SpaceX začíná budovat satelitní internet. V sobotu startují první dvě družice

0
SpaceX Falcon 9
Falcon 9 na Vandenbergově letecké základně

Společnost SpaceX před třemi lety oznámila, že má v plánu vybudovat satelitní síť Starlink, která by obyvatelům všech koutů světa nabídla vysokorychlostní internet. Americká firma požádala Federální komunikační úřad (FCC) o povolení k vypuštění téměř 12 000 satelitů.

V první fázi chce SpaceX vyslat na nízkou oběžnou dráhu (výška okolo 1200 km) 4425 družic, následně dalších 7518 satelitů na velmi nízkou oběžnou dráhu (okolo 340 km). Síť by mohla poskytovat až gigabitové rychlosti a nízkou latenci mezi 25 až 35 ms.

To je hlavní výhoda oproti současným satelitním sítím. Ty používají méně družic, obíhají ve větších vzdálenostech od Země, takže se o kapacitu (rychlost) dělí více uživatelů a hlavně se zpoždění signálu prodlužuje až na stovky milisekund.

První dva satelity startují už v sobotu

První dva testovací satelity Starlinku označené jako Microsat-2a a -2b budou na orbitu vypuštěny tuto sobotu 17. února 2018 v 15:17 našeho času. Vynese je raketa Falcon 9 z Vandenbergovy letecké základny jako sekundární náklad. Tím hlavním budou španělský snímkovací satelit PAZ.

Podle dokumentu FCC budou PAZ i oba Microsaty vysazeny na oběžnou dráhu ve výšce 511 km, satelity od SpaceX ale využijí vlastní pohon k tomu, aby se následně dostaly do výšky 1125 km.

Ohodnoťte tento článek!