Sony Vaio EH – perlově bílý elegán s nízkou cenou (test)

0

První dojmy a zpracování

Sony Vaio EH – levný univerzál se zvučným jménem

Značka notebooků Sony Vaio má poměrně vysoké renomé, obvykle také vyvážené vysokou cenou. Ne tak docela v našem dnešním případě. Vaio EH, konkrétně tedy EH1E1E je notebook, který vás ohromí stylovým designem a nezklame snad žádnou položkou ve výbavě. Za necelých 14 tis. Kč včetně DPH dostanete notebook s použitelným dvoujádrem, dostatkem paměti, silnější grafikou a velkým diskem, to vše hlavně v bílém šasi s plastickou texturou.

Cena je přece jen trochu vyšší, než bychom od výbavy čekali, ale design ji ospravedlňuje a za značku si zde moc platit nemusíte. Pro studenty a pro domácnosti bude notebook určitě vítaným módním doplňkem i pracovním nástrojem.

První dojmy – komu by se bílá nelíbila

…pro ty je tu i černá varianta. Naše testovaná bílá s Pentiem je nicméně nejlevnější konfigurací notebooku, seženete ji jen za 13 700 Kč včetně daně a pokud si nepřiplatíte, s bílou se spokojte. Střední varianta s Core i3 je i v černé, vyšší varianty s Core i5 pak jenom v černé. Jak vám z fotek záhy dojde, notebook není jen z klasického bílého plastu, důležitou vlastností je také výrazná plasticita povrchu, která je snad ještě nápadnější než barva sama.

Notebook se pyšní poněkud netradičním rozměrem displeje 15,5 “. Co se pár milimetrů týče, byl menší než 15,6” notebooky, co jsem měl zrovna ke srovnání, ale rozdíl mnohem víc závisel na rámečku displeje atp., LCD je v podstatě stejně velký.

Po pročtení parametrů a věcí, kterými se Sony chlubí a nechlubí jsem si hned řekl, že notebook je poměrně jednoduchého zaměření. Jak už jsem zmínil, jde o levný moderní 15″ notebook s netradičním vzhledem, překvapí vás možná tlačítko pro rychlý přístup k webu, ale jinak se žádné významné kladné ani záporné překvapení nekonalo. Přeci jen je zde ale pár věcí, které musím okomentovat.

Zpracování

Za cenu 14 tis. Kč bych zpracování považoval za dobré. Notebook váží 2,7 kg a je kompletně plastový, jak se dá čekat. Plasty jsou poměrně silné a pevné, i když jde přeci jen o levnou umělou hmotu bez hořčíku atp. . Opěrky drží, ale jedna na mém kusu například mírně vrzala. Víko displeje se prohne celkem snadno. Pevné ale šasi docela je, ať už svrchní bílá strana nebo potom černá spodní, na poměry cenové kategorie nadprůměrně. Plastové části k sobě lícovaly tak nějak průměrně, notebook těžil z poměrné jednoduchosti a nepotřeby spojovat tolik dílů.

Povrch notebooku má u mě velké plus za to, že není příliš náchylný ke škrábancům. Ačkoli je krásné, když máte šasi barvené stříbrnou metalízou, čistý plast se vám zase odmění odolností proti ošoupání a odření barvy.

Klouby displeje byly v pořádku, držely na svém místě jak měly. Maximální úhel otevření notebooku byl jen asi 140 ¬∞. Klouby se příliš netřásly, osobně bych jim ale na dlouhodobé použití tolik nevěřil. Léta ale rozvržou a rozklepou většinu plastových kloubů. Víko zvedáte za asi milimetr vyvýšenou malinkou lištu, žádný zacvakávací mechanismus tu není. Notebook jsem si při otevírání obvykle přidržoval druhou rukou, přeci jen při trochu rychlejším pohybu zvedáte i základnu.

Porty, konektivita a notebook ze stran

Z levé strany odzadu: máme tu napřed zásuvku pro nabíjecí adaptér, poté síťový konektor RJ-45 od 1Gb/s Ethernetu. Následují konektory pro připojení obrazu, D-Sub (VGA) a HDMI. Po párcentimetrovém výdechu chlazení je zde port USB 2.0 a dále dva 3,5mm konektory pro vstup a výstup zvuku. Vepředu máme na levé straně slot na karty MS Pro a Duo a dále slot na SD karty. Vedle nich pokračujeme přepínačem Wi-Fi se zelenou kontrolkou, následují kontrolky zapnutí, nabíjení a aktivity disku. Dále prázdno, na pravé straně další tři konektory USB 2.0 a potom už jen mechanika DVD¬±RW, Super Multi. Záda jsou kulatá a prázdná.

 

Pro bezdrátové připojení tu máme Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0 + HS.

Sony Vaio EH1E1E/W
Cena 13 700 Kč
Zapůjčil Conpro s.r.o.
Hardwarová výbava
Procesor Intel Pentium B940 (Sandy Bridge)
Počet jader (virtuálních) 2 (2)
Frekvence 2,0 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1333 MHz)
Pevný disk (velikost) 500 GB
Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
Mechanika DVD±RW
Velikost displeje 15,5 “
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta Nvidia GeForce 410M
Grafická paměť 1 GB DDR3
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio, 1Gb/s Ethernet
Počet portů USB 2.0 4
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 370 × 248 × 31,3 mm
Hmotnost 2,7 kg
Kapacita baterie (Wh) 44 Wh
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium SP1 64bit
Další aplikace Office 2010 Starter, Vaio Gate a běžný software Sony

Klávesnice, touchpad a displej

Klávesnice

Klávesnice nebyla špatná. Potěší numerický blok, který je dnes už standardem na 15″ noteboocích. Povrch kláves je silně zmatněný a nelepkavý. Klávesy jsou zakulacené a mají mezi sebou velké mezery, pro někoho možná až příliš velké. Jejich stisk je mírně hlasitější, nejde ale o žádné třísknutí, klávesa poměrně ochotně zajede do podložky, kde se s nepříliš hlasitým tupým dutým zvukem zastaví.

Levý Ctrl a hlavně Shift jsou čtverečkovité, tedy krátké. Musím pochválit hmatatelné rozdělení kláves F1-F12 do skupin po čtyřech, i když nejde o nic výrazného. Je tu kontextová klávesa, dlouhý pravý Shift a vysoký rozměrný Enter, Backspace je také dlouhý. Šipky jsou menší, ale jsou citelně oddělené od zbytku klávesnice. Numerický blok je opět oddělen širší mezerou. Klávesy Home, End, PgUp a PgDn jsou všechny dostupné jediným stiskem.

Nad klávesnicí je mřížka, reproduktorů, která svou mřížkovou funkci plní ale jen na dvou krátkých čtverečcích. Jinak v ní najdete nízká tlačítka Assist, Web a Vaio a tlačítko pro zapnutí notebooku. Nad nimi jsou tři klávesnicové kontrolky.

Touchpad

Multidotykový touchpad by mohl být větší. Okraje jej sice opticky rozšiřují, aktivní je ale jen vroubkovaná plocha. Zajímavé je, že na touchpadu jde scrollovat oběma známými způsoby zároveň, funguje jak dotyk dvěma prsty, tak posunutí po straně.

 

Tlačítka nejsou přiliš dobrá, ve své pozici se třesou, nejdou zmáčknout úplně snadno a jsou hlasitá. Jejich stisk je rovnoměrný v celé délce.

Displej

LCD panel s úhlopříčkou 15,5 ” je k nerozeznání od klasiky s 15,6 “. Barvy jsou čisté a syté, možná trochu do modra. Lesklé zpracování z notebooku dělá solidní zrcadlo, mohlo by být ale ještě hůř. Kontrast je příjemně vysoký, jas vám oči nevypálí, ale na maximální intenzitu se můžete na displej koukat i s mírným odrazem od venkovního světla.

Pozorovací úhly jsou zcela průměrné, s odezvou jsem nezaznamenal žádné problémy.

Hardware, výdrž a chování

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Hardware je v přístroji levný a o mnohé vlastnosti a výkon očesaný, ale rozhodně dostatečný. Procesor je Intel Pentium B940, dvoujádro Sandy Bridge na rovných 2,0 GHz. Oproti 2,1GHz Core i3-2310M, které najdete ve vyšší konfiguraci, je výkon sražen především menší cache a absencí HyperThreadingu, procesor je fyzicky i virtuálně dvoujádrový. Přesto na nízkém taktu překonává i mnohem výše taktovaná dvoujádra od AMD, parádně je to například vidět v porovnání ve VirtualDubModu v úpravě videa do formátu DivX, kde 2,5GHz Turion X2 silně zaostává za naším 2GHz Pentiem. Samozřejmě to tak není vždy a všude, nízké frekvence se ale nebojte.

Procesor má k sobě jednu 4GB paměť DDR3 na taktu 1333 MHz. Grafická karta tu není přepínatelná, je zde jen Nvidia GeForce 410M. Grafika s 24 CUDA jádry slibuje obvykle o pár desítek procent vyšší herní výkon než integrovaná HD Graphics 3000. Jak je ale vidět v testu Crysis, není to tak jednoznačné (ten rozdíl ale může být způsoben hlavně pomalejším procesorem). Je pravdou, že jde jen o základ s 64b sběrnicí.

Pevným diskem je tu Seagate Momentus ST9500325AS, 500GB 5400otáčkový disk.

Výkon

Jak nám říká i nepříliš relevantní Windows Experience Index, výkon notebooku je slušně vyvážený. Poměrně vysoký celkový výsledek 5,1 bodů má na svědomí právě grafická karta. Ta patří k tomu nejslabšímu, co dnes Nvidia nabízí, přesto jde ale o smysluplnou náhradu za integrovanou grafiku. V grafu s výsledky z 3DMarku Vantage je vidět, že i v silně procesorově zatíženém testu překonala GeForce 410M integrovanou HD Graphics 3000 s rychlým Core i5.

Náhrada má smysl mimojiné proto, že v Pentiu B940 najdete jen Intel HD Graphics 2000. Cenou je vyšší cenovka a horší výdrž na baterku.

Jak jsem již zmínil, procesor nepatří k nejrychlejší, přesto ale na běžné použití bohatě stačí. Když nepočítáme s čtyřvláknovou zátěží, překonává obvykle i čtyřjádra AMD A6 a A8. Paměti je dostatek, v nejvyšší konfiguraci najdete i 6 GB RAM.

Pevný disk je na tom trochu hůř, 5400 otáček od Seagate není zrovna rychlík, teda alespoň ne na dnešní poměry. Příliš pomalé odezvy se ale bát nemusíte, HDD je jen mírně podprůměrný.

Hluk, zahřívání, výdrž

Na hlučnost si stěžovat nemůžu, v klidu by přístroj slyšet, ale moc hlasitý nebyl, v zátěži se potom rozfičel více, ale opět nešlo o žádný hrozný vichr. Šlo by to i lépe, ale vzhledem k dedikované grafice (byť slabé) to není zase tak špatný výsledek.

Zahřívání nebylo nijak výrazné, plast na levé opěrce zápěstí se jen mírně oteplil, jinak byla izolace docela dobrá. Spodní strana se také nijak moc nezahřívala. Notebook mohl dobře dýchat díky vysokým gumovým nožkám. Je pravda, že 32nm Pentium a nejslabší 40nm GeForce řady toho moc nenatopí.

Nepodpora přepínání grafické karty se odráží i na výdrži notebooku. Sony osadilo jednak malý 44Wh akumulátor, dále je GeForce přece jen znatelně žravější než integrovaná grafika. Výrobce se chlubí hodnotou “až 4,5 h”, já jsem naměřil v závislosti na typu zátěže v průměru zhruba kolem necelých 4 h se zapnutou Wi-Fi. Na 4,5 h byste se s vypnutou Wi-Fi a nenáročnou činností určitě dostali. Tedy ne že je to na pomalý čip Sandy Bridge dobrý výsledek.

Zvuk, napájení aj.

Reproduktory nejsou špatné. Zvuk nezní zase tolik jako z kbelíku, a přestože basy neexistují a při vyšších hlasitostech se vytrácí i kvalita ostatních složek, můžete pustit hudbu a hlavně mluvené slovo slušně nahlas a stále bez problému rozumět.

Cinebench R11.5
body – více je lépe

 Notebook se nabíjí přes 90W adaptér, který svou velikostí připomíná spíše 65W. Notebook se nabije z 3 % na 100 % zhruba za hodinu.

Webkamera má rozlišení jen 640 × 480 px, snímky z ní jsou sice zrnité, ale ne o moc horší než ty z 1,3Mpx webkamer.

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici s předinstalovaným Service Packem 1. Je tu také horní lišta Vaio Gate a klasický software od Sony. Upřímně řečeno jsem s trochou nadsázky žádný notebook netestoval tak dlouho, test výdrže v klidu jsem totiž musel nechat proběhnout čtyřikrát, protože notebook i po sedmi dnech používání zuřivě stahoval a instaloval stovky MB různých aktualizací.  Dále je tu Microsoft Office 2010 v okleštěné edici Starter.

 

Příjemným bonusem je instalace linuxové distribuce, tedy pouze prohlížeče, který můžete během zhruba 10-15 s nabootovat stisknutím tlačítka Web.

Závěr, zhodnocení

Stylová sněhurka se širokým spektrem použití

Co říci závěrem… Notebook je pěkný, bílý a stylový s plastickým povrchem šasi. Zpracování je plastové, ale docela pevné a kvalitní. Procesor je dostatečně rychlý, paměti i úložné kapacity je dost a na grafice si bez problému zahrajete starší hry. K tomu všemu můžete v řádu vteřin nabootovat do prohlížeče a v rychlosti si zařídit/zjistit něco na webu. Na značku Sony Vaio a obvyklou extravaganci je 14 tisíc docela málo.

Na druhou stranu je zde poněkud nešťastně osazená GeForce, která se sice jakž-takž obhájí výkonem, ale společně s malým akumulátorem sráží výdrž notebooku, navíc zvyšuje cenu notebooku. Myslím, že kdyby v Sony ušetřili na grafické kartě a z ušetřených peněz osadili například procesor Core i3-2310M s integrovanou HD Graphics 3000, dopadla by výdrž i celkový výkon lépe. To jsou ale pouze spekulační stížnosti.

 

Plus a minus  
+ stylový a líbivý design
+ vyvážený hardware
+ diskrétní grafická karta
+ na danou cenu slušné zpracování
+ dobrá klávesnice s numerickým blokem
horší touchpad (hlavně tlačítka)
chybí porty USB 3.0, eSATA atp.
nízká výdrž na baterii
šlo by to i levněji

 .

 

.

Výsledky benchmarků

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
3DMark 2001 SE 6 357
3DMark 06 3 857; SM2.0 Score: 1 538, HDR/SM3.0 Score: 1 421, CPU Score: 2 036
3DMark Vantage P1783; GPU Score: 1 477, CPU Score: 4 709
3DMark 11 P460; Graphics Score: 409, Physics Score: 2 027, Combined Score: 377
PC Mark Vantage 4 368; Memories: 2 603, TV and Movies: 3 065, Gaming: 3 762, Music: 4 648, Communications: 4 138, Productivity: 3 589, HDD: 3 140
PCMark 7 1 566; Lightweight: 1 554, Productivity: 1 066, Creativity: 1 873, Entertainment: 1 498, Computation: 1 806, System storage: 1 437
HD Tune 2.55 čtení: 62,7 MB/s, odezva: 18,0 ms
AS SSD Benchmark ISO: 37,72 MB/s; Program: 19,98 MB/s; Game: 27,22 MB/s
SiSoft Sandra 2010 CPU: 19 GOPS; 24,5 GIPS; 14,3 GFLOPS; AES: 234 MB/s; RAM: 9,1 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 74 & 70 MB/s; 512K: 26 & 31 MB/s; 4K: 0,31 & 0,71 MB/s; 4K QD32 0,76 & 0,74 MB/s
Devil May Cry (fps) 19,8 fps
Cinebench R11.5 xCPU: 1,52 pts., 1CPU: 0,77 pts., OpenGL: 12,40 fps
x264 BenchMark HD v3.0 8,46 fps (2nd pass)
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:20
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 2:24
WM9 Encoder (čas) 4:09
Windows 7 Experience Index 5,1; Procesor: 5,9; RAM: 7,2; Grafika: 5,1; Herní grafika: 6,3; Disk: 5,8
Výdrž web (čas) 3:18
Výdrž idle (čas) 4:11
Herní testy  
TM Nations Forever 13,9 fps
Far Cry 2                       
11,13 fps
World in conflict demo 7 fps
Crysis demo       
GPU benchmark: 3,76 fps (very high), CPU benchmark: 3,58 fps (very high)

 

 

 

 

.

Sony Vaio EH – perlově bílý elegán s nízkou cenou (test)

Ohodnoťte tento článek!