SOPA je zpátky. Tentokrát jako protipirátský virus

0

Čtyři písmena, která ještě začátkem letošního roku děsila uživatele internetu i provozovatele některých webových stránek. Tak lze vnímat zkratku amerického protipirátského zákona Stop Online Piracy Act. Proti SOPA protestoval Google, Facebook i Microsoft. Wikipedia na celých 24 hodin přestala poskytovat obsažené vědomosti, aby na nebezpečí zákona upozornila. Kongres nakonec ustoupil a projednávání kontroverzního zákona bylo odloženo na neurčito.

SOPA virus
Vyděračský virus SOPA, zdroj: TorrentFreak

Teď je tu hrozba SOPA opět, ovšem v jiné podobě než tehdy. Objevil se totiž stejnojmenný ransomware virus. Jeho tvůrcům leží na srdci čistota vašich dat.

Peníze nebo data

Ransomware je označení vyděračského malwaru, který si za odstranění infekce řekne o určitou sumu. A do doby, kdy zaplatíte výkupné, má váš počítač, vaše data jako rukojmí. Virus SOPA je strašákem pro všechny, kdo si stáhli nebo sdíleli audio, video či software chráněný autorským zákonem, případně ilegální data typu dětského porna nebo softwaru pro phising.

Viníkova IP adresa se stává položkou na blacklistu viru SOPA a na uživatele vyskočí výhrůžka s informací, že jeho data byla zablokována a, pokud nezaplatí 200 amerických dolarů do tří dnů, budou i smazána. V USA a Kanadě je poplatek vybírán přes šeky MoneyPak, v ostatních státech jsou napadení odkazováni na banku Western Union.

 

Zajímavé je, že virus SOPA nabízí dokonce demonstraci schopností jeho tvůrců – virus uvádí e-mailovou adresu, na které vám vyděrači odšifrují jeden zašifrovaný soubor, abyste viděli, že za své peníze máte skutečně šanci dostat data zpět. Extrémní drzost tohoto viru si někteří vyložili dokonce tak, že jde o dílo americké vlády.

Pakliže bude váš počítač tímto virem zasažen, rozhodně nikam neposílejte peníze. Existuje celá řada způsobů, jak se SOPA viru zbavit i bez toho, aby si někde nějaký gauner přišel na slušné peníze, třebaže tím, že je vytáhne z jiného gaunera. Záchranu hledejte například zde.

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!