Na dnešek je naplánovaný start rakety Falcon 9 (block 4) společnosti SpaceX. Půjde o již patnáctou misi pro NASA, při které raketa Elona Muska vynese k mezinárodní vesmírné stanici ISS náklad o hmotnosti necelých tří tun. Vedle běžných zásob ovšem bude na palubě i první robotický člen posádky s umělou inteligencí, který bude po nějakou dobu dělat šestici astronautů společnost.

Robot jménem Cimon (Crew Interactive Mobile Companion) má k humanoidnímu tvaru daleko. Vypadá spíše jako velký míč s obličejem na displeji. Pohybovat se bude pomocí čtrnácti ventilátorů, kterými nasává a vyfukuje vzduch podle toho, kam bude mít namířeno.

cimon4_sn_xl

Cimona vyvinula společnost Airbus původně pro německou vesmírnou agenturu a už má za sebou i parabolický let, během kterého lze na krátkou dobu pocítit stav beztíže. Cimon „trénoval“ s německým astronautem Alexanderem Gerstem, který je nyní členem posádky na ISS a je již naučený rozpoznávat jeho hlas.

cimon6_sn_xl

alt-1_mc-2_cimon-new1609_1

Robot s umělou inteligencí bude pomáhat při vědeckých experimentech. Na svém displeji místo obličeje může zobrazovat potřebné instrukce a s astronauty do jisté míry komunikovat. Ne všude si totiž astronauti mohou vzít sebou celou posádku, ale s pomocí Cimona budou mít veškeré znalosti sebou.  Mimochodem, mělo by jít o mnohem bezpečnější verzi ve srovnání s Ashem.

m18-098
Předchozí start rakety Falcon 9

Falcon 9 (block 4) poletí do vesmíru již naposled a SpaceX se s ní prý už ani nepokusí přistát. Po ní přijde na řadu Falcon 9 block 5, mnohem silnější raketa, která na ISS vyveze i astronauty. Start můžete sledovat na stránkách NASA od 5:15 ráno atlantického času (asi 11:15).

SpaceX dnes vynese na ISS prvního robota s umělou inteligencí
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

2 KOMENTÁŘE