Sony vyrobilo osobní klimatizaci Reon Pocket. V létě ochladí, v zimě zahřeje

2

Japonská společnost na svém crowdfundingovém serveru First Flight úspěšně vybrala peníze potřebné na vývoj a prodej osobní klimatizace. Jmenuje se Reon Pocket a k prvním šťastlivcům se dostane na jaře příštího roku.

Zařízení od Sony vypadá jako menší mobil. Má rozměry 116 × 54 × 20 mm a váží 85 gramů. Uloží se do speciální kapsy na tričku, která se nachází na zádech mezi lopatkami. Trik spočívá v tom, že uvnitř modulu se nachází Peltierův článek, který po přívodu elektrického proudu umí vyzařovat nebo naopak pohlcovat teplo. Tyto články dnes najdete v ledničkách do aut, slouží i pro regulaci teplot různé elektroniky. A Sony by jej rádo využilo i pro chlazení či zahřívaní lidí.

Reon Pocket prý v létě dokáže snížit teplotu o 13 °C a naopak v zimě přidat okolo 8 °C. Výkon klimatizace se řídí ručně prostřednictvím mobilní aplikace pro Android a iOS, v budoucnu půjde nastavit i automatický režim.

RECENZE: Sony Xperia 1: vysoký japonec s povedeným foťákem

Nevýhody? Zařízení bude zatím dostupné jen v Japonsku a integrovaný akumulátor dobíjitelný přes USB-C vydrží regulovat teplotu jen dvě hodiny. Cena ale není nijak dramatická. Zájemci mohli v Reon Pocket během kampaně koupit za 12 760 yenů, což odpovídá 2700 Kč.

via Engadget

Sony vyrobilo osobní klimatizaci Reon Pocket. V létě ochladí, v zimě zahřeje
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Pěkné, proč ne, jen realita bude trochu jiná. Peltierův článek není zázrak, který po přivedení proudu chladí, pouze vytváří rozdílné teploty, takže pokud konec směrem od těla bude chladit a toto teplo se bude ventilovat pod oblečením pro ochlazení těla, tak druhý konec bude hřát a toto teplo se odvede kam když je to přilepené mezi lopatky?

  2. „který po přívodu elektrického proudu umí vyzařovat nebo naopak pohlcovat teplo“
    – To je poněkud nešťastná formulace. Peltiérův článek vždy vyzařuje teplo, protože se na něj mění elektřina, která ho napájí. Například chladnější strana má -6 stupňů a teplejší +13. Celkově tedy +7 stupňů.

    Více bych věřil ochlazování na principu změny skupenství. Existují „hřejivé vložky“ s lupacím plastem ve tvaru mince, který startuje změnu. Možná by se tyto reakce daly ovládat nějak elektronicky.