Sony, Toshiba a Hitachi chtějí společně vyrábět displeje pro smartphony a tablety

0

Přední japonské firmy chtějí založit společný podnik na výrobu malých a středně velkých displejů. Nový join venture dostane jméno Innovation Network Corporation of Japan (INCJ) a oproti dřívější zprávě se k Sony Mobile Display a Toshiba Mobile Display připojí i Hitachi Displays.

Majoritní podíl (90 %) INCJ patří japonské vládě. Každá z firem dostane 10 % akcií, zbylých 70 % připadne INCJ. Ta chce do podniku investovat asi 2,6 miliardy dolarů, aby se mohla stát největším výrobcem LCD pro mobilní zařízení a přeskočit tak Sharp a Samsung. Ke spojení by mělo dojít někdy na začátku příštího roku. Mluví se o tom, že i Sharp dostane miliardovou injekci od amerického Applu.

Panují však obavy, že INCJ bude sice držet 21,5 % trhu (Sharp má 14,8 %,  Samsung a Chimei Innolux po 11,9 %), ale tři různí výrobci mohou pod jednou značkou dodávat tři různé druhy panelů. A to může byznys akorát poškodit. Osobně v tomhle strach nemám, domluvit se na jednotné technologii je určitě jedním z cílů INCJ. Spíš mě zaráží, jaktože se japonská vláda finančně podílí na vzniku velkého podniku, který může ohrozit tržby taktéž japonského Sharpu.

Zdroj: BBC

Ohodnoťte tento článek!