Sony to s Walkmany nevzdává. Nový high-endový model bude stát přes 30 000 Kč [CES]

0

Loni to bylo 35 let od doby, kdy Sony představilo první kapesní přehrávač hudby. Walkman se tehdy stal synonymem malých kazetových přehrávačů, takže „walkmany“ měli i ostatní výrobci. Originální značku ale Sony využilo i u CD přehrávačů (z nich pak udělalo Discmany), MiniDisců, flashových přehrávačů MP3 a také hudebních verzí svých telefonů.

Zdálo se to být jako konečná. O kapesní přehrávače není zájem, lidé mají telefony, které jejich roli zastoupí. Je to úplně jiný druh přežitku než vinylové desky. Analog je nejen sexy retro, ale audiofilové oceňují i jeho zvukovou kvalitu. A na stejnou cílovku chce Sony útočit s novým Walkmanem.

Model NW-ZX2 na první pohled vypadá jako další smartphone Xperia. Ve skutečnosti má blízko k iPodu Touch. Vypadá jako telefon, obsahuje mobilní operační systém, ale nemá telefonní modul ani slot pro SIM kartu. Na Walkmanu tedy běží plnohodnotný Android 4.2 včetně Play Storu a s tím spojených aplikací.

Má 4″ displej Triluminos s rozlišením 480 × 854 px. O čipsetu ani operační paměti výrobce nemluví (u přehrávače to není až tak podstatné). Zato je důležité, že má 128GB úložiště a navíc slot pro microSD kartu. Připojí se k Wi-Fi 802.11a/b/g/n/, Bluetooth 4.0, podporuje i NFC.

 

Díky internetu si na Walkmanu užijete všechny služby typu Spotify. Audiofilský přehrávač se ale bude spoléhat hlavně na kvalitní formáty s 24b hloubkou a 192kHz vzorkováním, podporuje LPCM, FLAC, Apple Lossless i AIFF. Ze ztrátových kompresí si tyká s MP3, WMA a AAC, avšak bez ochran DRM.

Skvělý zvuk si Sony slibuje díky digitálnímu zesilovači S-Master HX. Technologie DSEE HX má zase na vysoké rozlišení převádět kvalitativně horší formáty (MP3, Audio CD apod.). Walkman podporuje také kodek LDAC, díky kterému lze lepší zvuk streamovat i do Bluetooth sluchátek a reproduktorů.

Zvuk v každé fázi jeho cesty vylepšuje silnou měděnou vrstvou pokryté tištěné okruhy, s kabely z bezkyslíkaté mědi a čisté, bezolovnaté pájení. A díky pečlivě vybraným součástkám – cívkám, MELF-type rezistorům a kondenzátorům s tenkou vrstvou elektrod – je zvuk ještě o něco lepší. Sedm extra velkých OS-NOC kondenzátorů se stará o špičkovou frekvenční odezvu a minimalizaci šumu na výstupu,“ píše Sony v tiskové zprávě.

Walkman NW-ZX2 umí přehrávat hudbu až 60 hodin, v nejlepší kvalitě (FLAC 192 kHz/24b) je to ale „jen“ 33 hodin. Nabíjení trvá 4,5 hodiny. Přehrávač narostl do rozměrů 131,2 × 65,1 × 18,5 mm a váží 235 gramů. Je celý z hliníku, dostanete k němu kožené pouzdro, ale sluchátka si už musíte koupit vlastní.

Kdo však dá 1120 dolarů (31 500 Kč s DPH) za přehrávač, pár tisíc na sluchátka také najde. Nový Walkman zamíří do obchodů na jaře.

Zdroj: Sony

Ohodnoťte tento článek!