Souhrn novinek o Firefoxu: síťový instalátor či upozornění na neaktuální pluginy

0

V posledních dnech se sešel značný počet novinek týkajících se Firefoxu, tak se na ně v rychlosti podívejme. Začneme kompletně předělaným instalačním programem. Ten bude data stahovat až po zahájení instalace, podobně jako řada jiných aplikací. Dělá to i Chrome. Uživateli se tak do počítače dostane automaticky nejnovější verze programu, i kdyby si na instalačního průvodce vzpomněl až po čase. Navíc si člověk např. nemusí vybírat mezi 32bitovou a 64bitovou edicí, program to rozhodne za vás, podle toho, jaký operační systém detekuje.

Nový síťový instalační program

Nový síťový instalační program Nový síťový instalační program Nový síťový instalační program Nový síťový instalační program

Vždycky se stáhnout jen data, které jsou reálně potřeba. Podobné výhody zní příjemně, nový instalátor však prý nemá stoprocentně nahradit ten stávající, spíše jen doplnit. Jestli chcete, můžete si ho sami vyzkoušet na nočním sestavení Firefoxu 19. Kdy se ukáže ve finále, nevíme, ale hádáme, že musí ujít ještě kus cesty. V nočních sestaveních dále naleznete mnohem kvalitnější algoritmus, jenž nese zodpovědnost za zmenšování obrázků. Na první pohled jde možná o drobný detail, ale výsledky mluví samy za sebe, viz níže:

Srovnání původního a nového algoritmu na změnu velikosti zobrazených obrázků

Vyhlazování snímků je přítomné ve Firefoxu 18, jenž byl zrovna sesazen ze standardního aktualizačním kanálu s nočními sestaveními. Brzy se vrátí v kanálu Aurora.

Další novinky cílí na zásuvné moduly, bez nichž si život na webu stále nedokážeme představit. Přinejmenším bez Flash Playeru nikoli. Firefox 17 naváže na starší funkci, kde moduly ožívají jen na vyžádání. Aplikace vám nově umožní spustit jen některé moduly, ne nutně všechny najednou. Více potěší fakt, že se aplikace bude starat o neaktualizované, obvykle děravé pluginy. Namátkovou kontrolu na webu Kontrola pluginů uživatelé obvykle zanedbají, většinou o existenci této možnosti ani netuší.

 

Připadá nám logické, aby nic netušícího uživatele k případné instalaci novější verze občas popohnal prohlížeč. Děravé a zranitelné zásuvné moduly ho vystavují vysokému nebezpečí. Žádný obrázek prozatím není k dispozici, upozornění přirozeně bude možné ignorovat, byť se to nedoporučuje. Místo ukázky zapojte svou představivost. Pod Windows obdržíme upozornění přinejmenším na populární Flash Player, Silverlight nebo Adobe Reader, který v prohlížeči rovněž často naleznete.

Tip: Premiéra Firefoxu pro Metro. První dojmy z dotekové ohnivé lišky

Z dalších střípků vypíchněme informaci o tom, že byly vyvinuty jazykové balíčky, jenž při instalaci nevyžadují restart prohlížeče. Dále, v prvních nočních sestaveních Firefoxu 19 se dosud neobjevil vzhled Australis, na který čekáme již poměrně dlouho. Naproti tomu zde figuruje toužebně očekávaný přepracovaný správce stahování. A konečně, dnes večer si budete moci oficiálně stáhnout Firefox 16. Tomu ale věnujeme vlastní prostor.

Zdroj: Mozilla.cz | Jason Smith | Maggot Brain | @paulrouget | Mozilla Add-ons Blog | Softpedia

Ohodnoťte tento článek!