Souboj mobilních oken (cenový průřez smartphony s Windows Phone 7)

0


Úvod a metodika testování

Od uvedení nové mobilní platformy na konci roku 2010 uběhly více, než dva roky. Za tu dobu se Windows Phone dočkala dvou významných milníků – oznámení spolupráce Microsoftu s Nokií a zásadní aktualizaci Mango, která posunula celý systém do použitelného stavu. Do testu jsme samozřejmě přizvali právě telefony aktualizované na verzi systému 7.5.

Pro mnohé je Windows Phone 7 nejvíc sexy sstémem

Pro mnohé je Windows Phone 7 nejvíc sexy systémem

Rychlíci s Metrem

Většina operačních systémů chytrých telefonů se drží zaběhlých standardů, které ve větší či menší míře zavedl iPhone a jeho iOS. Na většině z nich najdete podobnou matrici ikon a podobný seznam nainstalovaných aplikací. Až do představení grafického návrhu, které Microsoft pojmenoval Metro, jsme si mysleli, že je to jediný použitelný vzhled systému. Redmondští se však vydali proti proudu a nastolený stereotyp se rozhodli porazit dlaždicemi. Právě takto nazývá Microsoft základní prvky, které tvoří jak domovskou obrazovku systému, tak velkou část aplikací.

Filozofie systému do značné míry připomíná iOS. WP7 neumožňují žádné zásadní změny vzhledu, nepodporují doplňky plochy (widgety), nemají otevřený souborový systém a nemají ani plnohodnotný multitasking. Ač se tento výčet může zdát jako seznam slabin, tak jednoznačné to není. Díky všem těmto omezením je systém dokonale plynulý na každém zařízení, které je Windows Phone 7 vybaveno. Microsoft se poučil ze zádrhelů předchozí generace Windows Mobile, která podporovala multitasking v klasické podobě. Aplikace na pozadí neustále běžely a ujídaly tak systémových prostředků, jež by se hodily právě používané aplikaci. V případě Windows Phone 7.5 naštěstí nic takového není – aplikace se při přepnutí zmrazí (či uloží do stavu, který vývojář určil) a při jejich obnovení se z tohoto stavu musí probudit.

Prostředí Windows Phone 7.5 je obecně známo, pro jistotu však několik screenshotů:

Základní obrazovka Windows Phone 7.5 Seznam aplikací Výběr počátečního písmena názvu aplikace Přepínání mezi běžícími aplikacemi Stream u kontaktu Příspěvky ze sociálních sítí přímo v systému Integrovaný Internet Explorer

Windows Phone 7 je po technické stránce velmi povedený systém, bohužel ani jeho vývojáři neovlivní největší slabinu. Tou je jeho minimální rozšířenost, na kterou navazuje nezájem vývojářů programovat větší množství kvalitních aplikací. I když bylo nedávno oznámeno pokoření hranice 90 000 aplikací v nákupním centru Marketplace, pouze zlomek z nich můžeme označit za kvalitní použitelné aplikace. Drtivou většinu tvoří pokusy amatérských vývojářů, mezi nimiž převažují čtečky webů a další neužitečné aplikace.

Jak jsme testovali

U srovnávacího testu Androidích telefonů jsme mohli poskládat testovací metodiku, která v sobě zahrnovala vše včetně otestování výkonu a hodnocení systému. Nic takového není u zařízení s Windows Phone 7 možné. Všechny mají stejné hardwarové komponenty, které odpovídají nařízením Microsoftu, všechny mají stejné rozlišení displeje. Jejich výkon se tedy neliší. Stejný je i systém, který Microsoft zakazuje výrobcům jakkoliv upravovat. Zvolit si mohou pouze svoji barvu systémových prvků. Museli jsme tedy obodovat parametry, kterými se telefony liší. Je to především jejich zpracování (které je u všech dostupných modelů na vysoké úrovni) a také kvality displeje. Právě zde jsou nejvíc patrné cenové rozdíly. Někteří výrobci na displejích šetřili a zvolili levný nekvalitní panel TN, jiní použili displej typu AMOLED.

 

Poslední kategorií jsou doplňkové aplikace, které do svých modelů výrobci instalují. Mezi nimi najdete předpovědi počasí, videohovory, ale třeba i offline navigace a vlastní mapy. Vzhledem k širokému cenovému spektru testovaných modelů jsme tentokrát upustili od standardního bodování a následného určení pořadí. Nebylo by totiž rozumné porovnávat smartphone za pět tisíc s modelem, který vás přijde na dvanáct. I proto jsme zvolili přehledový test, ve kterém najdete otestované telefony seřazené podle jejich aktuální ceny.

ZTE Tania, HTC Radar, Samsung Omnia W

ZTE Tania

ZTE Tania

ZTE Tania

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 4 GB
grafický čip Adreno 205
displej 4,3″, 480 × 800, 217 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 5 Mpx, AF, LED
rozměry 128 × 68 × 10 mm
hmotnost 158 g
cena 5 300 Kč
   
zpracování 75 %
specifické funkce 0 %
displej 60 %


Čínská společnost, která se ve své produkci zaměřuje především na nízké ceny má na svědomí řadu telefonů s Androidem. Několik z nich jsme otestovali a až na výjimku se jménem ZTE Skate jsme dvakrát nadšení nebyli. O to víc nás překvapila ZTE Tania, která je navíc vybavena operačním systémem Microsoftu. Od čínských výrobců jsme telefony s WP7 neočekávali už jen kvůli daným kritériím, které pro telefony Microsoft stanovuje.

V útrobách je tedy ukrytý gigahertzový procesor Scorpion, 512 MB operační paměti a pro uživatele nejzajímavější komponenta – interní paměť s kapacitou 4 GB. Právě ta se stává jednou s největších slabin telefonu. Samotný operační systém se všemi jeho základními součástmi s paměti ukousne necelý gigabajt. Pro uživatelská data zbývá něco málo přes 3 GB a vzhledem k absenci slotu na paměťové karty bude úložiště nejčastějším pramenem problémů.

Protože výrobci nemohou díky daným parametrům nijak zvlášť šetřit na vnitřních komponentách, musí se nízká cena ZTE Tanii odrazit někde jinde. Nejvíce ji pocítíte u použitého displeje. Výrobce použil levný panel TN, který trpí všemi jeho obecně známými neduhy. Čekat tedy můžete především velmi zkreslené barvy při větších pozorovacích úhlech a nijak výrazný jas. Menším problémem pak je nerovnoměrné podsvícení.

Prostředí telefonu, které není doplněno o žádné speciální aplikace, jako u ostatních výrobců, je naprosto plynulé. Nepatrně tento dojem kazí vyšší odezva displeje, jejíž vinou působí například rychlejší pohyby v menu rozmazaně.

Pokud však toužíte po Windows Phone telefonu a zároveň nechcete investovat více, než pět tisíc, ZTE Tania bude nejlepší volbou.

HTC Radar

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 8 GB
grafický čip Adreno 205
displej 3,8″, 480 × 800, 246 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 5 Mpx, AF, LED
rozměry 120 × 61 × 11 mm
hmotnost 137 g
cena 6 200 Kč
   
zpracování 80 %
specifické funkce 90 %
displej 70 %


I kdyby na těle Radaru zcela chybělo logo výrobce, na první pohled je jasné, kde má svůj původ. HTC zvolilo svůj tradiční design, který se několik let nezměnil. Tmavě stříbrný kov s lehkým bronzovým nádechem propůjčil telefonu dostatečnou pevnost. Ani při nechtěném pádu se tak nemusíte bát kompletní destrukce. Pokud se tedy netrefíte přímo na displej.

Zobrazovací panel s úhlopříčkou 3,8“ samozřejmě nabízí klasické rozlišení pro WP7 telefony 480 × 800. Tím se výrobce dostal na skvělou hustotu pixelů 246 dpi, která zajistila neviditelnost jednotlivých obrazových bodů. Díky použitému S-LCD panelu zde nenarazíte na tak výrazné vady obrazu jako u předchozího modelu s TN dislejem. Sice dochází k určitému zkreslení barev při větších pozorovacích úhlech, zato však nabízí mnohem vyšší jas. Rovněž rychlost odezvy je o mnoho lepší. Pod displejem najdete tři základní tlačítka Windows Phone, která jsou všechna senzorová. HTC se tak zařadilo k výrobcům, kteří upustili od hardwarových tlačítek.

U telefonů z Taiwanu jsme zvyklí na bohatou softwarovou výbavu. Nejinak tomu je i u základního modelu s Windows Phone. Výrobce do telefonu přeinstaloval několik aplikací, mezi kterými nechybí přehled počasí ve vzhledu HTC Sense, multimediální služba HTC Watch (která je u nás zatím nepoužitelná), aplikace pro vylepšování fotografií mnoha povedenými filtry nebo jednoduchý poznámkovník. Zapomenout nesmíme ani na drobné doplňky, které HTC připravilo pro své telefony v Marketplace. Tam najdete Kompas, Svítilnu, Převodník jednotek nebo aplikaci Tango pro videohovory.

Samsung Omnia W

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 8 GB
grafický čip Adreno 205
displej 3,7″, 480 × 800, 252 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 5 Mpx, AF, LED
rozměry 120 × 61 × 11 mm
hmotnost 137 g
cena 6 200 Kč
   
zpracování 80 %
specifické funkce 90 %
displej 70 %


Minulý říjen jsme se dočkali nástupce povedené Omnie 7. Hlavní změnou byl především Windows Phone ve verzi 7.5 Mango a také rychlejší procesor. Cena telefonu však zůstala v rozumných relacích. Zmenšení se dočkal displej, který se z původních čtyř palců smrsknul na 3,7“ a ubráno bylo i na kovových prvcích. Zatímco u Omnie 7 byla celá záda kovová, zde je kovový pouze středový výlisek. Brada telefonu a část kolem fotoaparátu je již plastová.

Na svoji cenu má telefon velice podařený displej. Vzhledem k použití Super AMOLED panelu se může pochlubit především uhlově černou barvou, která v menu tvoří vizuálně jednolitou plochu s okraji telefonu. Slabinou pak zůstává jemnost displeje. I když najdete v údajích hodnotu 252 dpi, je třeba brát v potaz použití PenTile matrice vycházející z technologie Super AMOLED. Ta nevyužívá klasického barevného modelu RGB a na svědomí má především neostré okraje písma. Naštěstí se zde nesetkáváme v žádné velké míře se zelenáním displeje, jako je to u některých konkurenčních modelů. I proto nemáme k hardwarové výbavě a zpracování Omnie žádné větší výhrady.

 

Stejně jako HTC, i Samsung dbá na bohatou výbavu v podobě přidaných výchozích aplikací. Nejzajímavější s názvem Now  v sobě sdružuje zpravodajství, přehled počasí, informace z akciových trhů a další užitečné informace. Kromě ní Samsung připravil v Marketplace RSS čtečku, dvě aplikace pro úpravu a sdílení fotografií, výborně zpracovaná diář a také několik překladových slovníků. Ty však jako výchozí jazyk používají angličtinu.

Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, HTC Titan

Nokia Lumia 710

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 8 GB
grafický čip Adreno 205
displej 3,7″, 480 × 800, 252 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 5 Mpx, AF, LED
rozměry 119 × 62 × 13 mm
hmotnost 126 g
cena 6 1000 Kč
   
zpracování 80 %
specifické funkce 90 %
displej 75 %


Od ohlášení spolupráce Nokie s Microsoftem jsme nadšeně očekávali první plody tohoto sňatku. Těmi se staly modely Lumia s označením 710 a 800. A i když je druhá jmenovaná téměř dvakrát dražší, sedmsetdesítka ji v lecčem předčila.

Kromě výrazného rozdílu v ceně je sporným bodem obou telefonů použitý displej. Ani u jednoho modelu nemůžeme říct, že by se nám nějak zvlášť líbil, 710 má však subjektivně navrch.

I když byl použit TFT displej s blíže nespecifikovanou matricí, barevně je na tom lépe, než dražší sourozenec. Rozhodně vyniká v maximálním jasu, který však na rozdíl od jiných telefonů s totožnou technologií nemá na svědomí zkreslování a zesvětlování černé barvy. O to se ostatně stará Nokií notně proklamovaná technologie ClearBlack.

Od finského výrobce jsme zvyklí na kvalitní zpracování jeho produktů a nejinak tomu je i u tohoto modelu. Zadní plastový kryt, který je vyráběn hned v několik barevných provedeních pevně lícuje se zbytkem těla. Přední část je samozřejmě z lesklého plastu, u něhož si můžete vybrat z černé a bílé varianty. Čistý vzhled přední strany je lehce rozbit viditelným senzorem jasu nalevo od telefonního sluchátka. Jako jediný telefon v našem testu jsou všechna tři tlačítka hardwarového typu. Jejich používání je především o zvyku, v redakci však spíše zastáváme senzorová tlačítka, která lépe korespondují s dotykovými displeji.

I Nokia připravuje pro své telefony s Windows Phone kolekci výchozích aplikací. Nejvíce potěší offline aplikace nazvaná Nokia Autem. Ta vychází přímo z mapových podkladů Nokie a pro mobilní navigování plně dostačuje. Běžné výchozí mapy Bing jsou doplněny o Nokia mapy, které v českých podmínkách poskytují mnohdy přesnější informace.

HTC Titan

HTC Titan

HTC Titan

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 16 GB
grafický čip Adreno 205
displej 4,7″, 480 × 800, 199 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 8 Mpx, AF, 2× LED
rozměry 131 × 71 × 9,9 mm
hmotnost 160 g
cena 8 400 Kč
   
zpracování 85 %
specifické funkce 85 %
displej 90 %


Obr mezi telefony na platformě od Microsoftu úspěšně dostál svého jména. V současné době je to jediný smartphone s Windows Phone, jehož úhlopříčka displeje překonává čtyři palce. Po několika měsících používání je zvyk na velký displej a větší ovládací prvky Windows znát. Případný přechod na menší úhlopříčky není úplně snadný. Jako ideální velikost displeje, jež by poskytovala dostatečně velké ovládací prvky a zároveň by telefon šel skrýt do běžné kapsy se tak jeví úhlopříčka kolem 4,3“.

Protože Windows Phone zatím neumožňuje vyšší rozlišení, než 480 x 800, u Titanu se budete potýkat s nejméně jemným displejem ze současného portfolia. Hustota se totiž dostala pod 200 ppi, konkrétně na 199 ppi, a tak jsou jednotlivé pixely patrné nejvíce ze všech telefonů s WP7. Pokud je však nebudete cíleně hledat, při běžné práci s telefonem je nezpozorujete.

Překvapením, jež jsme u taiwanského výrobce nečekali je kvalita fotoaparátu. Zatímco v minulosti jsme většinou fotografické umění  HTC kritizovali, zde je tomu naopak. Fotoaparát si díky světelnosti F2.2 dobře poradí i s horšími světelnými podmínkami, které jsou pro většinu telefonů překážkou. Jedinou slabinou je automatická korekce jasu, která se spíše postará o ztrátu detailů.

Velice pozitivně můžeme hodnotit také výdrž na baterii. Kapacita akumulátoru  s hodnotou 1 600 mAh vystačí na dva dny běžného používání, které zahrnuje surfování, používání IM klienta a občasné hraní. Pokud omezíte datově náročné aplikace, vyhoupne se výdrž ke třem dnům.

Nokia Lumia 800

procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 
RAM 512 MB
interní paměť 16 GB
grafický čip Adreno 205
displej 3,7″, 480 × 800, 252 ppi
mobilní sítě GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
bezdr. konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 
konektory microUSB, 3,5 mm audio
fotoaparát 8 Mpx, AF, 2× LED
rozměry 117 × 61 × 12 mm
hmotnost 142 g
cena 11 300 Kč
   
zpracování 95 %
specifické funkce 90 %
displej 70 %


Evropská vlajková loď Nokie bude za nedlouho nahrazena modelem Lumia 900, která nabídne úhlopříčku 4,3“, prozatím však nejvyšším modelem zůstává Lumia 800. O té bylo dlouho diskutováno na sociálních sítích a byla notně propírána i ve specializovaných médiích.

Velkou pochvalu si zaslouží konstrukce. Ta patří nejen v našem testu, ale i mezi současnými smarphony mezi naprostou špičku. Celobarevný plast zabraňuje viditelným rýhám při nechtěném poškrábání. Celá konstrukce je typu unibody, takže je vyrobena z jednoho kusu. Nikde tedy nenajdete žádné spoje, které by se mohli jakýmkoliv způsobem pohybovat a způsobit třeba vrzání. Typ konstrukce má na svědomí také to, že telefon není možné otevřít a uživatelsky vyměnit baterii. MicroUSB konektor a slot pro microSIM najdete v horní hraně pod mechanickými kryty. Ty jsou asi jedinou slabinou konstrukce, při otevření vrátek microUSB konektoru může snadno dojít k jejich poškození.

 

Stejné nadšení bohužel nemůžeme projevit u displeje. Ten vás sice okouzlí perfektně černou barvou, které pomohl Super AMOLED displej s technologií Clear Black, horší to však je s barevnou věrností. Stejně jako u Samsungu Omnia W byla použita PenTile matrice, která je zde však o mnoho patrnější. Nokia totiž použila i speciální polarizaci displeje, která má zlepšit čitelnost na slunci. To se jí povedlo, bohužel je vedlejším produktem výrazné zelenání displeje už při pohledu z mírných úhlů. Nabídka předinstalovaných aplikací se v ničem neliší od Lumie 710 a největším tahákem tak bude bezplatná offline navigace.

Souboj mobilních oken (cenový průřez smartphony s Windows Phone 7)

Ohodnoťte tento článek!