SpaceX oznámilo první let posádky složené pouze z civilistů. Zaplatí jej miliardář, který bude zároveň kapitánem

2
SpaceX Crew Dragon
Takhle bude vypadat Crew Dragon Crew na startu
-
Zdroj: SpaceX

SpaceX loni úspěšně přepravilo astronauty NASA na mezinárodní vesmírnou stanici ISS i zpět. Nyní chystá další krok – poletí do vesmíru s komerční posádkou civilistů a zcela bez astronautů. Mezi posádkou ale nebude ani Elon Musk, který jinak už dříve sdělil, že jednou poletí i on.

Misi je přezdívaná Inspiration4 zaplatí byznysmen Jared Isaacman, který stojí za startupem v oblasti finančních operací. Sám bude „kapitánem“, přičemž v kapsli Crew Dragon bude místo ještě pro tři osoby. Jedno připadne někomu z dětské nemocnice St. Jude, druhé vítězi v soutěži pro zákazníky jeho platformy Shift4Shop a třetí si ještě schovává.

Isaacman se zavázal také věnovat nemocnici 100 milionů dolarů v rámci snahy o získání dalších 200 milionů dolarů na výzkum léků proti dětské rakovině. Forbes odhaduje, že Isaacman má čisté jmění zhruba 2 miliardy dolarů.

Posádka nemá do Crew Dragon nastoupit jen tak, SpaceX jim poskytne základní výcvik včetně připravenosti na mimořádné události či výcviku mikrogravitace. Sám Isaacmana již má zkušenosti s pilotováním různých letadel a není tedy žádným nováčkem. Let potrvá několik dnů a řídit bude automat. V případě nouze ale bude možné přejít i na ruční pilotování.

zdroj: CNN

SpaceX oznámilo první let posádky složené pouze z civilistů. Zaplatí jej miliardář, který bude zároveň kapitánem
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 4 hlasů

2 KOMENTÁŘE