Soudní spor o značku Pentium

0

Pentium je v oblasti výpočetní techniky bezesporu jedno z nejprovařenějších názvů. Dávno sice už nestojí v předních liniích procesorové nabídky Intelu a jeho dny budou zřejmě zanedlouho sečteny – očividně ale stále stojí za to, aby se o něj vedly soudy.

Současná kauza odstartovala v okamžiku, kdy si Pentium Fund Ltd., hedge fond operující ve Švýcarsku, zaregistroval doménová jména pentiumfund.com a pentiumfund.org. Momentálně na nich najdete pouze klasickou „cybersquatterskou“ reklamní stránku a oznámení, že stránky jsou zatím ve výstavbě. (A nebo jsou tyto dvě opravdu v rukou cybersquatterů, neboť na pentium-fund.com je skutečná prezentace Pentium Fund, a autor zprávy na TG Daily si je spletl?)

Stránky neušly pozornosti Intelu. Ten usoudil, že název Pentium je v doménách použit s nekalým záměrem mystifikovat návštěvníky stránek, a ve jménu zákona ACPA (Anticybersquatting Consumer Protection Act) podal žádost organizaci WIPO (World Intellectual Property Office Arbitration and Mediation Center), aby byly domény převedeny do vlastnictví výrobce procesorů.

A WIPO Intelu vyhovělo a přikázalo převést vlastnická práva k doménám. Představitelům Pentium Fundu bylo oznámeno, že proti tomuto rozhodnutí se lze bránit pouze soudní cestou. Fond tedy podal stížnost u soudu v americkém státě Virginia. Tvrdí, že pokus Intelu o převod vlastnictví domén je nelegální. Brání se mimo jiné tím, že pod názvem Pentium Fund Ltd. společnost funguje už třicet let. Jméno prý bylo odvozeno od toho, že zakladatel fondu se svým rodičům narodil jako páté dítě.

Třicet let?! Pokud je tento údaj pravdivý a fond existuje pod názvem Pentium už od roku 1979, pak je asi vítěz soudního sporu předem jasný. V tomto případě bych také na místě Intelu asi požadoval vrácení peněz od firmy Lexicon Branding; právě té byl totiž v roce 1993 svěřen úkol vymyslet jméno páté generaci x86 procesorů.

Zdroj: TG Daily

Ohodnoťte tento článek!