Sony Vaio P – renesance kapesního počítače nebo šílený minibook?

0

Přestože bychom mohli nové mininotebooky představené na výstavě CES spočítat na prstu jedné ruky, dočkali jsme se i skutečných skvostů. Nové Sony Vaio P Digital Lifestyle PC zaslouženě patří na první místo tohoto žebříčku.

Základní model je podle dostupných informací osazen procesorem Intel Atom série Z taktovaným na frekvenci 1,33 GHz, doplněný o 2 GB operační paměti, klasický pevný disk s kapacitou 60 GB, osmiplacovou obrazovkou s neuvěřitelně širokou úhlopříčkou 1 600 x 768obrazových bodů a integrovanou Wi-Fi i Bluetooth. A to jsem téměř zapomněl na integrovaný GPS přijímač. Za tuto konfigurace zaplatíte v obchodě 899 dolarů (přibližně 18 tisíc korun).

K dispozici jsou také vyšší konfigurace lišící se od základní pouze možností osazení SSD disků v kapacitách 64 GB nebo 128 GB a přítomností integrovaného 3G bezdrátového modulu.

Pojďme se ale na Sony Vaio P podívat podrobněji. Když jsem jej viděl poprvé, velmi mi připomněl stařičký kapesní počítač Psion Series 5. Vaio P se mu stylem provedení opravdu podobá, především nezvyklý půdorys má lví podíl na této vizuální podobnosti.

Tloušťka zavřeného počítače jsou necelé dva centimetry, tedy stejně, jako například u MacBooku Air od Applu. I přesto však šasi působí velmi tenkým dojmem, který je po rozevření ještě více umocněn tenkým víkem displeje.-

Je zřejmé, že tato tenkost se musela podepsat především na nabídce rozšiřujících portů. Na těle notebooku tak najdete čtečku pro paměťové karty typu SD i Memory Stick Duo, dvojici rychlých USB portů a výstup na sluchátka.

Výstup síťové karty i videosignálu je k dispozici pouze přes speciální sdružený konektor. Je skvělé a společnosti Sony to slouží ke cti, že oba potřebné adaptéry jsou součástí prodejního balení (takhle se to dělá s nestandardními konektory, pánové z Cupertina!).

Standardní akumulátor, se kterým hmotnost minibooku nepřesahuje 640 gramů, poskytuje dostatek energie pro čtyřhodinový nerušený provoz při běžném kancelářském zatížení. K dispozici je však také rozšiřující akumulátor s dvojnásobnou kapacitou, tedy s výdrží až osm hodin. Pokud si tedy uživatel k Vaiu P tento druhý akumulátor dokoupí, získá naprosto skvělých dvanáct hodin nezávislosti na energetické síti.

Pojďme se však podívat na zkušenosti prvních testerů, kteří již měli Vaio P fyzicky k dispozici. Vzhledem k rozměrům notebooku zde nezbyl prostor pro osazení klasického touchpadu (a ani plochy před klávesnicí, která vyplňuje celý vnitřní prostor), pro ovládání musíte použít trackpoint.

Pokud nemáte excelentní zrak, budete mít zřejmě s drobounkým písmem na displeji problém. Více než kdekoli jinde tak budete muset používat funkci zvětšování stránek nabízenou moderními webovými prohlížeči. Z pohledu podsvícení i úhlů však patří displej k nadprůměru.

Překvapivě mnozí recenzenti chválí klávesnici Vaia P. Oddělená tlačítka podobně jako u řady Viao TT nebo MacBoocích jsou pro psaní pohodlná, klávesy mají malý zdvih a v podstatě stejnou šířku, jako u ostatních minibooků. Občasným problémem je pouze nechtěné stisknutí tlačítek “myši” palcem namísto mezerníku.

Osazený procesor nepatří mezi největší rychlíky, v benchmarku Geekbench získal celkem 692 bodů (například Asus Eee PC 1000H se standardním Atomem N270 získá ve stejném testu 883 bodů, Fujitsu Siemens Computers Amilo Mini se stejným procesorem dosáhne na 872 bodů). Windows Vista se s tímto procesorem docela trápí (především u nejnižší verze osazené klasickým pomalým pevným diskem), vhodnější je tedy použít buďto starší Windows XP, nebo se těšit na nová Windows 7. Ty podle zjištění magazínu Engadget výrazně zrychlí jak dobu startu počítače, tak i odezvy systému i rychlost prohlížení internetu.-

Sony Vaio P je prozatím nejzajímavější mininotebook posledních několika měsíců. Přestože jeho cena nepatří mezi nejnižší, je vzhledem k jisté exkluzivnosti provedení i značce, kterou nese, ospravedlnitelná. V redakci jsme na něj velmi zvědavi: pokud se dostane i do Česka, velmi rádi jej vyzkoušíme na vlastní kůži.

Zdroj fotografií: Sony, Engadget, SlashGear

Sony Vaio P

Cena od 899 dolarů, česká cena prozatím nestanovena
Zdroj Sony (www.sonystyle.com)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom (1,33 GHz)
 Operační paměť (vestavěná) 2 GB
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) 60 GB / 64 GB / 128 GB
 Pevný disk (rychlost) nezjištěno / SSD / SSD
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) není
 Optická mechanika (rychlost) není
 Velikost displeje (palců) 8
 Rozlišení displeje (bodů) 1 600 x 768
 Grafická karta nezjištěno
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.0
 Mobilní komunikace 3G
 Operační systém Windows Vista Home Basic / Home Premium
 Porty (s výjimkou USB) 1x RJ45 (přes redukci), 1x D-Sub (přes redukci), 1x audio
 Počet USB portů 2
 Slot pro karty 1x čtečka Memory Stick Duo, 1x čtečka SD karet
 Rozměry 245 x 19 x 119 mm
 Hmotnost 0,64 kg (bez napájecího zdroje)
Ohodnoťte tento článek!