Sonics: firma, kterou nikdo nezná, ale spoléhají na ni Intel, AMD, Mediatek, …

0

Troufám si odhadovat, že o společnosti jménem Sonics jste nikdy neslyšeli – ani my ne. Přitom to není žádný startup, ve svém oboru působí přes 25 let a za dobu její existence bylo vyrobeno 2,5 miliardy mikročipů, které vznikly s pomocí jejích technologií (z toho miliarda v posledních dvou letech). Sama sebe označuje za předního světového dodavatele řešení NoC (network on chip). Pod tímto pojmem se neskrývá žádná síťařina, nýbrž interní sběrnice pro komunikaci jednotlivých funkčních bloků v čipu. Redaktor serveru SemiAccurate, Thomas Ryan, měl příležitost promluvit se zástupci Sonics při příležitosti oznámení, že firma navázala spolupráci s Mediatekem, významným dodavatelem SoC pro mobilní telefony a tablety.

Vrchní dodavatel lepidla pro Xbox One i PS4

Občas to možná vypadá, že navrhnout procesor dokáže kde kdo: stačí si licencovat výpočetní jádra a grafický akcelerátor od ARM Holdings nebo Imagination Technologies, k tomu podle potřeby nějaké řadiče a další speciální jednotky, slepit to dohromady a je hotovo. Jenže není, lepení vám bude trvat mnoho měsíců, a to i v případě, že jste například AMD a s interními sběrnicemi máte bohaté zkušenosti (vzpomínáte na ring-bus, jednu z hlavních inovací grafického jádra R520?).

sonics design complexity

Ačkoliv Sonics se svými zákazníky oficiálně nechlubí (vyjma Mediateku), z článku SemiAccurate celkem jednoznačně vyplývá, že právě AMD mezi ně patří. Bohaté zkušenosti a existující proprietární sběrnice jsou vám málo platné, jestliže najednou potřebujete do čipu zabudovat obvod od jiné firmy. Učebnicovým příkladem jsou čipy, které AMD dodává do konzolí, neboť kombinují bloky od AMD (procesor, grafické jádro, paměťový řadič) se specializovanými jednotkami od Sony/Microsoftu (řídící logika pro Kinect) a ještě cizími bloky (DSP, na němž stojí technologie TrueAudio, je licencován od firmy Tensilica).

 

Zkrácení produktových cyklů, vlhký sen každého manažera

Takové případy jsou stále častější a jak roste počet funkčních bloků v čipech, roste i význam interních sběrnic. Tu si sice společnosti mohou vyvinout i vlastními silami, Sonics ale tvrdí, že taková řešení jsou často velmi jednoduchá a obtížně škálovatelná. Za příklad dává nejmenovaného zákazníka, který opustil vlastní vývoj NoC a licencoval si sběrnici a vývojové nástroje Sonics. Díky nim se doba vývoje čipu zkrátila z původních osmnácti měsíců nejdříve na rok a když se inženýři s dodanými technologiemi plně sžili, tak dokonce až na tři měsíce.

sonics statistika nocS rostoucím počtem bloků (jader) v čipu roste preference komerčních NoC před vlastním vývojem

Není tedy divu, že technologie od Sonics bychom mohli hledat ve všech herních konzolích současné generace, mezi zákazníky se počítá většina velkých dodavatelů SoC pro mobilní zařízení a údajně také Intel. Sonics je mimo jiné jedním z prvních členů HSA Foundation. Standardizace interních komunikačních rozhraní se nebojí, specifikace totiž budou popisovat pouze komunikační protokoly a nikoliv jejich konkrétní implementaci. O svou živnost tak Sonics nemá nejmenší obavy.

Zdroj: SemiAccurate, Sonics

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Ako sám uvádzate v závere článku, až na zbytočne keci o „se opičí“, pomerne zaujímavá novinka.

  Tak či tak, jednotné označenie určitých charakteristík procesorv, naprieč výrobcami je pre spotrebiteľa jednoznačne prospešné a vítané.

  Takže by sme to mohli, kľudne interpretovať aj  v pozitívnom duchu tak, že AMD ústretovo značí 45w varianty rovnako ako Intel.

  Že 🙂 ?

  A nemusíme otvárať vrátka pre emócie. Mám pocit, že som na technickom webe, ak budem chcieť bulvárik pôjdem inde. Takže skúsme sa do budúcna držať technickej stránky veci.

 2. Chysta AMD nejaky dalsi procesor pro desktopy? FM2 je mrtvy socket a AM3+ asi uz taky, takze AMD nic s vyhledem do budoucna ted nema.

  Ja se porad nemuzu zbavit dojmu ze AMD spi a vyviji si to „do supliku“. Straci na Intel, tak hup na trh co nejrychlejs s novinkama. Dela presnej opak.

 3. Sice na trhu budou CPU s deklarovaným TDP 45W, ale z pohledu CPU části výkonově proti minulosti asi výrazně níže. A10-6800K@4,1GHz má v CB R11.5 výkon 3.6, Ath II X4 610e běžící na 2.4GHz cca 2.6. Kolik asi tak bude mít CPU výkonu A8-6500T běžící na 2,1GHzMíra přiškrcení taktu se asi odvíjí od nároků GPU.