Souboj nejlepších smartphonů: HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

0

Vše odstartoval Galaxy Nexus, který přišel s dospělým Androidem 4, jenže zakrátko se objevily dva ještě o něco lepší telefony. Samsung, který má na svědomí zmíněný Nexus, vyrobil Galaxy SIII a ještě předtím přišlo HTC s řadou One a nejvyšším modelem One X. Oba výrobci mají lehce odlišnou filozofii, přesto jsou si oba supertelefony podobné.

Na prvním místě budu hodnotit HTC, protože přišlo na trh dříve a na druhém Samsung. Nechť subjektivní souboj, ve kterém jsem se snažil zaměřit na podstatné věci a na funkce, ve kterých se telefony liší, započne.

Displej

Při rozlišení 720 × 1 280 pixelů má HTC (s technologií Super IPS LCD2) 312 ppi (bodů na palec) a Samsung (Super AMOLED PenTile; dva subpixely na pixel) 306 ppi; což jsou velmi podobné hodnoty. Displej je zkrátka velmi jemný a rozdíl nepoznáte až do té doby, než budete v ruce držet nový iPhone s retinou nebo Sony Xperia S (342 ppi).

Rozlišení “malé HD”, tedy 720p je pro dnešní smartphony to pravé, ovšem ani HTC, ani Samsung je neumí dát do rozumně velkého (čti malého) displeje.

Právě velikost displeje je zřejmě něco, nad čím manažeři obou firem až příliš slintají a snaží se přijít s větším rozměrem, než má konkurence. Rozlišení je jedna věc, tam ať výrobci jemnost zvyšují, ovšem pokud nedosáhnete palcem z jednoho okraje displeje na druhý a je potřeba zapojit druhou ruku, je něco špatně. Zde oba telefony tedy prohrávají, protože rozumná velikost telefonu končí zhruba u 4,3″.

V kvalitě zobrazení jsou na tom oba telefony podobně. Barvy jsou pěkné živé a případné nuance v odstínech (žlutější černá, nebo lepší modrá) já opravdu nezkoumám. Přesto by mělo mít navrch HTC, jež má na každý pixel všechny tři subpixely, ale zase mírně prohrává v podání černé. Ale jak píšu, těchto rozdílů si normální člověk nevšimne.

Samsung má ochranné sklo Gorilla Glass II, HTC „jen to první“ Gorilla Glass. Rozdíl opět prakticky nepoznáte, po čase objevíte mikroškrábance na obou displejích. Displeje jsou téměř na plichta a kvůli většímu rozměru ve výsledku mírně prohrává Samsung.

Mezivýsledek: displej HTC Samsung
8 : 7

 

Kostrukce

HTC má jednolitou nerozebíratelnou konstrukci z polykarbonátu v bílé či tmavě šedé barvě. Ta je velmi pevná, nic se nemá šanci pohnout ani o píď. To Samsung seženete kromě bílé i v modrém provedení a v USA se nyní prodává i červená verze.

Samsung je ovšem lesklý jak záchodové prkénko a ulpívají na něm otisky prstů. Lesklé plasty, to je od Samsungu nepochopitený krok a jakkoliv svoji funkci plní, tohle se prostě nedělá. Samsung je o pár milimetrů rozměrnější a o 0,3 mm tenčí. K dobru Samsungu musím přidat tlačítko pro menu, přepínání aplikací se děje podržením tlačítka Home.

 

Pro někoho je výhodou rozebíratelnost Samsungu, ale co tím vlastně získáte? Přístup k SIM kartě, akumulátoru a microSD kartě. K SIM se samozřejmě dostanete i u HTC, kde je to řešeno přes šuplík a výměna akumulátoru je výhodou pouze když jej chcete měnit za nový – a to dnes dělá málokdo. Nicméně k Samsungu můžete přikoupit zajímavý nabíjecí stojánek, který má slot pro nabíjení druhé samostatné baterie. A nosit si sebou občas druhý akumulátor, to už může být pro někoho zajímavé. Bod za to ovšem zůstal v kategorii výdrž, konstrukčně vyhrává HTC.

Mezivýsledek: kostrukce HTC Samsung
10 : 6 

Paměť

HTC nemá slot pro paměťovou kartu a jeho vnitřní paměť činí 32 GB. Samsung má jen 16 GB a slot pro microSD je pod krytem. 32 GB mi u mobilního telefonu přijde jako více než dobré, proto nevidím kartu jako přínos, navíc ji musíte dokupovat – v balení žádná není.

Oba výrobci mají smlouvu s Dropboxem: každý uživatel dostane na dva roky cloudový disk, v případě HTC ve výši 23 GB. Majitelé Samsungu však získají více, celých 48 GB. Dva roky jsou dlouhá doba a v této oblasti díky tomu vyhrává Samsung. Ovšem i parametry HTC jsou více než dostatečné.

Samsung však poráží HTC hlavně díky nerozdělené paměti. Pro aplikace je k dispozici celá paměťová kapacita, která činí po odečtení systémových dat 10 GB, zatímco HTC má svých 32 GB rozdělených a pro aplikace nabízí jen 2 GB. Do budoucna jde o jasné mínus.

Mezivýsledek: paměť HTC Samsung
7 : 10

Operační systém

HTC i Samsung mají aktuálně druhý nejnovější Android (Ice Cream Sandwich) a oba slibují brzký přechod na verzi 4.1 (Jelly Bean). Oba však také v minulosti prosluli svým kašláním na uživatele a zpožďováním nových verzí, přestože v neoficiálních ROMkách již byl nový Android dávno k dispozici. Zde se dá čekat jen mírné zlepšení v mezích zákona, ale rozdíly lze posoudit v nadstavbách.

 

HTC výrazně zeštíhlelo svůj Sense, který se stal použitelným. Velmi mu však chybí pás přepínačů v notifikační liště. Ten naopak má Samsung, který nyní navíc při aktualizaci dostane i Brightness Slider. Pás přepínačů u HTC lze řešit například aplikací Power Controls (doporučuji), ale není to úplně ono, jako u vestavěném řešení.

HTC Samsung

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

Samsung zklamal svou klávesnicí, která nenabízí podporu pro české rozložení QWERTY a umí jen QWERTZ. Je tak nutné stáhnout jinou klávesnici (podporují jen některé z Marketu), nebo se smířit s „německým“ layoutem. QWERTY totiž neumí samotný čistý Android, což ovšem HTC dokázalo v Sense opravit. V novém Androidu Jelly Bean již je tato chyba napravena, a tak se dá očekávat, že i Samsung nebude pozadu. Ale až časem po aktualizaci.

HTC Samsung

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

Dalším velkým rozdílem je způsob zachytávání sceenshotů. To má mnohem lépe vyřešeno HTC: prostým stlačením tlačítek power+home, zatímco Samsung vyžaduje akrobatické přejetí prstu po celém displeji.

Pod kapitolu Operační systém lze zařadit i fotoaparát, který jsem však nechal pro další samostatné kolo.

Mezivýsledek: OS HTC Samsung
8 : 6

Fotoaparát

Kvalita fotografií i videa je podobná a moje chromé oko ji nedokáže blíže rozlišit. Nahrávat video v rozlišení 1080p a vytvářet fotografie umí oba stejně dobře, přičemž na megapixelech zde opravdu nezáleží.

HTC má však mnohem rychlejší spuštění aplikace Camera, umí fotit dávkou až čtyři snímky za sekundu a nabízí moc hezké filtry, například použitelné HDR. To stejné umí však i Samsung. HTC má však lepší filtry, jednodušší spuštění kamery a možnost pořídit snímek během natáčení.

HTC Samsung

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

HTC One X vs. Samsung Galaxy SIII

Nahrané video u Samsungu má vyšší bitrate a mělo by tedy být o něco kvalitnější. Rozdíl ale stejně nepostřehnete a po zkušenostech s oběma fotoaparáty musím konstatovat, že lépe se fotí s HTCčkem.

Mezivýsledek: fotoaparát HTC Samsung
10 : 8

Výkon

O ten tu jde nejméně. Benchmarky mnoho neřeknou a vždy záleží hlavně na vyladěném systému. Oba telefony mají výkonné čtyřjádrové procesory, jaké před pár lety nebyly běžné ani ve stolních počítačích.

U HTC to je Cortex-A9 na frekvenci 1,5 GHz (40nm) s grafickým čipem Tegra 3, jež má úsporné páté jádro – pokud je telefon v klidu, má menší spotřebu. Verze pro asijský trh s LTE má uvnitř Snapdragon S4 (28 nm), to se ale našeho specifického trhu netýká.

Samsung má Exynos 4212 Quad, což je také Cortex-A9, tentokrát na frekvenci 1,4 GHz (32 nm) a grafický čip Mali-400MP. Exynos je momentálně vedle Nvidie jediný výrobce procesorů, který má pro mobilní zařízení čtyři jádra.

Výsledky benchmarků jednou vyhrává HTC, podruhé Samsung a jelikož nejsou příliš optimalizované pro čtyři jádra, nedávají ani moc smysluplné výsledky. Samsung má menší výhodu v technologii (32 nm), HTC má zase o 100 MHz vyšší takt a úsporné páté jádro. Zkraťme to, tyhle technikálie uživatele příliš nezajímají a stačí vědět, že telefony jsou zhruba stejně výkonné a patří mezi absolutní špičku.

Mezivýsledek: výkon HTC Samsung
10 : 10

Výdrž

Podstatnější než výkon je výdrž na akumulátor. HTC má uvnitř Li-Pol 1 800 mAh, Samsung silnější Li-Ion 2100 mAh. Výdrž se dle zahraničních testů pohybuje u obou telefonů okolo 8 až 9 hodin v zátěži. Při testování mi při mém stylu používání vydrželo HTC většinou zhruba o hodinku déle než Samsung a kolega potvrdil to samé.

Přestože je výdrž u obou modelů jeden pracovní den, HTC zvládne o kousek déle. Někteří uživatelé ale rozdíl nepozorují. V jednom zahraničním testu zkoušeli u obou telefonů nonstop telefonovat, což vydržel o hodinku déle Samsung, jenže takový test je podle mě nesmysl. Nikdo dnes neměří výdrž smartphonu podle toho, který dokáže déle telefonovat.

Nejraději bych oběma dal za výdrž nízké hodnocení, ale musím se dívat optikou současných smartphonů. O něco lépe je na tom HTC, ale k Samsungu si zase můžete vzít druhou baterii, což je zmíněno u konstrukce. Zde tedy plichta.

Mezivýsledek: výdrž HTC Samsung
7 : 7

Cena

Velký rozdíl se ale v poslední době objevil v ceně. Oba telefony v době uvedení začínaly kolem 15 000 Kč, ale nyní stojí Samsung 15 490 Kč a HTC jen mezi 13 799 a 14 190 Kč. Ten rozdíl je prostě velký a Samsung nenabízí ani s přivřenýma očima tolik navíc, aby to ospravedlnilo o tolik vyšší cenu.

Mezivýsledek: cena HTC Samsung
7 : 5

 

A vítězem je

Vítězem duelu je tedy protentokrát HTC One X v poměru 67:59 bodů (z 80 možných).  Nerozhodní ale mají na výběr ještě Galaxy Nexus, který je k mání za mnohem příznivější cenu.

HTC je lepší v: Samsung vede v:
Jednolitá konstrukce Paměť pro data (microSIM a větší Dropbox)
Menší displej s lepší technologií Vyměnitelná baterie
Fotoaparát Hardwarové tlačítko (i pro odemykání)
Tegra 3 Přístup k SIM i bez nástroje
OS (QWERTY, screenshoty) OS (pás přepínačů)
Nižší cena Nedělená paměť pro aplikace

 

Celkový výsledek HTC Samsung
67 : 59

 

Hodnocení je subjektivní, uvítám další názory v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek!