Sony kupuje Gaikai za 380 milionů. V cloudových hrách je budoucnost

0

Možná máte ještě v paměti loňskou velkou investici do služby OnLive, za kterou stál známý tchajwanský výrobce elektroniky HTC. OnLive je ve zkratce cloudové hraní náročných her: v zařízení (např. mobilním telefonu) máte pouze klientskou aplikaci, jenž se stará o přijímání video signálu ze serverů OnLive. Veškeré výpočty a rendering scény se tak odehrávají právě na nich, nutností je pochopitelně kvalitní internetové připojení.

Gaikai je další službou, která se specializuje de facto na totéž. Na svých webových stránkách nabízí ke hraní zhruba 40 titulů, nechybí ani takové herní pecky, jako jsou The Witcher 2, Tera, Mass Effect 3, Crysis 2 či Alan Wake. Vše je navíc k dispozici zdarma, potřebujete pouze prohlížeč, nainstalovanou Javu a solidní připojení k Internetu. Gaikai je služba otevřená světu, nabízí totiž své servery k pronájmu a streamování v podstatě jakékoliv aplikace.

Sony tak udělalo velice dobrý obchod: za 380 milionů USD získává solidně vypadající platformu, kterou může okamžitě integrovat do svého portfolia zařízení. Japonci v současnosti vyrábějí mobilní telefony, notebooky, herní konzole a další produkty – vše co má displej a umí se připojit k internetu je v zásadě způsobilé pro (časem) plnohodnotné hraní dospělých počítačových her.

Nakonec ale bude záležet hlavně na funkčnosti. Osobně jsem zkoušel hrát Zaklínače 2, ze tří pokusů jsem jednou obdržel streamovaný pouze zvuk, podruhé hlásila stránka nedostatečnou rychlosti mé linky a v případě třetím suše oznámila, že kapacita serverů byla překročena. Případnými problémy se tak nenechte odradit, určitě totiž nejste sami, kdo dnes službu testuje.

 

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!