Sony schová celý foťák do objektivu. Ten pak spojí s mobilem

0

Před měsícem jsme poprvé psali o tom, kterak chce Sony po letech znovu uvést externí foťáky pro telefony. Magazín Sony Alpha Rumors opět získal od svých zdrojů tajné informace včetně fotografií. Novinka je už téměř potvrzená. Japonský výrobce by měl na veletrhu IFA, který se koná začátkem září v Berlíně, představit dva fotoaparáty QX10 a QX100.

Sony DSC-QX100 na Xperii Z
Sony QX100 na Xperii Z (foto: SAR)

Sony dle všeho schová veškeré komponenty do samotného objektivu. Kromě skla tak bude váleček obsahovat i obrazový snímač, procesor, akumulátor, paměťovou kartu, bezdrátovou síť a samozřejmě i ovládací tlačítka. Na zadní straně však nebude úchyt pro bajonet fotoaparátu, ale jednoduchý držák na mobil. Ten poslouží pro snadnější obsluhu, náhled fotek, sdílení apod. Fotomoduly ale budou použitelné i zvlášť, přestože bude držení asi dost nepohodlné.

 

Na jedné fotce je už objektiv vidět i s novým smartphonem Sony Honami i1. Modul QX10 by měl odpovídat fotoaparátu Sony RX100M II. Má 1″ CMOS snímač s rozlišením 20 MPx a objektiv s clonou F1,8–4,9. Menší QX100 dostane jen 1/2,3″ snímač s rozlišením 18 Mpx a clonou F3,3–5,9. Kvalitnější bude zcela jistě QX10, ale QX100 možná více osloví masy. Je menší, jenže díky menšímu snímači si může dovolit i delší 10× zoom (oproti 3,6×).

I tak jsme zvědaví, jak Sony přesvědčí lidi, aby si podobný přístroj koupili. Telefon nosíte stále s sebou, ale externí fotomodul se bude snadno zapomínat. A pokud bude cena vyšší než už srovnatelného plnohodnotného foťáku… No, nepředbíhejme. Třeba má Sony ještě nějaká esa v rukávu.

Zdroj: SAR

Ohodnoťte tento článek!