Soumrak 3G sítí v Evropě. Do roku 2020 je vypnou Češi, Nizozemci a Norové

1
Vysílač
Ilustrační foto (zdroj: albertoadan / Pixabay)

Tuzemský T-Mobile předloni oznámil, že v roce 2018 začne rušit první 3G vysílače a do roku 2020 by chtěl síť kompletně vypnout, aby uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz využil pro LTE. Ve stejnou dobu ohlásil konec 3G do roku 2020 také norský Telenor.

Nizozemský Vodafone se ke konci 3G sítí přihlásil jako třetí operátor v Evropě. Spustil již dokonce i stránku, na které si zákazníci mohou pomocí IMEI zjistit, jestli jejich telefon podporuje LTE. Vodafone NL síť třetí generace vypne v lednu 2020.

Další operátoři se jistě přidají. Na rok 2020 se totiž počítá i se spuštěním komerčních 5G sítí a operátoři na ně budou potřebovat co nejvíce frekvencí. Vypnout 3G bude bolet méně než 2G, zvlášť v českých podmínkách. Zatímco 2G je dostupné „všude“ a podporují jej všechny mobily, české 3G pokrývá jen asi 80 % populace a přibližně třetinu území (pouze větší města).

Kdo bude chtít rychlá data, ten bude muset koupit telefon s podporou LTE. Síť čtvrté generace ale má jednu velkou nevýhodu. Jde o čistě datovou síť a volání či SMS u ní fungují jen díky vrstvě VoLTE. Tu sice nabízejí všichni čeští operátoři, ale s podporou mobilů je to velmi špatné.

Soumrak 3G sítí v Evropě. Do roku 2020 je vypnou Češi, Nizozemci a Norové

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář