Sony má nový fotosnímač pro mobily. Jako první obsahuje hybridní AF a elektronickou stabilizaci

0

Japonský výrobce uvedl nový obrazový snímač řady Exmor RS, kterým chce zabodovat ve vyšší střední třídě smartphonů. Novinka s názvem IMX318 je nástupce IMX230, který používají například telefony Motorola Moto X Style/Play, Honor 7, Xperia M5 nebo BlackBerry Priv.

 

Původní snímač měl úhlopříčku 1/2,4″ a efektivní rozlišení 21 Mpx, čerstvý model je menší (1/2,6″) a má vyšší rozlišení (22,5 Mpx). Jednotlivé pixely tak mají velikosti 1 mikrometr oproti dřívějšímu 1,12 mikrometru. Výrobce nicméně tvrdí, že zmenšení nemá vliv na kvalitu obrazu ani u nočních fotek, citlivost tak dohnal vylepšenou výrobní technologií.

Na čipu jsou však zvláštní dvě jiné věci. Do IMX318 Sony integrovalo tříosou elektronickou stabilizaci pro video. Přímo v čipu je obvod spolupracující s gyroskopem v mobilu, který otřesy kompenzuje přímo na hardwarové úrovni. Dosud to dělal software, což bylo energeticky náročnější. Speciální obvod umí také automaticky opravovat různá zkreslení objektivu.

Dalším zlepšovákem je hybridní autofocus. Při ostření čip využije kontrastní měření i fázové detektory podobně jako špičkové (bez)zrcadlovky. Podle Sony snímač zaostří i za 0,03 sekundy. Ze specifikací dále vyplývá, že senzor je připraven na video v rozlišeních 2160p30, 1080p120 a 720p240.

Produkce snímače už začala, k výrobcům koncových zařízení se Sony IMX318 dostane během května. Cena za kus byla stanovena na 2000 jenů (17 dolarů).

Zdroj: Sony

Ohodnoťte tento článek!