Sledujte živě: SpaceX dnes poprvé letí s lidskou posádkou. Sveze dva astronauty NASA k ISS

2

SpaceX Elona Muska se dnes chystá na vůbec první let s lidskou posádkou. NASA zase na první let odstartovaný z území Spojených států od roku 2011, kdy skončil program raketoplánů.

Tyhle dvě společnosti nyní spolupracují. Na nejbližší misi nazvané Demo-2 se dva astronauti NASA mají díky raketě SpaceX dostat na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Doug Hurley and Bob Behnken poletí na palubě Crew Dragon a do vesmíru je z Kennedyho vesmírného centra na Floridě vynese raketa Falcon 9.

Vše je již připravené a odsouhlasené „go for launch“, takže teď už zbývá jediné – mít dobré počasí. Start je naplánovaný dnes (27. květen) v 22:33 hodin našeho času a předpověď zatím není moc příznivá. Další příležitost startu připadá již na 30. a poté hned 31. května.

SpaceX Crew Dragon s astronauty se připojuje k ISS Demo 2
SpaceX Crew Dragon s astronauty se připojuje k ISS Demo 2 (ilustrace)

Tip: SpaceX ukázal kompletní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS

Jelikož jde o start s lidmi na palubě, bude mu věnována velká pozornost a nikdo si nemůže dovolit chybu. Podle plánu se astronauti mají převléci čtyři hodiny předem, k raketě je doveze upravená Tesla Model X tři hodiny před startem a do kapsle Crew Dragon si vlezou dvě a půl hodin před startem. Falcon 9 akceleruje až na rychlost 27 354 km/h.

Pokud se vše podaří, na orbitě stráví 19 hodin, vyzkouší si manuální řízení kapsle po dobu půl hodiny a poté se připojí k ISS. Po dvou hodinách se otevře spojení mezi Crew Dragon a ISS. Celou událost můžete sledovat živě na YouTube kanále NASA, přenos začíná v 18 hodin:

Datum návratu z ISS je zatím neznámé, NASA jej teprve oznámí. Vyzvedne je opět Crew Dragon (který na orbitě může zůstat až 210 dnů) a přistane s nimi v Atlantském oceánu u pobřeží Floridy. Tam je vyzvedne loď SpaceX Go Navigator a vrátí se s nimi na mys Canaveral.

zdroj: Techcrunch, NASA

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE