Souboj filmových databází CSFD a FDb

0

Čísla

Obě filmové databáze se časem proměnily z obyčejných katalogů filmů do velkých portálů se spoustou funkcí. CSFD je služebně starší (2001), kdežto FDb přišel až v roce 2003. Co se týká návštěvnosti, podle NetMonitoru měl včera CSFD 138 000 RUest (odhadovaných reálných uživatelů) a je čtvrtým nejnavštěvovanějším katalogem na českém internetu. Počet zobrazených stránek byl 3 miliony, což je katalozích suverénně nejvíce. FDb se vešel do první patnáctky s 17 500 RUest a 160 000 zobrazených stránek.

To jsou ovšem statistiky čistě obchodní, uživatele budou více zajímat čísla obsahu. Oba portály uvádějí na hlavní stránce několik statistik, vybral jsem ty porovnatelné a užitečné. FDb vede číselných údajů více, ale to není podstatné.

  CSFD.cz FDb.cz
Tituly (filmy, seriály…) 248 040 55 506
Herci 40 292 141 170
Režiséři 15 551 13 199
Uživatelé 222 025 75 055
Komentáře 1 139 214 715 061
Hodnocení neuvedeno 68 163
Plakáty 64 557 81 522
Videa/trailery 6274 neuvedeno
stav k 19. 4. 2010, 8:05

 

Dvouletý náskok i čísla NetMonitoru se musí někde projevit. Tabulka proto není příliš překvapivá, protože platí vzorec: čím více uživatelů/návštěvníků, tím více obsahu. Registrovaných uživatelů má CSFD třikrát více, ti však méně komentují filmy. Hodnocení nelze porovnat, neboť CSFD neuvádí konkrétní čísla.

FDb přesto v několika ohledech vede. O 17 000 větší počet plakátů je uvěřitelný, ale první dvě položky v tabulce už tolik ne. Údaje nejspíš budou obráceně.

Hlavní stránka

CSFD si prošel největší změnou designu na konci roku 2006. Pro nahlédnutí do historie doporučuji vyzkoušet webový archiv s poetickým názvem Way Back Machine. Ten už od roku 1996 ukládá v určitých intervalech obsahy webů a v současné době provozovatel Archive.org uvádí, že mají v databázi 150 miliard stránek.

CSFD má úvodní stránku skromnější, dle mého názoru i přehlednější. FDb je ve skutečnosti dlouhá nudle (více než dvakrát delší než konkurent), přitom informačních boxíků je skoro stejně. Samotný design si hodnotit netroufnu, to je individuální věc. CSFD je sice přehlednější, ale líbí se mi chladnější barvy FDb. Naštěstí ani u jednoho portálu nejsou příliš výrazné reklamní bannery.

Detail filmu

Většina prvků na stránce filmu je shodných. Dalo by se říci, že vše, co obsahuje CSFD má i FDb, plus několik funkcí navíc.

Na prvních místech komentářů a hodnocení vidíte nejdříve sebe a vaše přátele. Zde je patrných několik rozdílů. CSFD se hodnotí na stupnici 1–5 a FDb 1–10, u obou vyšší číslo znamená lepší film. Ale na CSFD můžete psát komentáře až po 200 hodnoceních a ještě k tomu musíte splnit test filmových znalostí (případně napsat administrátorům).

Obrovskou výhodou FDb je množství údajů o filmu. U většiny je téměř kompletní seznam autorů (scenárista, kameraman…) a hlavně jména postav + herec/herečka. CSFD se spokojí pouze s režisérem a herci.

Trailery, odkazy na recenze, galerie, zajímavosti, diskuzi i datum premiéry snímku nabízí oba portály. U každého filmu lze zjistit v databázích, zdali jej některý z uživatelů má ve filmotéce či v bazaru. CSFD také zobrazí, jestli snímek nebude v dohledné době v televizi.

FDb však navíc útočí seznamem filmových chyb, hlášek, tapetami na PC, přehledem filmových cen a festivalů, kde byl film promítán. Ve stylu Wikipedie můžete sami jednoduše doplnit informace k filmu. Na CSFD k tomu slouží formulář ztracený kdesi na hlavní stránce portálu.

Obě databáze umožňují film ihned zakoupit. FDb využívá rozhraní obchodu Filmopolis, CSFD pak Popron. Na hlavní stránce jsou však také seznam ostatních DVD, třeba levných z trafik, které v nejbližší době vyjdou.

Ještě poslední drobnost. Budíček (CSFD) a Špioni (FDb) jsou funkce, které vás upozorní u takto označených filmů na jejich premiéru v kině, televizi, případně zápis v bazaru nebo filmotéce.

TV program

Tady není co řešit.

FDb nabízí plnohodnotný TV program s 80 stanicemi, CSFD má pouze 26 stanic a navíc jsou v opravdu nevzhledném rozhraní zobrazovány pouze filmy. FDb funguje jako programový průvodce (EPG) digitální televize. U právě vysílaného pořadu se zobrazuje časová osa, program funguje na několik dní dopředu a zpět a máte možnost se filtrovat typy pořadů, které chcete sledovat.

Nejste omezeni pouhými sedmi sloupci, přizpůsobit si můžete vzhled (zobrazit/nezobrazit obrázky, hodnocení a typ pořadu). Navíc lze stanice uspořádat podle svého uvážení. Prostě všechno lepší. Pomyslnou třešničkou na dortu je tvorba gadgetu s TV programem na domovskou stránku iGoogle.

Kino program

Neméně důležitou součástí portálů je přehled filmových premiér a program kin. Systém FDb se mi zdá intuitivnější. Odkazy nahoře lze stránku přepnout mezi programem a premiérami v tomto roce a letech předešlých/následujících. Program jednotlivých kin vypadá jako tabulka s internetovou rezervací, jakou nabízejí velké multiplexy. Opravdu už chybí jen tlačítko Zaplatit. Na úvodní stránku si můžete přidat odkazy na 8 oblíbených kin, pokud chcete vyhledat další, zvolte příslušný kraj (ať už textovým odkazem nebo kliknutím na mapku).

CSFD zobrazuje premiéry i programy kin najednou v jednodušším provedení. U jednotlivých snímků se ale zobrazuje užitečný barevný čtvereček podle hodnocení filmů (červený > modrý > černý). Výhodou je zastoupení kinosálů na Slovensku.

Uživatelská filmotéka

Oba portály umožňují registrovaným uživatelům tvořit vlastní seznamy – filmotéky. FDb opět zachází do větších detailů. Širší nabídka formátů médií i zvukových stop a ke každému filmu si můžete napsat vlastní poznámku, kterou neuvidí ostatní uživatelé. I zobrazení seznamu vlastních filmů má FDb vyřešeno lépe s nabídkou filtrů, bohužel ani jeden portál neumožňuje snadný tisk seznamů :(.

Bazar

Na správném komunitním webu nesmí chybět vyměňování, prodej a nákup různých předmětů, v tomto případě filmových médií. Nelze brát v úvahu množství inzerátů, ale pouze technické zázemí. CSFD naprosto nepochopitelně chybí filtrování podle uživatelů a názvů filmů. Lze to obejít standardním vyhledáním, ale postup je zdlouhavý.

Třídění výsledků CSFD ani nenabízí, FDb ano, ale mě osobně nefunguje a odkáže mě to vždy na hlavní stránku portálu. Subjektivně se mi zdá bazar CSFD přehlednější.

Magazín

Ve všední dny vychází na obou stránkách kratší články, takový pelmel filmového světa, kdo, kde a s kým. FDb řadí zprávy do rubrik, z nichž některé jsou už dávno mrtvé. CSFD upozorní i na blízké výstavy, festivaly a jiné akce. FDb se snaží vypadat více jako specializované magazíny, alespoň co se týče formy (layout stránky, komentáře…), ale obsahově hodně strádá. Více sympaticky proto působí jednodušší provedení CSFD.

Statistiky

Myšleny tím užitečné žebříčky a tabulky, nikoli chlubení se počtem uživatelů apod.

Podrobná hledání

FDb pracuje s katalogem filmů jako s telefonním seznamem (zde). Na počátku lze zvolit hlavní parametr (rok narození herce, původ filmu, žánr, jméno kameramana…), ale pak už se orientujete je podle abecedně setříděného seznamu bez pomocných filtrů. Podle specifických požadavků lze hledat pomocí Rozšířeného hledání, opět bez možnosti filtrování výsledků.

CSFD má podobnou funkci – Tabulky (zde). Předem jste upozorněni za zvýšenou zátěž, takže výsledky se mohou zobrazit i za minutu. Problém je v tom, že funkce nefunguje spolehlivě (když hledám filmy např. Jana Hřebejka, výsledek je prázdný) a ve většině případů vaše bádání zakončí hláška, že výsledů je příliš mnoho.

Žebříčky

Užitečné jsou také žebříčky. CSFD má zvláštní seznam pro 200 nejlepších/nejhorších filmů a seriálů zvlášť. Plus specifický výběr s vlastními filtry žánr, původ, od do roku… a nejrozporuplnějšími snímky (ty, kde je hodnocení nejvíce rozdílné). FDb míchá filmy i seriály dohromady, standardně jich také ukáže pouze 20, ale po rozklepnutí seznamu celých 500. Stejně tak pro nejhorší filmy. Specifické hledání není dostupné.

FDb ale disponuje šesti žebříčky po 20 údajích – nejoblíbenější film, režisér, herec, herečka u uživatelů a pak filmy s nejvíce komentáři a hodnoceními.

Filmové ceny

CSFD: u tvůrců filmů je speciální odkaz Oscary, kde jsou zaznamenávány vítězství, zvláštní, že u filmů samotných toto chybí. Z hlavní stránky je dostupný seznam všech ročníků Oscarů s vítězi v kategoriích film, režie, herec a herečka v hlavní roli a herec/herečka ve vedlejší roli. Stejným způsobem je vytvořen seznam Českých lvů.

FDb: ucelený žebříček chybí. U filmů i jejich tvůrců jsou však vypsány i ceny jako Zlatý globus, Saturn apod. Ale třeba u Titanicu nemají ani jednoho Oscara 🙂

Sociální funkce

Oba weby stojí a padají v závislosti na uživatelích. Ti tvoří obsah a vydělávají serverům díky zobrazeným reklamám, ale potřebují rovněž oddechnutí. Pro mě osobně byl relaxem test vědomostí na CSFD, pro ostatní to může být diskuze s ostatními uživateli. Diskuzní fóra jsou na obou portálech jednoduchá. Jedná se spíše o chat, ve kterém se nové příspěvky řadí nahoru, a jednotlivé chaty jsou uspořádány do několika místností. Bohužel nečekejte vyhledávání příspěvků nebo autorů.

Každému registrovanému členu můžete zaslat soukromou zprávu. Formátování je jednoduché, FDb nutí k opisování otravného kódu CAPTCHA.

FDb (zde) i CSFD (klepně na přezdívku v rohu | Návštěvy) zaznamenávají, kdo si prohlížel váš profil.

CSFD jde ale dále. Funkce Spřízněné duše vám najde člověka s podobným vkusem, který má rád stejné filmy, seriály, režiséra, herce nebo herečku. Vyhledávání chvíli trvá, ale výsledek za to stojí, dostanete seznam potenciálních přátel, podle kterých se můžete rozhodnout o návštěvě/nákupu filmu, který dosud neznáte.

Oba portály rozdávají svým uživatelům body. CSFD vám dá jeden automaticky za splnění určitých podmínek, další pak sbíráte tím, že si vás ostatní přidávají mezi oblíbené uživatele. Systém FDb je jednodušší, body se rozdávají za hodnocení a komentáře.

Sami můžete svůj profil vyšperkovat vlastním avatarem (fotografií, ikonkou, jak chcete…), na hlavní stránku vložit osobní informace, motta, hlášky atd. Tím, že vyplníte seznam oblíbených filmů/herců/hereček a přidáte si ostatní uživatele mezi své přátele, se zapojíte do kompletního ekosystému, na kterém svět filmových databází funguje. Vrcholem je vkládání vlastních obsahů, životopisů tvůrců, zajímavostí.

Vítězové a poražení

Doufám, že jsem na nic podstatného nezapomněl a portály byly podrobené náročnému milovníkovi filmů, minimálně po technické stránce. Filmová databáze FDb.cz dostala nedávným redesignem a funkcemi novou krev do žil, ale dlouhodobý nedostatek uživatelů vůči CSFD je přesto znát a pro mnohé bude klíčový.

CSFD díky méně funkcím subjektivně přehlednější, lépe organizované. FDb je funkčně bohatší, ale nedostatek uživatelů, tedy lidí starající se o doplňování informací, zapříčil nedotaženost a horší orientaci na stránce.

A z toho CSFD čerpá. Trojnásobný počet uživatelů nasytil web obsahem, který je pak přístupnější a snadněji dohledatelný osminásobku lidí na celém internetu (podle NetMonitoru). Dnes se tedy můžete rozhodnout mezi více funkcemi, nebo lepší společenstvím registrovaných uživatelů. Slováky možná osloví CSFD díky lokalizaci a programům kin.

Osobně si myslím, že je pro dva stejně zaměřené komunitní weby náš trh velmi malý. Ideální by asi bylo sjednocení, takhle se plýtvá silami na dělání téhož.

Jednoznačného vítěze tedy určit nelze, i když má asi mírně navrch CSFD. Uživateli, jednodušším rozhraním a lepší reklamou (např. v multiplexech Cinestar).

Tip: Možnou alternativou je zahraniční The Internet Movie Database (imdb.com) – nepsaný vzor pro naše i další cizojazyčné filmové databáze. Králem je ale jen jeden.

Souboj filmových databází CSFD a FDb
Ohodnoťte tento článek!
2.8 (55%) 4 hlas/ů