
Už to bude hodně dávno, co jsme tu naposled psali o optických médiích. Do této dnes až s gustem opomíjené kategorie ovšem dorazila důležitá inovace. Sony totiž uvádí na trh první čtyřvrstvé disky Blu-Ray (BD-R, respektive v tomto případě BD-R XL či BDXL) pro domácí zápis ve vypalovačkách. Tato média tak umožní pro potřeby zálohování nebo uchovávání dat zapisovat média s kapacitou 128 GB.
Média BDXL s vysokou kapacitou na trhu již jsou, ale doposud jste mohli pořídit jen třívrstvé verze, které poskytují kapacitu 100 GB. Nová 128GB média používají čtyři záznamové vrstvy o fyzické kapacitě 33,4 GB na jednu a ECC technologii MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation), která slouží už u třívrstvých médií. S touto konfigurací zapisovatelných disků Blu-Ray se ve skutečnosti počítá už ve specifikacích z roku 2010, ale reálná dostupnost se opozdila o několik let.
Čtyřvrstvé disky mají dlouhé zpoždění
Toto zpoždění zdá se způsobily problémy s implementací čtyřvrstvých médií. Podle tiskových materiálů Sony v těchto 128GB discích používá tři nové materiály, které musely být vyvinuty speciálně pro ně. Aby byla zachována dobrá čitelnost a kompatibilita. Nová by měla být látka záznamového média i materiál použitý mezi jejími vrstvami. A disky by měly mít i novou ochranou vrstvu. Kvůli čtyřem úrovním záznamu bylo totiž nutné poslední z nich umístit blíže k povrchu média (takže pozor na škrábance, což ale je standardní poučka pro nakládání s optickými médii).
Disky podporují zapisovací rychlosti 1× až 4× a je možné na ně tisknout. Budou poměrně drahá, cena na 1 GB vychází rozhodně hůře než u externích HDD. V balení po jednom disku (kód BNR4VAPJ4) mají stát 1500 jenů (asi 300 korun), balení po třech a pěti kusech (3BNR4VAPS4, 5BNR4VAPS4) je cena 3900 a 6000 jenů, neboli asi 800/1200 Kč. To jsou ovšem zaváděcí ceny v Japonsku, kde je elektronika obecně celkem drahá. Je možné, že časem se ceny sníží.
Vypalovačky BDXL se prodávají už hodně dlouho, ale podle Sony by i starší modely měly tyto nové disky podporovat, pokud je mechanika korektně připravená na specifikaci BDXL. Jak už bylo zmíněno, ta je hodně stará a se čtyřvrstvými médii počítá už dlouhá léta. Proto by mechaniky s těmito novými disky měly být kompatibilní, i když to teoreticky třeba může vyžadovat aktualizaci firmwaru. Seznam podporujících modelů můžete najít na této stránce. Ta je sice v japonštině, ale je možné se v ní celkem dobře orientovat i bez schopnosti číst dálnovýchodní písma, je třeba jenom v menu zvolit 128GB disky a poté značku mechanik.
Dokazu na to zapisovat existujuce 100GB BDXL vypalovacky? Nechce sa mi to googlit.
WD Elements Desktop 4TB 3,5″, rozhraní USB3.0, černý za 3090,- a nemusím řešit mechaniku.
Jaký smysl má kupovat velkou 3,5palcovou obludu, když za tytéž peníze můžete mít elegantní 2,5palcovou variantu bez přídavného napájení?
Žádnou ale ted je všude „BLACK FRIDAY“ a než jsem to načetl to trvalo, další se mě nechtělo hledat 🙂
Uvedomujes si, ze dnesne opticke media sa nepouzivaju na porno, ale povedzme denne zalohy zdrojakov (co zaloha, to jeden disk)? 😛
Není dnes u těchto médií (optických) nejdůležitější parametr životnost? Na co jiného, než jako magneticky odolná záloha dat, se to dnes používá?
Možná to mají na zálohu domácí sbírky lechtivých videí. A v tomto případě pixel sem, pixel tam nehraje roli 🙂
Tyhle 4vrstvy blu-ray se daly koupit i driv ve 12diskovych cartridgich pro jejich Oprical Disk Archive system. Cartridge pak stacilo otevrit a na disky vypalit data. Cena byla okolo 100 Eur + DPH, coz vychazi okolo 200 Kc + DPH na jeden, takze velice podobna cena.
Jinak Sony ma i druhou generaci tohodle systemu, kde disky maji 50GB na vrstvu, 3 vrstvy a jsou oboustranne. Jen uz to neni kompatibilni s normalnima vypalovackama.