Sony Xperia XA1: kvalitní střední třída bez bočních rámečků (recenze)

7
Předchozí
Následující

Displej

Xperia XA1 díky tenčímu a natáhnutému tělu padne do ruky poměrně dobře. Na výšku má sice hodně, prsty ale telefon obejmou dostatečně. Displej má poměrně přesné barvy podle standardu sRGB s drobnou odchylkou směrem do modrého spektra. Rozsah jasu je ale horší a nedobře se vám bude číst v noci v posteli i na ostrém sluníčku.

Podání černé je při základní jasu dvakrát až třikrát světlejší než u obdobných telefonů a tím pádem je poměrně nízký i kontrast. Rozlišení 720 × 1280 px naopak zcela dostačuje, i když konkurence se už chlubí Full HD.

img_5369

Hlavní výhodou displeje je místo kvality spíše jeho velikost. Pět palců je zkrátka lepší než běžnějších 5,2″ a jelikož mezi kompaktními telefony není příliš výběr, může Sony zaujmout. Alespoň do doby, než vydá nový Compact. Také 2,5D sklo se u modelu XA1 povedlo a je určitě lepší, než různé zakřivené displeje.

Displej
typ, rozlišení 5″, IPS, 720 × 1280 px
velikost telefonu / poměr displej:tělo 6,34″ / 69,8 %
rozsah jasu 28–380 cd/m² (200 při 65 %)
úroveň černé (při jasu 200 cd/m²) 0,293 cd/m²
kontrast (při jasu 200 cd/m²) 691:1
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 4,2 dE
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 8,4 dE (azurová)
gamut  gamut
vyvážení bílé  bila
Předchozí
Následující

7 KOMENTÁŘE

 1. Celkem příjemný mobil ve své třídě. Mám k němu pár dotazů:
  1. Jak je na tom s příjmem signálu (2G, 3G, LTE)? Prý na tom není oproti jiným mobilům nic moc.
  2. Lidi na zahraničních fórech si hodně stěžují na špatnou necitlivou dotykovou plochu, hlavně po stranách displeje. Při psaní na klávesnici jim jde špatně klávesa „p“ apod. Autor se s tím nesetkal?
  3. Telefon má opravdu dual-band wifi, ale je ta 5 GHz opravdu ac? Není to pouze 5 GHz Nko? V recenzi na gsmarena psali, že wifi ac nemá, pouze n.
  Díky.

  • S 1. ani 2. jsem problém neměl. Zjišťoval jsem to Wi-Fi a je to opravdu tak, že tu je jen 802.11n. Přestože SoC Helio 20 by podle specifikace měl umět 802.11ac. Zdroje na webu to mají uvedené jednou s n, podruhé s ac., nicméně Sony mi potvrdilo, že umí 802.11a/b/g/n.

  • SONY obecně má příjem signálu o něco slabší, než konkurence. To jsem vypozoroval taky. Většinu času si toho ani nevšimneš, ale například v okolí brněnské přehrady je to docela znát. Co se signálu týče, tak nejlíp je na tom zřejmě Huawei/Honor a překvapivě BlackBerry. Alespoň na základě měření ve stylu „vezmu pár mobilů a zkusím je vzít tam, kde je slabej signál“.

 2. USB-C je fakt bomba, zvlášť když je pomalá vnitřní flash a je to připojené jen na USB 2.0. USB 3.0 (3.1 gen 1) je tu s námi teprve nějakých 8 let, takže na to je brzo, staré dobré 17 let staré USB 2.0 to jistí, jistě zvládne oslavit 20 let existence i v nových telefonech za ty tři roky. Pak snad přijde telefon za 7k na USB 3.1 jako horká musthave novinka. Až výrobce telefonu omrzí umělé omezování, tak snad budou na trhu kousky, které si člověk koupí s radostí a ne s tím, že je to nejméně nejhorší telefon. Ale toho se asi nedočkám, když usb flash disky s USB 3.0 dnešních dnů mají zápis AŽ 5MB/s :-O wow celých PĚT.

 3. XA1 moc chyb nemá, krásně se drží a překvapivě ani procesor nedělá problémy. Ale není ničím zajímavá… Jen tím, že ji nemá každej. Chybí mi tam (dříve typicky soňácká) vodotěsnost…

  Že nemá čtečku otisků je fuk, odemknout se dá poklepáním na displej a pinem, ta vteřina už nikoho nezabije.