Sony má druhý televizor s panelem OLED. Zřejmě jde jen o převlečenou Bravii A1

0

Sony v minulém roce představilo svůj první OLED televizor, respektive se k této technologii po mnoha letech vrátilo. Dnes na CESu potvrdili svůj záměr v OLEDech pokračovat a odhalili druhý model Bravia AF8. Nejde o nástupce, na to je Bravia A1 příliš čerstvá, ale o rozšíření sortimentu.

Hlavní změnou je pro běžné uživatele asi stojánek, neboť předchozí model měl jen výklopnou designovou nohu. Ani stojan nové Bravie však není skoro vidět a je umě skrytý pod obrazovkou. Novinka využívá stejný typ reproduktorů Accoustic Surface, kdy zvuk rozvibruje displej a prochází přímo přes něj jakoby z obrazu.

sonyaf8-2l
Sony Bravia AF8, ve Státech pod přesmyčkovým názvem A8F

Podle prvních postřehů jde ale možná opravdu jen o Bravii A1 v jiném šasi, se stejným panelem z roku 2017 a procesorem z roku 2016. Oboje jsou ale špičkové technologie. Zatímco Bravia A1 byla dost drahá, AF8 by měla být levnější, očekává se možná až o třetinu nižší startovací cena.

Doplněno 14.2.2018: Cena modelu AF8 bude nakonec překvapivě vyšší než kolik stojí Sony OLED A1. Začne na 3000 dolarech za 55″ model, větší 65″ varianta přijde na 4000 dolarů. Jeden velký subwoofer nahradily dva menší při srovnatelné kvalitě zvuku.

img_4494
Bravia A1 a její stojan/reproduktor

Zpracování obrazu má u nové Bravie na starosti známý čip X1 Extreme, stejný mají i modely A1 a ZD9. Čip je schopný zpracovat 8K HDR obraz až do jasu 10 000 nitů, Sony tedy zatím nepotřebuje upgrade.

05_4k-hdr-processor-x1_chip
Procesor X1 Extreme

Bravia AF8 bude v prodeji od jara 2018 v úhlopříčkách 55 a 65″, samozřejmě v rozlišení UHD a podporou tří standardů HDR (HDR10, HLG a Dolby Vision). Chybět jim bude jen HDR10+, který naopak podporuje Philips a Samsung. Od Sony je to teprve druhá OLED, Panasonic i Philips jich mají více a LG jakožto výrobce panelů nabízí dokonce několik řad OLEDových televizí. Proti nim stojí jen Samsung, který si je jist svou technologií QLED.

Ohodnoťte tento článek!