Sony zprzní vlastní filmy. Na internet dá jejich speciální cenzurované verze

6
Sony Clean Version

V Sony Pictures se úplně zbláznili. Studio spustilo nový program Clean Version Movies, v rámci něhož chce nabídnout oblíbené filmy v takové podobě, aby si je mohl vychutnat celá rodina. Podle oficiálních stránek se snímky přestříhají tak, aby neobsahovaly násilí, vulgarity, sexuální narážky a jiný obsah pro dospělé.

Tzv. čisté verze jsou dostupné vedle těch standardních. Sony je umístilo do videoslužeb FandangoNow a Vudu (u nás nefungují), ale také iTunes (u nás funguje, ale čisté verze neobsahuje). Kdo si koupí čistou verzi, dostane i původní, a naopak.

Čisté verze prvních 24 filmů od Sony
Čisté verze prvních 24 filmů od Sony

Čistých verzí se zatím dočkalo těchto 24 filmů: 50 First Dates, Battle Of The Year, Big Daddy, Captain Phillips, Crouching Tiger Hidden Dragon, Easy A, Elysium, Ghostbusters, Ghostbusters II, Goosebumps, Grown Ups, Grown Ups 2, Hancock, Inferno, Moneyball, Pixels, Spider-Man, Spider-Man 2, Spider-Man 3, The Amazing Spider-Man, The Amazing Spider-Man 2, Step Brothers, Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby, White House Down.

Na oficiálním webu Sony uvádí, co všechno muselo pryč. U White House Down (Útok na bílý dům) bylo odstraněno 133 případů násilí, 66 vulgarit a 2 sexuální narážky. Film Hancock přišel o 127 případů násilí, 101 vulgarit a 19 sexuálních narážek. Dokonce i vyloženě rodinné filmy jako Krotitelé duchů potřebovaly asi 15 zásahů etické policie.

Sony cenzuruje filmy, které nesou označení R, PG-13 a PG, a udělá z nich G, viz vysvětlení na Wikipedii. Zkrátka některé filmy určené výhradně dospělým upraví tak moc, aby se na něm mohly dívat i malé děti, aniž by je to pohoršilo. Nebude se tam střílet, krvácet, mluvit sprostě, neuvidíte žádnou bradavku, nic.

Takový zásah do díla je pohrdáním autorské činnosti. Seth Rogen už Sony vzkázal, ať hlavně nesahají na jeho filmy (z nich by po cenzuře stejně nic nezbylo). Studio se sice vrtá jen v blockbusterech, u nichž nejde o uměleckou hodnotu, ale které mají bavit. Přesto ale změní vyznění filmu jinak, než jak si jej představovali tvůrci.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Prijde mi to presne jako druhy extrem toho, jak se toci spousta dnesnich filmu. Zbytecne nasilne sceny, zbytecne vulgarity, atd… stalo se to normou, ktera tu ale pred 20 lety nebyla. Nebo aspon ne v tehle mire. Proste tupe vystrihovani filmu pro tupe delane filmy..(nektere)

  2. Tabu, cenzura, korekce… to je pro konverty. Zmetky se slabou myslí která je odsouzená k zániku. Takovým ubohým bytostůstkám cenzura nepomůže od zmaru, šílenství, demence… Je to nevyhnutelné.

    Tabu nikdy nic nevyřešilo. To až vzdělání a porozumění.

  3. Mno, řekl bych, že z takto upravených filmů by mohla být celkem zajímavá sběratelská kolekce:). A to existují tituly, z kterých by už jen samotná výroba „clear“ verze (aby to ještě dějově dávalo vůbec nějaký smysl) byla pomalu na střihačskýho Oskara:). Když si odmyslím tu absurditu takovýhohle počínání, tak mě na druhou stranu Sony celkem nalákala na znovushlédnutí. Škoda, že mezi těma prvníma 24 titulama nejsou „Buchty a klobásy“, to by byl fakt majstrškyt:)).