Sony Tablet Z: ultratenká placka, která se nelekne ani vody (recenze)

0

Konstrukce tabletu, displej

Pokud nás některý z výrobců androidích hraček překvapil, pak to bylo určitě Sony. Přišlo s povedenou dvojicí označovanou písmenem Z. Do ní spadá smartphone Xperia Z a také o něco větší placka Tablet Z. Kromě designu, který se od současných mobilů a tabletů přeci jen liší, však Sony nabídlo mnohem víc. Mezi pokročilé vlastnosti patří třeba vodotěsné tělo.

Opravdový hubeňour

Většina výrobců tabletů s Anroidem dává přednost kulatým rohům a zádům, které se u krajů postupně ztenčují. Stále se tedy drží vzoru, který kdysi nastavil Apple se svým iPadem. Sony však vsadilo na hranatější tvary. Rohy nejsou tak zakulacené a může se zdát, že budou až nepříjemně ostré. To stejné platí o hranách tabletu, které přísně dodržují pravé úhly. Nějakého nepříjemného řezání do dlaní jsme se však nedočkali, tablet se i přes tyto méně tradiční tvary drží velmi dobře.

Rozdílná jsou i záda. Ta nejsou žádným způsobem zakulacena a tablet je tak ve všech místech stejně tlustý. V tomto případě však víc, než kdy jindy platí mnohem víc označení tenký. Tento rozměr nedosahuje ani hodnoty sedmi milimetrů. To je mimo jiné méně než v případě iPhonu 5. Tablet Z vás svojí tenkostí zkrátka ohromí.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

Použité materiály jsou nám dobře známé. Přední strana je kompletně opatřená odolným sklem, které sahá až do krajů tabletu. Na zbytek tabletu Sony zvolilo plast. Nejde však o běžný povrch, který bývá většinou lesklý. V tomto případě se jedná o povrch, jenž bych zařadil někam mezi měkký soft touch a běžný matný plast. Výhodou je mnohem příjemnější úchop, než v případě lesklého plastu, na druhou stranu jsou zde velmi dobře patrné otisky prstů. Ty navíc nejdou úplně dobře setřít, ale budete je spíše drhnout.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

Protože jsou hrany striktně hranaté, pro tlačítka a potřebné konektory je relativně dost místa. Vše je kvůli vodotěsnosti a odolnosti proti prachu dobře zakryto záslepkami. Sice se nejedná o tak precizní provedení jako v případě nedávno testovaného telefonu CAT B15, i tak však výrobce zaručuje výdrž v metrové hloubce po dobu třiceti minut.

Jednou z mála vad na ergonomické kráse je trochu nesmyslné umístění reproduktorů do hran tabletu. Pokud jej uchopíte v tradiční pozici „naležato“, celkem snadno si stereo reproduktory ucpete.

Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z

V hranách nakonec najdete i tři tlačítka. Jediným kovovým prvkem je kulaté tlačítko pro vypnutí či uspání tabletu, které hezky doplňuje hranaté minimalistické tvary tabletu. Pod ním se pak nachází dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti. V jedné polovině je opatřeno zřetelným výstupkem, aby bylo možné jej rozeznat po hmatu.

Netradičním prvkem je dvojice odhalených zlatých kontaktů v levé hraně. Ty jsou připraveny pro použití tabletu společně se stojánkem SGP-DS5, který kromě uchycení tabletu pro pohodlnou práci s externí klávesnicí slouží i jako stolní nabíječka. Jeho cena je 1173 Kč, avšak na českých i anglických stránkách najdete pouze informaci o jeho nedostupnosti.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

Nakonec nesmím zapomenout ani na hmotnost tabletu. Pokud vás na první pohled překvapí tím, jak je tenký, při uchopení do ruky tím, jak je lehký. Konkrétně jde o hmotnost 495 gramů, což je například o 167 gramů méně než u iPadu poslední generace ve verzi s Wi-Fi.

Ještě lepší než Full HD

Sony šlo dál i s použitým zobrazovacím panelem. Místo tradičního rozlišení 1920 × 1080 zde najdete 1200 bodů na výšku. I když to zde nebude hrát takovou roli jako v případě stolních monitorů nebo notebooků, přeci jen je to nějaký prostor k dobru.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

Displej pro Tablet Z (a většinu mobilních zařízení Sony) vzniká v Japan Display. Jde samozřejmě o IPS, které Japonci označují jako Bravia Engine 2. Překvapil mě subjektivně vysoký kontrast, který nemá daleko k OLED displejů a s tím související výborné podání černé barvy. Na rozdíl od nich však nejsou barvy tak saturované.

Jemnost displeje se blíží Retině na velkých iPadech a i když nedosahuje hranice 300 PPI, kde již není lidské oko schopné rozeznat jednotlivé pixely, především text působí skvěle. O pozorovacích úhlech se vzhledem k použití IPS panelu není třeba dlouze rozepisovat. Vynikající jsou ze všech stran.

A tak jedinou slabinou bude nižší jas, který má na svědomí o něco horší čtení na slunci než u Super IPS v tabletech Asus nebo u iPadů s Retinou.

Parametry
Cena 12 990 Kč včetně DPH
Sony Tablet Z
displej 10,1 (1920 × 1200; IPS; 224 PPI)
SoC Qualcomm Snapdragon S4 Pro
CPU 4× 1,5 GHz
GPU Adreno 320
RAM 2 GB
interní úložiště 16/32/64 GB
fotoaparát 8 Mpx (BSI; CMOS)
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n; BT 4.0; LTE (volitelně)
akumulátor 6 000 mAh
rozměry 266 × 172 × 6,9 mm (495 g)

 

Reproduktory, výdrž, hardware

Ono se to dá i poslouchat

Ačkoliv většinou kvalitu zvuku u tabletů a telefonů shrnuji do jednoho negativního slova, zde budu muset udělat výjimku. I v kontextu tenkého těla mě vyluzované zvuky mile překvapily. Jak už bylo zmíněno, dvojice reproduktorů je v bočních hranách tabletu a dva se nachází ve spodní hraně. Na rozdíl od jablečné placky hrají stereo.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

I když zde nemůžu hovořit o nějakých výrazných basech, jejich náznak tam přeci jen je a ani o tóny s nižšími frekvencemi tak nepřijdete. I když se Sony chlubí několika použitými technologiemi jako je S-Force 3D, Clear Phase nebo Xloud, i bez nich se dají zvuky z tabletu poslouchat. Tím nechci říct, že by měly být zabudované repráčky využívány pro reprodukci hudby, na ozvučení filmu v posteli (nebo ve vaně) však budou stačit.

Osm hodin nabíjet, osm používat

Do ultratenkého těla Japonci vměstnali akumulátor s kapacitou 6000 mAh. V porovnání s dalšími tablety jde o průměr, vezmeme-li však v úvahu tloušťku tabletu, není to vůbec zlé. Na druhou stranu to však byla jediná možnost, jak tablet udržet při životě rozumnou dobu. Pokud jej budete intenzivně používat celý den pro vyřizování pošty, přehrávání videa a tradiční brouzdání po webu s neblokovaným flashem, dostanete se na dobu kolem devíti hodin. Čas samozřejmě velmi závisí na použitém jasu – pokud jej napálíte na maximální možnou hodnotu, tablet umře ani ne za osm hodin.

 

Velmi důležitou funkcí je možnost přepnout správu napájení do režimu Stamina (tedy výdrž). Ta nemá prakticky žádný vliv na výdrž při běžném používání, znatelně však prodlouží pohotovostní režim. Ten je kamenem úrazu u většiny androidích placek. Zvolený režim prodlouží intervaly kontroly pošty a radikálně omezí funkce na pozadí. To je mimochodem velmi důležité i kvůli velmi dlouhé době nabíjení. Ta se může z 0-100% klidně pohybovat kolem osmi hodin. V tomto si tedy nezadá ani s iPadem 3.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z

Výkonem míří vysoko

I použitý hardware je velmi dobře srovnatelný s dnešní špičkou mezi tablety. Čipset Snapdragon S4 Pro disponuje výkonným čtyřjádrem APQ8064 s maximální frekvencí 1,5 GHz. Grafický výkon pak má na starosti tradiční Adreno 320.

Tato kombinace dává tušit plynulý běh prostředí i bezproblémové hraní náročných her. Zkoušeli jsme nejnovější Real Racing i další pecky z Google Play. Nikde jsme se nesetkali s nízkým framerate, který by dával tušit problémy GPU s výkonem. Ani kapacita operační paměti nezůstává pozadu a stejně jako většina dnešního high-endu má hodnotu 2 GB.

Rovněž bezdrátová konektivita je bez kompromisů. Kromě tradiční Wi-Fi ve verzi 802.11 a/b/g/n nechybí Bluetooth 4.0 a pokud si připlatíte, můžete do Sony Tabletu Z nacpat i microSIMku. Dobře tedy poslouží i jako pracovní stroj na cestách.

Parametry
Cena 12 990 Kč včetně DPH
Sony Tablet Z
displej 10,1 (1920 × 1200; IPS; 224 PPI)
SoC Qualcomm Snapdragon S4 Pro
CPU 4× 1,5 GHz
GPU Adreno 320
RAM 2 GB
interní úložiště 16/32/64 GB
fotoaparát 8 Mpx (BSI; CMOS)
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 a/b/g/n; BT 4.0; LTE (volitelně)
akumulátor 6 000 mAh
rozměry 266 × 172 × 6,9 mm (495 g)

V průběhu našeho testování také došlo na vylepšení signálu Wi-Fi. Ten nebyl z počátku úplně ideální a často síť již nebyla dostupná na místech, kde se většina dalších zařízení chytá bez problému. Očividně však naštěstí šlo alespoň z části o softwarovou záležitost, na kterou již výrobce zareagoval. Pokud by vás tedy trápil stejný problém, vyhledání nových aktualizací sytému a jejich instalace by měla být správným řešením.

Rozhraní tabletu, verdikt, galerie

Úplně jiný a přesto stejný

Android na tabletech se dá zjednodušeně rozdělit do dvou skupin. Pokud pomineme Nexusy, které mají čistý systém bez nástaveb, jsou tu dva různé přístupy výrobců. První z nich, kam můžeme zařadit třeba Samsung a Acer se snaží kromě vzhledu systému více či méně pozměnit jeho filozofii. Ať už je to rozdílným řazením nabídek či přemísťováním ovládacích prvků. Do druhé skupiny, kam spadá právě Sony či Asus bychom mohli zahrnout výrobce, kteří sice Android změní po grafické stránce, funkčně však zůstává blízko originálnímu systému. Samozřejmě nelze říci, který přístup je správný či lepší. Pokud však Android nějakou dobu využíváte, určitě bude příjemnější nákup tabletu, jehož rozhraní je co možná nejpodobnější již známému systému.

Pro Sony Tablet Z je v současné době dostupný Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. Již po nastartování vás překvapí vzhled plochy i vylepšená horní lišta navíc. V základu je k dispozici pětice ploch, na kterou je možné tradičně umisťovat ikony aplikací, widgety a jiné miniaplikace. Mnohem zajímavější je však horní lišta, ke které lze připnout nejpoužívanější aplikace a mít je vždy po ruce. Dá se říct, že je to taková obdoba spodního docku v iOS. Ve výchozím stavu zde najdete ikonu Chromu, který v rozhraní Sony nahradil výchozí androidí prohlížeč.

Sony Tablet Z
Sony Tablet Z 

 Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z

I na spodní notifikační liště najdete něco navíc. Uprostřed se nachází dvojice ikon vyvolávající speciální miniaplikace. Ta nalevo otevře nabídku jednoduchých aplikací jako je kalkulačka, diktafon nebo rychlý poznámkovník. Jejich výhodou je spouštění nad právě běžící aplikací díky tomu, že spodní lišta je vždy k dispozici. Všechny miniaplikace se navíc spouští v okně, kterým je možné po obrazovce libovolně hýbat či měnit jeho velikost. Konkrétně u kalkulačky se to hodí velmi.

Druhá ikona na spodní liště pak otevře dálkové ovládání televize. To je možné díky vestavěnému infra vysílači. Při prvním použití aplikaci nastavíte podobně jako univerzální ovladače (budete zkoušet několik různých signálů, dokud se televize nezapne) anebo tablet signály naučíte pomocí vašeho DO k televizi. Stačí zvolit danou funkci, ovladačem namířit na tablet a stisknout dané tlačítko. Takto je možné naprogramovat do aplikace všechny potřebné funkce.

Jako celek působí Android s nástavbou TimeScape UI velmi příjemným dojmem. Graficky se výrobci určitě povedl a ani po stránce ergonomie na tom není vůbec zle. Navíc zde najdete několik upravených aplikací, jako je přehrávač hudby nebo prohlížeč fotografií, které ty původní z Androidu ještě o něco vylepší. A malé bezvýznamné plus si Sony zaslouží i za výchozí Chrome.

Verdikt

Celé testování a konečně i samotná recenze se nesla v duchu příjemného překvapení, které jsem od Japonců upřímně nečekal. Tablet Z je skvěle zpracovaný, vydrží nějaké to hrubější zacházení, nevadí mu potopení do metrové hloubky a odolá i prachu. Displej má jemné rozlišení 1920 × 1900, vysoký kontrast a nijak přepálené barvy. Můžete jím ovládat televizi pomocí vestavěné miniaplikace a i upravený Android si zaslouží pochvalu.

 

Na řadu však chtě nechtě musí přijít významné ALE v podobě ceny. Nejlevnější variantu s interní pamětí o kapacitě 16 GB bez 4G modulu koupíte za 12 990 Kč. To je o 102 Kč více než v případě nejlevnějšího iPadu poslední generace. Většina Androidích tabletů pak stojí méně. V případě varianty s LTE si připlatíte další tři tisíce navíc. I zde cena odpovídá iPadům.

Problémem však může být androidí konkurence, která je ve většině případů levnější. Taková Iconia A700 od Aceru přijde na necelých deset tisíc s kapacitou 32 GB. Přichází tedy dilema každého potencionálního zákazníka zda připlatit za kvalitu, kterou Tablet Z určitě nabízí, nebo zvolit levnější cestu bez voděodolné konstrukce s tlustším tělem a bez IR vysílače.

Plusy / mínusy
  tenká konstrukce
  odolný vůči vodě a prachu
  IPS displej s rozlišením 1920 × 1200
  povedená nástavba Androidu
  možnost ovládat TV
  výdrž na nabití
  cena
  repráky ve hranách
  doba nabíjení
Hodnocení 90 %

 

Kompletní galerie

Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z Sony Tablet Z

Ohodnoťte tento článek!