Sony Vaio Duo 11: jak se pracuje na vysouvacím dotykovém ultrabooku?

0

Od Sony jsme si vypůjčili Vaio Duo 11, velmi zajímavý 11,6″ dotykový konvertibilní tablet-notebook. Aby nedošlo k mýlce – plnohodnotná recenze vás čeká pravděpodobně během příštího týdne, dnes si ale povíme, jak na nás zařízení působilo na první pohled a jak se s ním vlastně pracuje.

Sony Vaio Duo 11
Sony Vaio Duo 11

Vybalil jsem klasický, celkem tlustý tablet s Windows 8. Vaio Duo používá zajímavý systém otevírání, resp. vysouvání klávesnice.

  • Normálně máte konvertibilní tablet řešený tak, že můžete displejem na kloubu otáčet klidně
    o 360 ° a to i horizontálně, a zavřít tak notebook displejem nahoru.
  • Lenovo Yoga jde otevřít na klasických kloubech na 360 ° vertikálně, takže notebook otevřete tak, že se displej dostane na vnější stranu pod základnu.
  • Asus Taichi, dnes uvedená novinka, má dva displeje – jeden na svrchní straně víka, druhý standardně na spodní.
  • HP Envy X2, Asus Vivo Tab a další fungují s přicvaknutím klávesnice k tělu tabletu.

Sony Vaio Duo je tablet, u kterého můžete dotykový displej odsunout tak, že se spodní stranou opírá zhruba v polovině základny, a polovina, jež je před displejem, je vyplněna klávesnicí. Pozor – téměř každý, kdo Vaio Duo dostane do ruky, se jej snaží otevřít tahem či tlakem na stranu blíže k vám, ale mechanismus otevřete zvednutím vzdálenější strany. Což je taky jedním z důvodů, proč náš kousek už má panty značně vyklepané.

 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11

Konstrukce se mi líbí. Vaio Duo se stejně jako modely Vaio řady Z vyrábí exkluzivně v Japonsku, z čehož vyplývá jistá neotřelost nápadů. Nevím, zda bych si vsadil na trvanlivost pantů, ale o tom více v recenzi. Podstatné je, že před otevřením máte tablet a po otevření vlastně notebook. Víko je v otevřeném stavu zapřené o zadní podpěry, takže se neklepe při dotykovém ovládání ani takto, a klávesnice je, jak můžete vidět, značně zúžená. Ten čudlík, co máte na místě trackpointu, není trackpoint, ale dotykový senzor, po kterém taháte prst a tím pohybujete kurzorem.

Sony Vaio Duo 11
Cena vč. DPH 33 990 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil ConPro/Sony ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-3317U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,7 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,6 GHz
Operační paměť 4 GB DDR3
Úložiště 128GB SSD
Optická mechanika
Displej 11,6″, 1920 × 1080 px, IPS, lesklý, dotykový (10 bodů)
Grafická karta Intel HD Graphics 4000
Jiné
Rozměry: 320 × 199 × 17,9 mm
Hmotnost: 1,3 kg

A teď pár techničtějších věcí – Sony Vaio Duo 11 v jediné v ČR prodávané konfiguraci má slušné nízkonapěťové Core i5 Ivy Bridge, integrovanou grafiku a rychlé 128GB SSD. Klávesnice je podsvícená a displej, tolik námi kritizovaný parametr mnoha notebooků, je zde skutečně velmi dobrý – 11,6″ IPS panel s výborným rozlišením 1920 × 1080 px. Operačním systémem je pochopitelně Windows 8.

Co se rozšiřitelnosti týče, půjčili jsme si i externí baterii, kterou přicvaknete na spodní stranu tabletu/notebooku a výdrž tak stoupne na skutečně vysokou hodnotu – kolik, to si povíme v recenzi. Za zmínku stojí i fakt, že v balení najdete tlakový stylus, který můžete zastrčit do těla přídavné baterky. Sony dodává tablet s výborným softwarem FreshPaint, který se zalíbí všem vášnivým malířům amatérům – stylusem můžete kreslit štětcem na plátno, míchat barvy, měnit sílu tlaku a vše působí velmi realisticky.

Sony Vaio Duo 11
Sony Vaio Duo 11

Sečteno a podtrženo – máte před sebou tablet, který můžete převést nadotykový notebook, a vše je řešeno celkem elegantně, uvnitř najdete univerzálně hodně výkonný hardware, perfektní displej a tak podobně… A pokud by vám to bylo málo, máte tu i stylus, plnohodnotná Windows 8, podsvícenou klávesnici, možnost připojit klasické periferie jako k jakémukoli počítači a spoustu dalších vychytávek.

Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11 Sony Vaio Duo 11

Na druhou stranu rovnou prozradím, že z euforie jsem se po dni používání dostal – stejně jako všechno, i Vaio Duo má svoje nedostatky, někdy velmi citelné. Jaké? To si povíme v recenzi.

Ohodnoťte tento článek!