Sony by rádo uvolnilo film The Interview online. Jaké má možnosti?

0

Pánové ze Sony se vypořádávají a ještě dlouho budou s úniky materiálů o filmovém studiu. Jedním z důsledků bylo zrušení premiéry komedie The Interview, která měla proběhnout 25. prosince. Barack Obama ústupek odsoudil a i Sony se v tuto chvíli tváří, že by film nejraději vypustilo. Jenže američtí provozovatelé kin jej promítat nechtějí.

Filmové studio hledalo a zatím stále hledá způsob, jak film distribuovat. Tady to celé začíná být ještě zajímavější, protože Sony uvažuje o tom, že by film uvolnilo nikoli v kinech, nýbrž prostřednictvím online služby jako Netflix. Žádná z velkých zavedených služeb nicméně zatím o The Interview zájem neprojevila. Čeho přesně se bojí, není jasné.

 

The Verge poukazuje, že Sony vlastní službu Crackle, kterou by případně mohlo použít. V krajním případě by takové uvolnění mohlo znamenat malou revoluci ve filmovém průmyslu, protože nové filmy v online distribuci žádají diváci po celém světě. Nenechme se ale unést něčím, co zdaleka není jisté. Navíc, v případě jiných filmů by studio nic netlačilo k využití internetu.

Tím, že by Sony uvolnilo The Interview zdarma ke shlédnutí, by si nepochybně zajistilo takový zájem, že lze pochybovat o tom, jestli si situaci severní Korea ještě nezhoršila – pokud ovšem za hackerskými útoky opravdu stojí. Takhle to dopadá, když chcete někoho umlčet. Mimochodem, našel se někdo, kdo nabídl distribuci filmu. Není to nikdo jiný než firma BitTorrent.

Stejnojmenná síť pro sdílení nemusí být plná pouze nelegálního obsahu, distribuční model lze vztáhnout na placený obsah. Výhoda je nasnadě – decentralizovaný BitTorrent na lopatky hned tak něco nepoloží, uživatelé sdílí z různých koutů světa. BitTorrent Bundle by tak mohl představovat řešení.

Ovšem, že by bylo nasazení filmu v této síti do jisté míry ironické. Filmová studia vedou roky válku proti sdílecím službám, včetně BitTorrentu. Firma BitTorrent nicméně nevybídla Sony k využití nelegálních sítí. BitTorrent Bundle je zcela legální a svůj obsah prostřednictvím služby sdílí kolem 20 000 tvůrců.

Jiná teorie, kterou zatím opět nelze brát jinak než jako čirou teorii, hovoří o tom, že by Sony mohlo k distribuci filmu využít svou konzoli. Jak lépe otestovat a přitáhnout diváky ke službě Video Unlimited?

Zdroj: The Verge | VentureBeat | TechRadar

Ohodnoťte tento článek!