Sony Vaio SE: 15,5″ pod 2 kg a pod 25 mm (první pohled)

0

Na recenzi jsem si vyprosil Sony Vaio SE. Notebook, který včetně DPH stojí jen necelých 25 tisíc Kč, už by měl něčím zaujmout, a to se našemu Vaiu rozhodně povedlo. Začněme tenkým a lehkým kovovým tělem s perfektními parametry. K němu je tu navíc matný 1080p displej, to už je něco. A nezapomnělo se ani na přepínatelný Radeon.

Dnes jsem si pro vás přichystal krátký první pohled, plnohodnotnou recenzi s testy a širokou sadou dobrých fotografií očekávejte během týdne-dvou.

Co vás zaujme?

Jak jsem řekl, zajímavé jsou především rozměry. Notebook má sice širokoúhlých 15,5″ v úhlopříčce a je z většinové části kovový, to ale rozhodně neznamená nic špatného. Pokud vám na trochu větší A4ku stačí taška či batoh, nemusíte se bát, že byste zabrali moc místa na tloušťku nebo se pronesli, Vaio SE totiž v základu váží jen 1,96 kg a je 24,5 mm silné. Hranatý notebook je celý ze stříbrného hliníku, pochopitelně matného, nekartáčovaného, žádných šmouh se nedočkáte.

Zpracování není zlé, kovy dobře lícují, žádné ostré hrany tu nejsou (i když rohy docela ano) a nic nevrže. Víko je dost tenké a dost ohebné, ale nic hrozného.

Líbila se mi klávesnice. Hranaté, ale zakulacené klávesy mají docela slušný rozestup, přesto je tu plnohodnotná klávesnice včetně numerického bloku. Stisk je navíc velmi měkký, citlivý, ale přesto tichý. K touchpadu už bych výtky měl. Mechanika není slot-in, jak si můžete myslet, to ostatně vidíte na fotce. Kromě obojetného 3,5mm jacku jsou všechny konektory vyskládané na jedné straně. Pochválit musím i přepínač Wi-Fi a dokonce přepínač režimu spotřeby.

Máme tu Intel Core i5-2430M, dvoujádrový procesor Sandy Bridge, k němu 4 GB pamětí a přepínatelný Radeon HD 6630M, takže si můžete s přimhouřenýma očima zahrát i na tom parádním jemném displeji v nativním rozlišení. Pevný disk má 500 GB.

Co do výdrže a baterie je to trochu složitější. Je tu (jen) 49 Wh akumulátor, zato ale Li-Pol – s vyšší životností. Dostat se k němu už chce křížový šroubovák. Vaio SE se ale chlubí specialitou – doplňkovou baterií, kterou připojíte na základnu notebooku, a zatímco bude mít notebook stále poměrně standardní tloušťku, vy můžete být online až 14 h. Bez ní je to jen 6,5 h, alespoň podle toho, co Sony tvrdí.

Předběžný verdikt

Někteří z vás možná trochu krátkozrace namítnou, že takový hardware se přece dá sehnat i mnohem levněji, a Sony si zase jen nechává zaplatit značku. Tady se k tomu spíš nepřikloním. I když je fakt, že i mě trochu udivil jen 500GB disk nebo 4 GB RAM s cenovkou 24 990 Kč, celkově si to notebook zaslouží. Hardware je schopný na jakékoli použití, už tu není jen integrovaná grafika. A jak Sony tvrdí, dostanete zkrátka „výkon s velkým obrazem v tenkém těle“. Notebook není nijak odfláknutý, je pěkný, tenký, velmi lehký, má dobrou klávesnici i displej…

Nelíbily se mi detaily, jako jsou tlačítka touchpadu, možná trochu málo portů, ještě uvidím, jak to bude s výdrží na baterku. Kov je sice tvrdý, zase ale dost žvýkačkovitý, specielně víko by si zasloužilo vyztužit. Počkejte si na recenzi.

Ohodnoťte tento článek!