Sony vyvinulo nový superfoťák pro mobily. Dokáže točit video s 1000 fps

0
Fotoaparát v Sony Xperia XZ
Fotoaparát v Sony Xperia XZ

Japonská společnost včera představila nový CMOS snímač určený pro foťáky mobilních telefonů. Podobně jako u svých špičkových kompaktů RX100 IV a V nebo ultrazoomů RX10 II a III obsahuje tři hlavní vrstvy polovodičů. Mezi fotodiody a řídicí obvody nově vložilo 128MB paměť typu DRAM, která čtyřnásobně zrychlí odečítání buněk (ve srovnání s čipem IMX318 použitým například v Pixelech od Googlu) a která podle Sony také sníží šum.

Nový fotosnímač Sony s DRAM pamětí
Nový fotosnímač Sony s DRAM pamětí

Nový čip ještě nemá označení. Jeho úhlopříčka je 1/2,3″ a rozlišení pak 21,2 Mpx (5520 × 3840 px), jednotlivé body tak mají 1,22 × 1,22 mikrometru. Snímač zvládne pořídit snímky v efektivním rozlišení 19,3 Mpx frekvencí 30 fps. U videa si poradí s 2160p60 a 1080p240.

Díky DRAM dokáže čip účinněji bojovat s tzv. rolling shutter efektem. CMOS odečítají data z fotodiod po řádcích, nesejmou celý obraz najednou. Mezi přečtením prvního a posledního řádku pixelů se snímaný objekt může pohnout, a dojde tak ke kácení svislých linií. Efekt je tím výraznější, čím rychleji se objekt pohybuje (nebo čím rychleji otáčíte foťákem při panningu).

Díky rychlejšího odečítání se eliminoval rolling shutter efekt
Díky rychlejšího odečítání se eliminoval rolling shutter efekt

U předchozího snímače IMX318 došlo k odečtení dat za 1/30 sekundy, u nového je to 1/120 sekundy, tedy 8,3 milisekundy. Tolik uběhne času mezi odečtením prvního a posledního řádku. Jak ilustruje obrázek, projíždějící vlak má již svislice kolmé. Pořád ale nejde o dokonalou globální závěrku, takže legrační rolling shutter efekt bude nejspíš i tak patrný například u rychle se točících vrtulích natočených na video.

DRAM také umožní natáčet extrémní slowmotion videa s rozlišením 1080p a frekvencí 1000 fps, po převedení na běžných „palovských“ 25 fps se tedy pohyb 40× zpomalí. Taková videa už známe ze zmíněných foťáků od Sony. Vězte však, že vstupní rozlišení je mnohem nižší a na 1080p se interpoluje z 800 × 270 px. Přesto jde o vítanou funkci. Navíc může být implementována i do současných mobilů, protože video se na běžnou frekvenci zpomalí ještě před odesláním do obrazového procesoru.

Kdy nový čip uvidíme v praxi? Sony jej momentálně ukazuje na konferenci Solid-State Circuits Conference v San Francisku. O velkovýrobě a komerční dostupnosti ale mlčí. Jestli se do mobilů dostane už letos, tak není jasné.

Ohodnoťte tento článek!