Start Falconu Heavy byl neskutečný zážitek a nejdražší reklama na auto (video)

16
Tesla Roadster na oběžné dráze
Tesla Roadster na oběžné dráze

Premiérový start největší současné rakety se povedl skoro bezchybně. Zážeh sice kvůli počasí nenastal v 19:30 našeho času, ale až v 21:45 (na konci startovacího okna), ale čekání se vyplatilo.

Falcon Heavy otřásl mysem Canaveral a spolu s naloženým Roadsterem od Tesly se vydal do vesmíru. V první minutě raketa překonala rychlost zvuku. Za další minutu a půl se oddělily oba boostery. Za dalších 30 sekund se odpojila i hlavní raketa prvního stupně.

V čase 3:50 by odstraněn aerodynamický kryt a Muskova Tesla Roadster s panákem Starmanem za zvuku Bowieho hitu Life on Mars nahlédla do otevřeného prostoru. K vrcholům „show“ patřilo synchronizované přistání obou boosterů. Hlavní stupeň takové štěstí neměl a místo přistávací plošiny spadl do Atlantiku asi 500 km od Floridy. Jde o jediné selhání celé mise.

Muskovo auto je nyní na cestě až za dráhu Marsu. Podle šéfa SpaceX bude obíhat kolem Slunce po eliptické dráze, která se v nejvzdálenějším místě přibliží až k planetce Ceres. Volba originálního nákladu byla skvělým marketingovým trikem. Mise propagovala nejen SpaceX, ale byla též reklamou na Teslu.

TIP: SpaceX dnes pošle Teslu k Marsu. Jak to bude s turisty na Měsíci? 

Kritici tuto exhibici Muskovi vyčítají. Jenže show upoutala i lidi, kteří se o vesmírné technologie běžně nezajímají. A navíc první start nového typu rakety byl příliš riskantní pro dopravu důležitého vědeckého nebo telekomunikačního vybavení. Až s nynějšími zkušenostmi může Falcon Heavy posloužit jako komerční nosič, který do vesmíru pošle až třikrát těžší náklady než Falcon 9.

Na videu níže najdeme záznam celé akce, zážeh je v čase 22:00.

Zde jsou navíc dechberoucí záběry Tesly z oběžné dráhy.

Ohodnoťte tento článek!

16 KOMENTÁŘE

 1. byla to super podívaná, škoda centrálního stupně, chtěli na něm zkoumat účinky „zavěšení“ pomocných modulů, pravděpodobně nedostatek paliva pro všechny přistávací motory …držím palce Musku …

   • On by jí možná trefil, ale to je tak vše. Navigační systém zřejmě fungoval, takže našel správné místo. Raketě ale asi došlo palivo, takže se neprovedl žádné korekční ani brzdící manévry a zahučela do vody při rychlosti okolo 500km/h.

     • Oficiální zdělení ještě není, ale v nějakém rozhovoru Musk potvrdil, že centr core došlo palivo při závěrečném zážehu. Jinak navigace a korekční trysky fungovaly dle plánu.

     • prý místo tří motorů běžel jenom jeden, ten to neubrzdil … ale v podstatě je to jen malej šrámek na Muskově vítězství. Zahraji si na populistu 😀 Kdyby se výdaje na zbrojení posunuli tímto směrěm, dneska bysme létali na Mars na dovolenou, nebo za prací …

    • je jasné, že pokud byl předpoklad, nebo znalost, že stupeň nemá dostatek paliva na 100% přistávací manévr, nechali to spadnout vedle … šedesátimetrový klacek by přistávací plošinu rozflákl i s obsluhou …

     • v čase přistání asi ne … já ji viděl ještě taženou čluny … určitě ale stojí nemalé prostředky, takže je lepší nezničit ji …