Souhrn informací o kartě GeForce GTX Titan, která bude uvedena zítra odpoledne

0

Zítra odpoledne by mělo dojít k oficiálnímu představení GeForce GTX Titan. Co se týče specifikací, ty již kolují po internetu, ale stoprocentní jistotu o jejich pravdivosti budeme mít až po něm. Embargo na recenze a výsledky testů končí 21. února, samozřejmě je možné, že některý z webů vypustí recenzi „omylem“ dřív.

GeForce Ttitan
GeForce Titan   

Na tištěném spoji toho není moc k vidění. Napájecí kaskáda s 6+2 fázemi také není ničím zvláštní. Srdcem této karty je dosud nejvýkonnější GPU od Nvidie, které nese kódové označení GK110 a je vybavené 2688 stream procesory. Hodně nezvyklý je ale na highend Nvidie obnažený grafický čip bez rozvaděče tepla. Toto jádro architektury Kepler jste již mohli spatřit ve výpočetních GPU Tesla K20 a Tesla K20X. GeForce GTX Titan má být vybavený 6 GB paměti, jež jsou rozděleny do 24 čipů a o komunikaci s jádrem se stará 384bitová sběrnice. Efektivní frekvence pamětí má být nastavena na 6 GHz.

GeForce Ttitan

Takty GeForce GTX Titan nejsou nijak závratné, ale uváděná základní frekvence 837 MHz není vůbec špatná, obzvláště pokud vezmeme v úvahu počet stream procesorů. Ostatně jádro disponuje také funkcí GPU Boost, která má posunout při průměrném přetaktování frekvenci až k hranici 878 MHz.

GeForce Ttitan

Nyní vás jistě zajímá příkon karty a s tím související chlazení. Udávané TDP 250 W zřejmě zklame přívržence teorie, že Titan bude energetický megažrout. K napájení si totiž vystačí s kombinací 8 a 6pinového konektoru. Pro zajímavost, Tesla K20X, která je vybavena stejnou konfigurací jádra, které tepe na frekvenci o 100 MHz níže má TDP nastaveno na 235 W.

 

O uchlazení GeForce Titan se stará chladič, který tak trochu vychází z GTX 680 i GTX 690. Koncepcí má blíže ke GTX 680, svým vzhledem a celkovým provedením se však více podobá dvoučipovému modelu. Pod hezky vyvedeným krytem se nachází pasiv s vapour chamber a o pohyb vzduchu se stará radiální ventilátor. Na záslepce karty se nachází HDMI, DisplayPort a dva konektory DVI.

Specifikace GeForce Ttitan (Nvidia)GeForce Ttitan (Asus)
Specifikace GeForce Titan (Nvidia)a GeForce Ttitan (Asus)

Egypthardware, odkud fotografie pochází (respektive jde o web, který zveřejnil fotografie Nvidie), také nabízí specifikace GeForce Titan od Asusu. Základní frekvence této karty by měla být navýšena na 915 MHz a GPU Boost pak údajně popožene jádro až na 1019 MHz.

Na závěr však musím uvést několik smutných faktů. Pokud jste se těšili na brzký test, tak vězte, že s referenčními vzorky určenými pro střední a východní Evropu dostalo na základě lepších prodejů GeForce GTX 690 přednost Polsko. S kartou na recenzi tak čekáme až na některého z výrobců a ani od nich zatím nemáme bližší informace o dostupnosti vzorků.

Neznamená to nutně to, o čem se špitá – totiž že by karta měla být vyrobená v omezené sérii 10 000 kusů a měla být hůře dostupná, tyto informace jsou liché. Nejspíš je podobně jako u GTX 690 problém s tím, že i pro výrobce už je to dost „drahá sranda“ na to, aby rozesílali vzorky do všech redakcí už v první vlně.

Zdroje: TechPowerUp!, Egypthardware

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář