Soud EU: Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za to, že má v síti piráty

0

Může nést provozovatel otevřené sítě nepřímou odpovědnost za přenášený obsah ostatními uživateli? Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl, že ne. Jednal o případu Němce Tobiase Mc Faddena, který vede obchod se světelnou a zvukovou technikou a v podniku má otevřenou Wi-Fi síť, aby se mohli zákazníci připojit k internetu. Jeden z nich ale skrz síť sdílel hudební nahrávku. Společnost Sony Music, která na ni vlastní právo, proto na Faddena v roce 2010 podala žalobu a žádala po něm náhradu škody.

Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za obsah přenesený uživateli
Provozovatel otevřené Wi-Fi není odpovědný za obsah přenesený uživateli (foto: Yahoo)

Přes několik instancí soudů se případ dostal až do Lucemburku. SDEU se postavil na stranu Faddena. Odkazuje se na směrnici o elektronickém obchodu, která poskytovatele sítě zbavuje odpovědnosti, pokud jsou splněny tři podmínky. Poskytovatel není původcem přenosu, nevolá příjemce přenášené informace a nevolí ani nemění obsah přenášené komunikace. Fadden splňuje všechny tři body. Z toho plyne, že nemusí Sony ani platit náhradu škody.

Směrnice ale podle SDEU nebrání tomu, aby držitelé práv mohli u vnitrostátních soudů požadovat „aby bylo takovému poskytovateli nařízeno ukončit veškeré porušování autorských práv, jehož se dopouští jeho zákazníci, nebo takovému porušení předcházet.“

 

Tomu může poskytovatel vyhovět tím, že síť úplně vypne; že bude sledovat veškerou komunikaci a nelegální provoz blokovat; nebo že síť zabezpečí heslem. Právě poslední možnost SDEU označuje za vyváženou vůči majiteli sítě i autorských práv. Zároveň však dodává, že heslo stejně nezamezí anonymům připojit se a že účinné by bylo až vyžádané prokázání totožnosti při připojení.

Zdroj: EU via TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!