Potvrzeno: PlayStation 4 je šestou konzolí, které se prodalo 100 milionů kusů

0

Sony ukončilo první fiskální kvartál roku 2019 s tržbami ve výši 17,5 miliardy dolarů (1% meziroční pokles) a provozním ziskem 2,1 miliardy (18% růst). Finanční stránku ale táhnou zejména filmová a hudební divize, ty hardwarové v příjmech oslabily. A vidět je to i na kusových prodejích.

Ještě před rokem Japonci prodali během tří měsíců 2,6 milionu televizorů, teď jen 2 miliony. Z milionu foťáků jich teď bylo 800 tisíc. Bídně jsou na tom smartphony. Před rokem Sony prodalo 2 miliony Xperií, teď jen 900 tisíc. Ani povedená Xperia 1 není záchranou. Dobré výsledky měla jen herní divize. Sony totiž prodalo 3,2 milionu konzolí, stejně jako loni. Držet si taková čísla i více než pět let po premiéře je výjimečný počin.

TIP: Architekt Sony prozradil detaily o PS5. Bude mít Zen 2, Navi, SSD i ray tracing

Do konce června tak Sony prodalo kulatých 100 milionů PlayStationů 4. Historie pamatuje jen pět úspěšnějších. PS2 se 158 a Nintendo DS se 155 miliony kusy jsou asi nedostižnými cíli. Game Boy se 119 miliony by ale možná pokořit šlo. Ještě loni Sony prodalo za celý rok 17,8 milionu konzolí a než přijde očekávaný PlayStation 5, o „čtyřku“ ještě bude zájem. V jízdním řádu jsou totiž naplánovány ještě velké tituly jako Ghost of Tsushima, Death Stranding nebo The Last of Us. Na dostřel jsou podle VGChartz PlayStation 1 a Wii, kterých se prodalo 104, resp. 102 milionů.

Herní analytik Daniel Ahmad mimochodem upozornil na fakt, že PS4 se ke stovce milionů dostal nejrychleji ze všech konzolí. Ani PS2 neměl takové tempo.

TIP: Spojení proti ostatním? Sony a Microsoft společně vybudují herní cloud

Z finanční zprávy Sony také vyplývá, že nadále roste počet prodaných her. V loňském prvním čtvrtletí jich bylo 40,6 milionu, teď 42,9 milionu. A vůbec poprvé se prodalo více digitálních kopií (53 %) než fyzických. Japoncům se rovněž daří lákat uživatele do předplatného PlayStation Plus, které už má 36,2 milionu uživatelů (loni 34,2 milionu).

Zdroj: Sony via Engadget

Potvrzeno: PlayStation 4 je šestou konzolí, které se prodalo 100 milionů kusů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů