Sony Xperia S: telefon s anténní bradou a nejjemnějším displejem

0

Úvod a konstrukce

Již na letmý pohled je Xperia S rozeznatelná od jiných telefonů, k čemuž přispívá hlavně podivná průhledná brada. Záměrně ji popisuji už teď, protože jde opravdu o zvláštní prvek. Telefon v podstatě končí hned u senzorových tlačítek, pod kterými je nalepen průhledný plastový díl s piktogramy tlačítek zpět, domů a menu. Na průhledném dílu je ještě další plastový prvek s dírkou pro poutko, jakoby pokračování telefonu. Příslušné piktogramy jsou osvětlovány z těla telefonu.

Jelikož to z předchozího popisu přímo nevyplývá, musím zmínit, že jde o pevnou konstrukci a telefon je se svojí bradou z uživatelského hlediska jeden kus. Kdybych ovšem chtěl zjistit, kde udělali japonští soudruzi chybu, pravděpodobně by se mi podařilo tuto část nechtěně rozebrat. Brada ovšem svou funkci má – je v ní schována anténa, a když se podíváte hodně zblízka, uvidíte tenkou síť vodičů.

Parametry
Cena 11 639 Kč včetně DPH
Zapůjčil Alza.czalza
Sony Xperia S
rozměry a hmotnost 128 × 64 × 10,6 mm, 144 g
displej 4,3“, kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 342 DPI
sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (14,4 a 5,76 Mb/s)
konektivita microUSB, microHDMI, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
paměť 32 GB, 2 GB na aplikace
procesor Qualcomm MSM8260 (2× Scorpion, 1 500 MHz, 45nm), Adreno 220
operační paměť 1 GB RAM
fotoaparát 12 MPx (4 000 × 3 000 px), video (1 920 × 1 080 px), autofocus, diodový blesk
baterie Li-Ion 1 750 mAh

Hloupá krytka a microSIM

Ale zpět ke zbytku telefonu. Plastové tělo matného provedení působí spíše luxusně, než bytelně. Přední část zaujímá krásně jemný HD displej s rozlišením 720 × 1 280 pixelů, který je obdařen mírným prohnutím ve stylu Nexusu. Dále je tu přední kamera a logo Sony. Na zadní straně je naopak ještě grafické logo Ericssonu, jež je ale povedené a Sony si jej zřejmě ponechá. Dále reproduktor s mikrofonem a čočka fotoaparátu s jednou přisvětlovací diodou.

 

Nejzajímavější prvky bývají na bocích. Zapínací tlačítko se vrátilo nahoru a doufám, že tam už zůstane; někteří výrobci se jej pokoušeli na minulých modelech přesunout na bok. Na levé straně je pod krytkou schovaný microUSB konektor pro nabíjení a propojení s počítačem. Krytku považuji za chybu, protože jde o velice často používaný konektor. Minimálně jednou denně strkáme všichni své smartphony do nabíječky, krytka tak pozbývá smyslu a stává se otravnou. Zvláště divně působí vedle čočky fotoaparátu, která není naopak krytý vůbec. Pro příště bych prosil krytky prohodit, pokud to neohrozí designové cítění vrchního designéra v Sony.

Na druhé straně najdete konektor microHDMI (přenese i zvuk) a níže položené ovládání hlasitosti. U HDMI již krytka smysl má, ale ovládání hlasitosti si kvůli němu budete trochu plést. Samotná krytka totiž může navodit dojem tlačítka. Kolébkový ovladač hlasitosti se navíc neumí přepnout při držení telefonu na šířku, jako to zvládají některé tablety. V režimu Landscape se tak zvuk zesiluje naopak, ale to je opravdu jen drobnost.

Perfektní věcí je hardwarové tlačítko fotoaparátu. Sony vždy umělo fotomobily a takové tlačítko umí zážitek z focení zpříjemnit. Po sundání zadního krytu vás čekají dvě překvapení. Nenachází se zde akumulátor, ten je pevně vestavěn uvnitř telefonu, ale kromě situací, kdy je nutné telefon restartovat vyjmutím baterie by to nemělo ničemu vadit. Na druhou změnu narazíte v momentě, kdy se pokusíte do telefonu vložit svoji SIM kartu. Nová Xperia má totiž slot pro microSIM, stejně jako iPhone 4, nebo nové HTC. SIM vám zdarma vymění, nebo ořízne váš operátor, a protože čip je shodný, půjde taková SIM s redukcí používat i zpětně ve starších telefonech.

 

Hardware a rozdělená vnitřní paměť

Uvnitř bije dvoujádrový procesor Qualcomm na frekvenci 1,5 GHz spolu s 1 GB operační paměti a je to vůbec poprvé, co Sony použilo dvoujádro. Chybějící slot na microSD kartu nemusí nikoho mrzet – uživatelská paměť činí 32 GB. Její rozdělení se ovšem vývojářům zase tolik nepovedlo. Jen dva gigabajty jsou určené pro aplikace, zbytek tvoří paměť tvářící se jako SD karta.

To je škoda, protože 2 GB jsou sice dostatečné dnes, za půl roku už budou málo. Takový Galaxy Nexus má sdílenou paměť 16 GB, které můžete celé využít pro aplikace. U Xperie nenajdete USB Mass Storage, protože Sony zvolilo protokol MTP. Paměť telefonu tedy neuvidíte jako nový disk, ale jako zařízení v okně Tento počítač (funguje i na Macu a Linuxu).

Na výkoném dvoujádře nebyl problém s žádnou současnou hrou, ovšem nemá cenu cokoliv měřit na starém Androidu. Až Sony vydá Ice Cream Sandwich, můžeme se bavit dál.

Tlačítka jsou kousek vedle

Xperia S má pouze tři senzorová tlačítka a je připravená na Ice Cream Sandwich. Třetí tlačítko svým piktogramem sice spíše připomíná menu z Gingerbreadu, ale i novější funkce přepínání aplikací z ICS si pod ním jde představit. Bohužel ani za celý měsíc jsem si dostatečně nezvyknul na další designovou vychytávku japonských inženýrů: tlačítka jsou označena malinkými tečkami nad piktogramy v průhledném proužku, ale prst stále instinktivně směřuje přímo na piktogramy.

 

Sony Xperia S

Sony Xperia S

Sony Xperia S

Sony Xperia S

 

Hned nad tlačítky už začíná displej a trefit se do nich chce pevnou mušku. Bude také potřeba si zapamatovat, které tlačítko je které. Podsvětlení proužku je totiž aktivní jen chvíli, většinou až poté, co nějaké tlačítko stisknete. Mnohem logičtější by bylo, kdyby svítil současně s displejem.

 

Sony je pověstné tím, že si dává načas s uvedením nových verzí Androidu. Nejinak je tomu u nové Xperie, kde najdete Gingerbread 2.3.7 a Android 4 je pouze slíbený (prý ještě letos). Sony si Android samozřejmě upravilo (Timespace) a nutno říct, že celkem pěkně. K čemu to ale je, když ostatní již nasazují Ice Cream Sandwich.

Lepší než Retina, ale slabá výdrž

Displej Bravia s HD rozlišením je prakticky nejjemněším, jaký se dnes dá pořídit. Na čtverečním palci je namačkáno 341 pixelů, což je opravdu vidět. Tedy vlastně není, protože ani zblízka nerozeznáte jednotlivé pixely. Krásný displej ale hned kazí podsvětlení – Xperia neumí automatickou změnu jasu podle okolního světla, takže si musíte nastavit nějakou rozumnou hodnotu napevno. Nastavovat jas několikrát denně nikdo nebude.

Tato absence má také negativní vliv na výdrž baterie. Sony sice nabízí aplikaci Šetřič baterie, která může snížit jas (a třeba i vypnout Wi-Fi) při poklesu baterie pod 25 % a nastavit vypínání nepotřebných funkcí přes noc, automatický jas přesto chybí. I tak musím funkci šetřiče ocenit. Vadou na kráse je ještě skokové nepřirozené ztmavování displeje po chvíli nečinnosti, což nepůsobí hezky. Baterie o kapacitě 1 750 mAh tak vydrží opět pouze jeden pracovní den a proti konkurenci spíše ještě o hodinku méně.

Upravený starý Android

Na ploše najdete klasických pět ploch s maticí ikon 4×4. S jiným launcherem lze samozřejmě docílit jiného vzhledu. Grafické zpracování má Sony pěkné, ale chybí mi přepínač sítí v horní stahovací liště – najdete jej alespoň jako widget na ploše. Díky předinstalovanému hudebnímu přehrávači hned zjistíte, že monoreproduktor hraje velmi silně. Mezi povedené aplikace patří TrackID, což funguje stejně, jako SoundHood – najde vám název písničky.

Přesto zamrzí, že předinstalované aplikace třetích stran nejde nijak odinstalovat. Například Facebook je v telefonu napevno a neustále se bude připomínat v aktualizacích. Jediným řešením je jiná ROMka. V seznamu nainstalovaných aplikací přibyla dvě tlačítka. Jedním změníte způsob řazení aplikací, kde nejvhodnější je zřejmě podle data instalace a druhým můžete přímo odsud (svoje) aplikace mazat. Prostředím kontaktů a volání jsem byl mile překvapen až do chvíle, než jsem narazil na tlačítko Informace. Je u každého kontaktu a nedělá vůbec nic.

Sony Xperia S

Sony Xperia S

 

Při psaní mne také potěšila přítomnost české QWERTY klávesnice, ale i QWERTZ jde nastavit. Na originální Sony klávesnici se píše dobře, co ale zamrzí je chybějící klávesa pro čárku a tečku. Oboje jsou schovány mezi pomocnými znaky a jejich místo zabírá klávesa pro smajlíky.Jde to obejít tak, že místo tečky, čátky či otazníku stisknete mezerník a místo napovězeného pokračování slova máte na výběr právě tyto znaky. Při psaní diakritiky se musí dané písmenko chvíli podržet, to mají Androidy společné, ale Sony snad jako jediná nabízí opravdu logické řazení českých znaků. Jinde podržíte třeba e a jako první na vás vyskočí nečeská diakritika; ě je většinou až bokem. Sony umí češtinu parádně.

 

Webový prohlížeč je dostatečně svižný, ale taková Opera Mobile je mnohem lepší. Změnu k lepšímu čekejte opět až s novým Androidem. Sony nabízí v menu pořizování screenshotů obrazovky. Další aplikace od Sony nemá cenu popisovat. Sdružení sociálních sítí do jedné jednak není příliš přehledné a jednak jej můžete realizovat sami, stačí spustit obchod Google Play.

Fotoaparát

Sony fotoaparáty umí. Snímací čip o velikosti 12,1 Mpx (CMOS) dělá pěkné fotky do formátu 4:3 a širokoúhle jde fotit „jen“ do velikosti 9 Mpx. Velkým plusem je hardwarové tlačítko spouště, kterým se fotoaparát také aktivuje (i při zamčeném telefonu). Proti Galaxy Nexusu či HTC One je ale celkem pomalý, jedna fotka mu kvůli ostření zabere delší čas. Velkým neduhe je také snímací čočka, která je umístěná příliš na kraji a při focení si ji tak budete stínit prstem.

Na to, že jde o mobil, nabízí Xperia celkem podrobné nastavení focení. Vedle opravy expozice je to potlačení červených očí, detekce úsměvu, samospoušť, ISO a vypnutí zvuku závěrky. Fotoaparát zaostřuje již od zhruba 5 centimetrů a umí panorama. Prohlížení fotek zdržuje jejich delší načítání – nejprve se zobrazí v horší kvalitě a během dvou sekund dojde k překreslení.

Fotky jsou poměrně kvalitní a funkcí zde najdete více, než dostatek. Brzdou je bohužel rychlost. Video natáčí v rozlišení 720p, 1080p a VGA, obsahuje stabilizátor, který se na kvalitě videa příliš neprojevil. Přes microHDMI a dodávaný kabel lze telefon připojit k televizi a zrcadlit.

Ukázková videa v 720p a 1080p

 

Funkce budoucnosti

Xperia S nabízí NFC, což je bezdrátová komunikace, o které se zatím více mluví, než skutečně používá. Její dosah je pouze pár centimetrů – typicky se musí telefony dotknout. Sony prodává za necelé tři stovky i malé placičky s NFC čipy, které si můžete umístit třeba v autě. Pak se telefonem stačí placičky dotknout a telefon vykoná nastavené makro, třeba spustí navigaci a hudební přehrávač. Spouštění činností má na starosti aplikace LiveWare, která dokáže spustit makro i při připojení nabíječky.

Příslušenství

V balení najdete kromě telefonu nabíječku. Ovšem třeba s nabíječkou od HTC telefon odmítal spolupracovat. Rozpoznal, že jde o nabíječku, ale nenabíjel se. Přitom jiné značky s tímto problém neměly. Dodávaná sluchátka typu in-ear s výměnnými gumičkami se povedla a svou kvalitou a hudebním přednesem budou stačit i náročnějším. Kožené pouzdro mi přijde již trochu zbytečné, ovšem najdete jej zde také.

Na telefonu je z výroby jedna popsaná fólie, kterou je nutné odlepit, ovšem po chvíli používání zjistíte, že na displeji je ještě jedna nerozeznatelná fólie. Tu si můžete na displeji s klidným srdcem ponechat. Sony si dalo záležet na ochraně displeje ještě více a přibalilo dokonce náhradní fólii.

Zhodnocení

Sony Xperia S se dodává v černém a bílém barevném provedení. Přes zastaralý Android do telefonu jistě půjde nahrát CyanogenMod či jiná ROMka, která přinese řadu dnes chybějících funkcionalit, ale přesto zde zůstává několik zásadních problémů. Patrně největším jsou senzorová tlačítka, jejichž umístění výše, než je jejich fyzický popisek není příliš šťastnou volbou. Bude vás stát dost času si na to zvyknout.

Velice otravná krytka nabíjecího konektoru microUSB by také šla opravit pouze utržením a je tu ještě zbytečně rozdělená paměť s pouhými 2 GB vyhrazenými pro aplikace, což je ale problém i nového HTC One X. No a nakonec mi chybělo automatické nastavení jasu, s čímž je spojená také mírně nižší výdrž na baterii.

Do nové Xperie S jsem vkládal hodně nadějí. Na prezentacích působila jako telefon, který má vše a napravuje chyby, jichže se dopouštějí jiní výrobců. Xperia S má sice výkonné dvoujádro, nádherný displej a tlačítko spouště fotoaparátu, to vše za cenu pod 12 000 Kč, ale po několika týdnech testování musím říct, že ačkoli patří mezi nejlepší telefony současnosti, mám k ní mám celou řadu výhrad. Zůstává tak krůček pod nejvyšší ligou smartphonů.

Plusy / mínusy
promyšlená česká klávesnice neplynulé ztmavnutí
umí screenshoty problém s nabíječkami jiných výrobců
sluchátka slabší výdrž
jemný displej pomalejší fotoaparát
  omezená paměť na aplikace
  krytka microUSB
75 %

 


Kompletní galerie

Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S

 

Screenshoty

Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S

 

Ukázkové fotografie

Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S Sony Xperia S

Ohodnoťte tento článek!