Sony SmartWatch 2: kousek smartphonu na ruce (první pohled)

0

Sony SmartWatch 2

Původní SmartWatch s Androidem měly tlusté tělo a OLED displej s horší čitelností na slunci. SmartWatch 2 již mají transflektivní LCD displej a dodávají se se silikonovým, nebo kovovým řemínkem za necelé čtyři tisíce.


 
 

Velký barevný displej s nízkým rozlišením 220 × 176 px má opravdu vynikající čitelností na slunci. Po většinu času je displej pohaslý, s minimálním jasem, nicméně stále patrným ciferníkem, ať už si zvolíte analogový, nebo číselný. S telefonem jsou hodinky spárované přes Bluetooth, což lze provést i jednodušeji díky podpoře NFC.

Parametry
Cena 9999 Kč včetně DPH
Zapůjčil Sony
Sony SmartWatch 2
podpora smartphony s Android 4.0 a vyšší
konektivita Bluetooth 3.0, NFC, microUSB
procesor ARM Cortex-M4, 180 MHz
displej 1,6″ transflektivní LCD, 220 × 176 px
výdrž tři dny
rozměry 42 × 41 × 9 mm, 122 g

V noci je ovšem čitelnost už dost špatná a je třeba hodinky rozsvítit – na boku jedním velkým (ale dost tuhým) tlačítkem. Pokud jej stisknete dvakrát, dostanete se do prostředí Androidu. Reakce na dotyk jsou srovnatelné s velmi levnými telefony a náročnější z vás nebudou spokojeni. Pod displejem najdete tři senzorová tlačítka zpět, domů a menu, na boku pod krytkou je schovaný microUSB pro dobíjení. Hodinky mají certifikaci IP57, což zhruba znamená, že s vámi vydrží půl hodiny ve sprše.


 

Prostřednictvím aplikací, které do hodinek dostanete automaticky stažením v telefonu, máte přístup k emailu, Twitteru a několika dalším. Nejde o plnohodnotné aplikace, spíše o notifikační prostředí – přijde vám nový email, hodinky zavibrují, rozsvítí se a vy si hned kousek zprávy přečtete. Pokud chcete reagovat, přes další tlačítko pošlete příkaz pro otevření konkrétní zprávy přímo na mobilu a dále už saháte do kapsy. Stejným způsobem chodí nové tweety, synchronizace ovšem chvíli trvá. Rastr displeje je navíc dost hrubý.

 

Není to handsfree

U příchozího hovoru sice SmartWatch 2 zobrazí jméno volajícího, ale můžete nanejvýš odmítnout. Vytáčení ze seznamu kontaktu přes malý displej není příliš pohodlné, ovšem na odmítnutý hovor lze přes hodinky zaslat předem připravenou sms zprávu.

Další aplikace zobrazují počasí, můžete nastavit budík, hodinky umí vzdálenou spoušť fotoaparátu v mobilu, nicméně nejde o příliš propracované funkce. Hodinky tak kromě zobrazování času slouží hlavně jako notifikace příchozích zpráv.

SmartWatch 2 nám vydržely nabité necelé tři dny a zapnuté Bluetooth samozřejmě více vybíjí i telefon. Jakkoliv patří SmartWatch 2 mezi nejlepší chytré hodinky dneška, stále nejsou dostatečně plynulé a pro náročné uživatele nestačí. Jako hračka pro nadšence ano, jelikož naštěstí nejsou příliš drahé.

 

Jaká je budoucnost chytrých hodinek?

Chytré hodinky jsou logickým prodloužením smartphonu. Technika, kterou si oblečete na místo, kde jste stejně zvyklí již něco nosit, takže vám to ani nepřijde divné. Už dnes řada lidí nosí hodinky stejně jen pro parádu, a když chce zjistit aktuální čas, podívá se na mobil. Tak proč to nespojit.

Kite, přijeď…

 
 
 

Chytré hodinky jsou logickým prodloužením smartphonu. Technika, kterou si oblečete na místo, kde jste stejně zvyklí již něco nosit, takže vám to ani nepřijde divné. Už dnes řada lidí nosí hodinky stejně jen pro parádu, a když chce zjistit aktuální čas, podívá se na mobil. Tak proč to nespojit.

Dnes prodávané modely lze stále považovat za průkopníky, kteří jsou ještě pořád příliš těžkopádní. Výrobci se hledají a zkouší, co dokážou. Hlavně je mít dříve, než Apple. Některé funkce zůstanou navždy ve slepé uličce, ale nejprve se musí zjistit, které.

Hodinky ano, nejdřív tak za rok

Ideální chytré hodinky by podle nás měly mít mnohem tenčí tvar kopírující zápěstí. Nemusí na nich nutně běžet osekaný Android či iOS, důležité je propojení. Měly by zůstat hlavně notifikačním centrem, které vás upozorní na příchozí hovor, zprávu nebo nový tweet. Vy jej ztlumíte, nebo si přečtete kousek zprávy, a když za to stojí, odpovíte už na mobilu. Vedle času bychom rádi viděli aktuální počasí a v horní liště třeba kalendář. Všechny funkce však musí být jednoduché, nikdo nechce vypadat s hodinkami jako nerd.

Přitom některé dnešní hodinky vypadají spíš tak, že se na ruce ocitly omylem a jejich místo je na kotníku, kam vám jej má připnout soudce. Jejich velikost nesmí přesáhnout únosnou mez a je na výrobci, aby se popasoval s ergonomií ovládání.

Funkce fotoaparátu je na hodinkách při dnešní úrovni elektroniky odsouzena k zapomnění a handsfree zase naráží na omezení lidského těla – pokud nepůjde z hodinek vysunout sluchátko, které si dáte do ucha (a už to je divoká představa), nemají dnešní koncepty šanci. Nikdo nechce telefonovat se zápěstím zkrouceným u ucha.

Naopak bychom ocenili přidání sportovních funkcí. Podobná zařízení již existují, například FitBit. Měly by umět pracovat i bez telefonu a do budoucna by se hodilo GPS a vlastní paměť – představte si streamování hudby z hodinek do sluchátek při běhu… ale to už je trochu moc, buďme nohama na zemi.

 

Proprietární nabíjecí konektory nelze tolik odsuzovat, jelikož ani microUSB není u hodinek příliš pohodlné. Naději dává bezdrátové dobíjení, které je však stále v plenkách. Další věcí je kompatibilita. U zařízení od Applu si neděláme naději, ale Android by měl být jednotný a není od věci ani podpora obou systémů. No a hlavně výdrž musí být řádově vyšší, než u telefonu. Zařízení, které budete muset každý den dobíjet, se neprosadí. Takže až zase někdo přijde s novými chytrými hodinkami, srovnejte je s tímto článkem.

Další chytré hodinky na trhu

Samsung Galaxy Gear V7000

S vestavěným mikrofonem a reproduktorem fungují velké hodinky s displejem 320 × 320 px a integrovaným fotoaparátem i jako handsfree. Nevýhodou je podpora pouze některých smartphonů od Samsungu a nabíjení přes proprietární kolébku. Přes množství funkcí ale vydrží nabité jen jeden den.


 

 

CooKoo

CooKoo vypadají jako běžné hodinky, chytré funkce mají skryté. Přijímají notifikace emailu a z kalendáře, nicméně už vám neprozradí, o co konkrétně jde a jsou vlastně chytré jen tak napůl – vždy musíte sáhnout po telefonu. Zato vydrží nabité až rok.


 

 

Pebble

Hrubý rastr 144 × 168 px, zato čtyři tlačítka po stranách. Nejsou příliš designově zvládnuté a působí hodně plastově. Hodinky Peeble mají jen černobílý displej, na obrazovce mohou kromě času ukazovat současně i počasí, zmeškané hovory a nepřečtené emaily.


 

 

Jak by mohly vypadat chytré hodinky od Googlu a Applu?


 
Apple ale již jedny chytré hodinky má, aniž by to sám zamýšlel – k šesté generaci přehrávače iPod Nano stačí dokoupit řemínek a hodinky od Applu jsou na světě.

Ohodnoťte tento článek!