Soud zastavil činnost Butterfly Labs. Firma podvedla desítky tisíc těžařů Bitcoinu

0

Americký federální soud zastavil činnost společnosti Butterfly Labs. Učinil tak na návrh Federální obchodní komise (FTC), která Butterfly Labs označila za podvodnou operaci.

Společnost sídlící ve státě Missouri byla jednou z prvních, která nabídla těžařům Bitcoinu stroje se specializovanými čipy (obecně se pro taková zařízení vžil název „ASIC miner“) schopné těžit mnohonásobně rychleji a energeticky efektivněji než běžné procesory či grafické karty. Když Butterfly Labs oznámila svůj první produkt jménem BitForce, psal se červen roku 2012 a ziskuchtiví těžaři si předobjednali mechanizaci za miliony dolarů. Firma slibovala, že ASIC minery začne dodávat v prosinci 2012, reálně ale zařízení k prvním zákazníkům doputovala až v dubnu roku následujícího.

ASIC minery od Butterfly Labs

V září 2013, kdy se na základě mnoha stížností o případ začala zajímat FTC, na svůj BitForce stále čekalo více než dvacet tisíc předplatitelů. Ti, kteří se přece jen dočkali, se vzhledem k rostoucí složitosti výpočtů a tudíž rychlému zastarávání těžařské techniky stali hrdými majiteli elektrického přímotopu; takto doslovně se podle tiskové zprávy FTC vyjádřili sami zástupci Butterfly Labs.

 

Opoždění dodávek společnost zpočátku vysvětlovala problémy s výrobou. Posléze se ovšem ukázalo, že neschopnost dostát svým závazkům je u Butterfly Labs setrvalý stav. V srpnu roku 2013 firma začala nabízet silnější ASIC miner nazvaný Monarch. FTC tvrdí, že k srpnu 2014 bylo Monarchů dodáno „jen velmi málo, pokud vůbec nějaké“. V prosinci 2013 Butterfly Labs nabídla těžbu bitcoinů jako službu: zákazníci si mohli předplatit výpočetní čas a na oplátku měli obdržet bitcoiny, které jimi pronajaté servery vytěží. Podle FTC někteří za tyto služby zaplatili částky v řádech tisíců dolarů, nikdo z nich ale od Butterfly Labs neviděl ani bitcent.

Tři podílníci Butterfly Labs, Darla Drake, Nasser Ghoseiri a Sonny Vlesides, jsou nyní obžalováni z podvodu. Soud jim nařídil, aby s okamžitou platností přestali zkresleně propagovat své produkty a služby, a zmrazil jejich majetek. FTC bude nyní usilovat o odškodnění podvedených zákazníků.

„Často, když se naskytne nová a ne zcela pochopená příležitost jako Bitcoin, podvodníci najdou způsob, jak zneužít nadšení a zájem veřejnosti,“ konstatuje Jessica Rich, ředitelka Odboru ochrany spotřebitele Federální obchodní komise. „Těší nás, že soud vyhověl naší žádosti zastavit tuto operací, a těšíme se, až se nekalé výnosy vrátí do rukou spotřebitelů.“

Zdroj: Federal Trade Commision

Soud zastavil činnost Butterfly Labs. Firma podvedla desítky tisíc těžařů Bitcoinu
Ohodnoťte tento článek!