Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2 Compact

Prodej smartphonů je těžký byznys a tlak čínských výrobců je znát. Sony již opustilo trh s notebooky a delší dobu se spekuluje i o jeho smartphonech. To by ale byla škoda, Xperie jsou kvalitní a hlavně model Compact by velmi chyběl.

Prodeje Xperií klesají posledních několik let a často to znamená i finanční ztrátu. Sony již dříve potvrdilo omezení levných smartphonů s tím, že se bude soustředit na prémiový segment, ve kterém je i větší marže. To je koneckonců i dlouhodobější plán Sony Mobile a s uvedením řady X před dvěma lety to dokonce pomohlo k několika ziskovým kvartálům. Sony Mobile se ovšem opět ocitla s Xperiemi ve ztrátě a další omezení k znovuzískání ziskovosti tak zřejmě budou větší.

Aktuálně se jako nejlevnější Xperia prodává model L1 za 3999 Kč, což je spíše výjimka, která brzo skončí. Ostatní modely začínají na 6000 Kč. Naopak v prémiové řadě X je přetlak produktů, v jejichž označení (X, XA, XZ, Premium…) se není úplně lehké orientovat, ale to bychom mohli vyčítat i ostatním. Systém značení u Asusu nebo u Huawei je ještě horší.

xperia-design
Jak šel čas s Xperiemi…

Sony Mobile by rádo za tento fiskální rok (do března 2019) prodalo 10 milionů Xperií. V roce 2017 to bylo 13,5 milionu a v roce 2016 14,6 milionu. Pokles je tedy patrný, navíc zhruba stejný počet telefonů jako Sony za tři roky, prodá Huawei za jedno čtvrtletí. O Samsungu a Apple nemluvě. Kromě Xiaomi a jiných čínských výrobců však neroste vlastně žádný výrobce.

 

Sony omezí výrobu Xperií. Chce se dostat do zisku a možná zůstane jen řada X
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 8 hlasů

1 komentář