Soud rozhodl: Oracle musí nadále vydávat nové software pro Itanium

0

V únoru letošního roku jsme informovali o soudním sporu, který spolu vedou dva giganti z oblasti informačních technologií, HP a Oracle. Tehdy bylo skóre vyrovnané, nyní ale padl rozsudek, podle kterého Oracle musí nadále podporovat a vydávat nové verze svého software pro servery s procesory Intel Itanium, které nabízí právě Hewlett-Packard. Oracle své rozhodnutí omezit vývoj aplikací pro architekturu IA-64 jen na kritické záplaty oznámilo koncem minulého roku, od té doby se s HP soudí.

Kalifornský soud nyní vynesl přelomový verdikt, podle nějž má Oracle povinnost vyvíjet a vydávat nové verze svého software pro platformu Itanium. Firmu k tomu prý zavazuje dohoda, kterou s HP podepsala 20. září 2010 a která se týká veškerého software, které mělo Oracle tou dobou v nabídce. Oracle nemá od HP nárok na finanční kompenzaci a povinnost trvá do té doby, než HP přestane dodávat servery s Itaniem. Laicky řečeno, Oracle je zcela v moci HP a nemůže dělat vůbec nic.

 

Celé kauze ale zdaleka není konec. Oracle rezolutně odmítá, že by kdy podepsalo takto nevýhodnou smlouvu, a proti rozsudku se odvolá. Zatímco Oraclu jde o náklady vynaložené na vývoj, které se jí vzhledem k malé velikosti cílového trhu nemusí vrátit, u HP je v sázce prakticky celý segment serverů pro velké podniky a výpočetní centra. Prodeje serverů Integrity a Superdome sice už několik kvartálů po sobě klesají, HP je ale potřebuje udržet při životě do té doby, než své stěžejní aplikace portuje na architekturu x86.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!