Soutěž o nejhloupější aplikaci k základní desce vyhrává… Gigabyte!

0

Znáte to, přijdete domů, nastartujete počítač a v tu chvíli si uvědomíte, že jste chtěli v BIOSu přepnout režim SATA do nativního IDE, protože vás to hloupé AHCI už nebaví. Jenže než jste nahmatali příslušnou klávesu, tak už začal nabíhat operační systém…

Programátoři ze společnosti Gigabyte si řekli ne. Režim SATA se ode dneška bude přepínat z pohodlí operačního systému a vydali asi nejzbytečnější (a nejhloupější) aplikaci přibalenou k základní desce – Gigabyte Disk Mode Switch.

Copak to umí? Vlastně skoro nic. Utilitka slouží opravdu pouze k přepínání režimu SATA řadiče, na výběr je ze tří možností, nativní IDE, AHCI a RAID. Dobrá, řekněme, že se to někomu hodí. Jenže změna neproběhne okamžitě, ale vyžaduje restart počítače. Nula z nuly pojde.

Pokud jste změnu režimu někdy zkoušeli, jistě víte, jak to dopadne – s největší pravděpodobností vás čeká pád operačního systému (BSOD). Tedy pokud si v registrech nepovolíte automatické spuštění služby (platí pouze pro Windows Vista/7). Na blogu pracovníků Gigabyte je řečeno, že utilita obstará kromě nastavení BIOSu i tuto změnu. Drobný přínos zde tedy je.

Gigabyte Disk Mode Switch

Uživatelé Windows XP mají smůlu, pokud vím, nikdo doposud nevymyslel jednoduchý způsob přepínání režimu SATA pro tento postarší operační systém (výjimkou budiž pokusy s externím SATA řadičem).

Co dohnalo vývojáře k tvorbě této aplikace? Někteří uživatelé myslí, že za to může základní nastavení BIOSu, ve kterém je standardně nastavený režim nativní IDE (narozdíl od konkurence). Po instalaci pak uživatel zjistí, že chce využít AHCI, jenže bez úprav nemůže.

Aplikace je ke stažení na stránkách Gigabyte, podporuje základní desky postavené na čipových sadách Intel H61, H67, P67 a Z68. Najdete pro tuto aplikaci rozumné využití? A ještě jeden dotaz mimo téma – také vám vadí ty křiklavé barvičky u většiny podobných utilit?

Zdroj: TechPowerUp, Gigabyte Tech Daily Blog

Soutěž o nejhloupější aplikaci k základní desce vyhrává… Gigabyte!

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte