SpaceX a Boeing začnou do vesmíru vozit lidi. Už víme, kdy

1
SpaceX Crew Dragon
Takhle bude vypadat Crew Dragon Crew na startu
-
Zdroj: SpaceX

NASA se od příštího roku začne pomalu zbavovat závislosti na ruskému Sojuzu. Pro lety s lidskou posádkou totiž bude využívat komerčních služeb amerických společností SpaceX a Boeing. Ty budou astronautům dělat „taxíka“ při cestě na ISS. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku to potvrdil tento týden a prozradil i některá data.

Již 7. ledna 2019 poletí do vesmíru raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon, zatím ale bez lidské posádky. Ta prověří technologie SpaceX až v červnu 2019, kdy Crew Dragon poprvé poletí s astronauty na palubě. Na misi se od letošního roku připravují veteráni NASA Bob Behnken a Doug Hurley.

Boeing odstartuje s vlastní lodí CST-100 Starliner a raketou Atlas V v březnu 2019, pilotovaný let přijde na řadu až v srpnu téhož roku. Na let se již připravují astronauti NASA Eric Boe a Nicole Aunapu Mann a Boeingu Chris Ferguson.

Starliner i Crew Dragon poprvé poletí v malém složení, v obou lodích je ale místo až pro sedm osob. Sojuzy, které v prakticky nezměněné podobě létají již 51 let, jsou určené pro tříčlenné posádky. Zvýšení kapacity je důležité i pro případnou evakuaci Mezinárodní vesmírné stanice, na které v některých chvílích žije až šest lidí najednou.

TIP: Takhle vypadají nové skafandry SpaceX a Boeingu.

SpaceX a Boeing začnou do vesmíru vozit lidi. Už víme, kdy
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.67%) 15 hlasů

1 komentář