Letošní smartphony budou lépe rozpoznávat obličej. Sony na to má technologii

0
Sony Depth Sense
Sony Depth Sense

Sony je momentálně největším výrobcem CMOS senzorů, tedy čipů využívaných pro snímání obrazu. Prvenství si drží coby dodavatel snímačů pro běžné fotoaparáty i mobily. A pro druhý obor má na rok 2019 připravenou další velkou novinku. Chystá 3D snímače a už má nasmlouvány první výrobce, kterým bude technologii dodávat.

Snímání obličeje ve 3D již do mobilů nasadily společnosti Apple, Huawei nebo Xiaomi coby náhradu za čtečky otisků. Ty lze „běžně dostupnými prostředky“ obelstít, ale zfalšovat přesný tvar je řádově těžší. Ve všech případech výrobci využívají metodu kombinující infra projektory a senzory. Projektor na obličej namaluje okem neviditelnou mřížku a senzor změří deformace.

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition
Xiaomi Face ID funguje jako Apple Face ID

Sony nato jde jinak a využije princip podobný sonarům. Jen místo zvukových vln bude zachycovat světelné paprsky. Jeho 3D snímač obsahuje pulsní laserový projektor a měří, za jak dlouho se odražený paprsek vrátí zpět. Čím delší prodleva, tím větší vzdálenost. Od očí se paprsek odrazí později než od špičky nosu apod. Technologie má mít tu výhodu, že bude umět obličej rozpoznat i na vzdálenost pěti metrů, kdežto Face ID a jeho alternativy jsou dimenzovány na vzdálenost asi 50 cm (délka natažené paže).

TIP: Sony má 48Mpx foťák pro mobily

Jaké bude rozlišení či rychlost technologie Sony Depth Sense, zatím nicméně neznáme. Podle listu Bloomberg bude jedním z prvních výrobců, který novinku využije, čínský Huawei. Lze předpokládat, že by ji mohl nasadit u chystané řady P30, která nejspíš přijde v březnu jako loňský Huawei P20 Pro (recenze). Sony tvrdí, že Depth Sense lze použít na přední i zadní straně telefonu. Tam by mohl přinést skutečně kvalitní 3D snímání, které by rozpoznalo hloubku scény a mohlo by rozostřovat pozadí portrétů lépe než stávající metody využívající paralaxu dvou vzdálených snímačů.

Japonský výrobce na svém webu zmiňuje i další možnosti využití. Kromě mobilů chce technologii nasadit do aut pro ovládání infotainmentu pomocí gest, monitoring vnitřního prostoru i okolí auta. Využije jej u virtuální reality a her (že by v novém PS VR?), zabezpečení domácností nebo v robotice (detekce překážek a kolizí dronů).

Letošní smartphony budou lépe rozpoznávat obličej. Sony na to má technologii
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů