Sony představilo nové foto snímače. Mohly by se objevit v příštích Xperiích a iPhonech

0

Japonský výrobce odhalil nový CMOS čip IMX230 (efektivní rozlišení 21,5 Mpx) určený pro chytré telefony. Opět jde o „stacked“ výrobu, díky které bude možné i do tenkého těla smartphonu umístit velký snímač (úhlopříčka 1/2,4″) i s objektivem, aniž by musel vyčnívat z těla. Podobně velké senzory totiž používají i kompakty nebo ultrazoomy, Sony je ale používá také v posledních generacích Xperií Z.

IMX230: 192bodový autofocus IMX230: HDR bude i u vysokého rozlišení
IMX230: 192bodový autofocus | HDR bude i u vysokého rozlišení

Xperia Z3 využívá starší generaci čipu IMX220. Ta je trochu větší (úhlopříčka 1/2,3″) a má o fous nižší rozlišení (20,8 Mpx). Právě představený snímač dostal nový AF systém s fázovou detekcí, která na rozdíl od detekce kontrastu zaostřuje mnohem rychleji. Tyto čipy jsou ale dražší, proto se využívaly většinou jen v (bez)zrcadlovkách, letos se ale dostaly i do prvních tří mobilů: Samsungu Galaxy S5 a iPhonu 6 (6 Plus), které však používají menší senzory.

Sony IMX230 nabízí až 192 AF bodů, výrobce slibuje citelně rychlejší ostření u statických snímků i videa, u nehybných i pohyblivých objektů. Čip kromě toho nativně zvládne snímat scénu s vyšším dynamickým rozsahem, HDR je podporováno u fotek i videa (s rozlišením 4K).

 

Výrobce plánuje snímače distribuovat od dubna 2015. Před koncem toho roku chystá i menší 16Mpx snímač s fázovou detekcí. Vzhledem k datům je málo pravděpodobné, že by se objevily už u další Xperie Z4 a iPhonu 6S, čekejme je spíše až u modelů v roce 2016. I když do Xperie by se klidně dostat mohl. Pokud Sony nepředstaví novinky na únorovém veletrhu MWC, ale nechá si je až na podzimní akci (IFA, Fotokina).

Zdroj: Sony

Ohodnoťte tento článek!