízl vývoj, pokračoval projekt pod názvem Media Player Classic – Home Cinema (MPCHC). Jeho cílem je i nadále udržovat spartánské uživatelské prostředí ve stavu, kdy připomíná starodávný Windows Media Player 6.4. Dodnes na něj někteří s láskou vzpomínají, a jeho neoficiální a nepřímý pokračovatel se snaží ducha původního přehrávače zachovat. Ovšem v jádru jde o moderní program. MPCHC existuje také v nativní 64bitové edici, a podporuje velkou část nejznámějších multimediálních formátů, kromě videa zpracuje také hudbu. Rozumí také pojmu hardwarová akcelerace, slibuje vysokou kvalitu obrazu a nízké zatížení počítače. Podobné sliby naštěstí můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit.

Obsahuje též vlastní kodeky. V nejčerstvější verzi vydané po dlouhé době vývojáři vychytali spoustu chyb a přidali podporu pro další formáty. Všimnout si můžete nových ikonek pro ovládání přehrávání z náhledu na hlavním panelu ve Windows 7.

Astroburn Lite 1.6.1 CZOficiální stránka

Zatímco některé vypalovací nástroje už Windows 8 podporují, jiné nikoli. Astroburn Lite patří k těm jednodušším nástrojům, jejichž obsluhu lze bez obav přenechat i méně zkušeným paličům. V tuto chvíli Osmičky stejně asi ještě nepoužíváte, že takže si Astroburn klidně zkuste. Pokud hledáte nástroj, který by pracoval v nedokončeném systému, podívejte se do přehledu z minulého týdne. Astroburn Lite vás těžko něčím neohromí, na druhou se mu také těžko něco vytýká. Jeho placená varianta má funkcí víc, ale zdarma dostupná verze umí všechno podstatné, co by přinejmenším začátečník mohl potřebovat.

K vypalování se zde dostanete velmi rychle, celý proces je maximálně zjednodušený. S programem si dokonce popovídáte česky, což je o důvod víc, proč by měli nezkušení paliči sáhnout právě po Astroburn Lite. Naposledy vývojáři opravili nepříjemné padání aplikace na konci vypalování.

Sumatra PDF 2.0 CZOficiální stránka

Žhavé želízko v ohni pro tento týden jsme si nechali na závěr. Sumatra PDF symbolizuje všechno, co běžné čtečky dokumentů v PDF nejsou. Ty se většinou předhání v počtu funkcí a v množství hejblátek, avšak Sumatra PDF jde na věc přesně obráceně a nabízí minimum funkcí. Prostředí už více očesat nejde, pak by použitelnost aplikace klesla pod únosnou mez. Několik málo tlačítek by ovšem běžnému člověku stačit mělo, protože kromě lupy se tak leda potřebujete posunout na další stránku. To tady můžete, tím ovšem končíte. Výhodou je velmi rychlá práce, program běží jako namydlený blesk. Pokud vás běžné čtečky unavují, zkuste tuto. Ani se nemusí povinně instalovat.

Sumatra PDF 2.0 navíc přidává podporu pro e-booky ve formátu MOBI. Kromě toho vývojáři opět o kousek zredukovali velikost programu.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!