SpaceX ukázal kompletní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS (aktualizováno)

3
Skafandr navržený společností SpaceX
Skafandr navržený společností SpaceX

Aktualizováno 11. září 2017

Elon Musk po třech týdnech ukázal na svém Instagramu kompletní skafandr, který bude nosit posádka při cestách na ISS a možná i na Měsíc. V nenatlakované podobě vypadá jako Stig z Top Gearu. Za kosmonautem je vidět také loď Dragon 2 (Crew) určená pro pilotované lety.

Původní článek z 24. srpna 2017

Elon Musk představil skafandr, se kterým budou kosmonauté létat do vesmíru. Bližší informace zatím neprozradil, detaily oznámí později. Podle šéfa SpaceX jde ale o skutečně funkční oblek, nejen atrapu. Firma jej už otestovala při „dvojitém vakuovém tlaku“. To by mělo znamenat rozdíl dvou atmosfér mezi vnitřkem a okolím.

Na obrázku skafandr vypadá štíhle (není natlakovaný) a elegantně, z jednoho neúplného snímku toho ale moc vyčíst nelze. Jistý je pouze fakt, že jde o letový oblek určený pro cestu ve vesmírné lodi, nikoliv skafandr pro výstup do otevřeného prostoru.

Letový skafandr je určen jako ochrana před prudkou změnou tlaku v kabině. Své o tom ví Rusové. V roce 1971 letěla trojice kosmonautů k Saljutu 1, první orbitální stanici vůbec. Předchozí misi Sojuz 10 se nepodařilo se stanicí spojit, Sojuzu 11 ano, posádka na ní úspěšně strávila více než tři týdny.

Při návratu na Zemi však došlo k nehodě. Předčasně se otevřel ventil pro vyrovnání tlaku a všichni tři kosmonauté se kvůli dekompresi udusili. Skafandry na sobě neměli, protože byly příliš velké a všichni tři by se dovnitř nevešli (loď byla původně stavěna jen pro dva cestující). I proto národní vesmírné agentury i komerční firmy dnes hledají optimální kompromis mezi funkčností a velikostí skafandru.

https://www.instagram.com/p/BYIPmEFAIIn/

SpaceX má na dokončení obleku ještě rok času. Letos by měla poprvé odstartovat silnější raketa Falcon Heavy, která má do vesmíru vynést i větší náklady nebo létat na delší výlety. Elon Musk rád přehání (a plány často nedodržuje). V únoru slíbil, že příští rok pošle na oblet kolem Měsíce dva turisty, využil by přitom novou loď Dragon 2 (Dragon Crew) i nový typ skafandru. V roce 2018 je ale realistická spíš jen návštěva ISS, při níž by SpaceX rovněž nasadila loď Dragon 2, vlastní skafandry a již ověřenou raketou Falcon 9.

O to se příští rok pokusí také Boeing s lodí CST-100 Starliner. Americká firma svůj oblek již také představila.

SpaceX ukázal kompletní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

 1. „Letos by měla poprvé odstartovat silnější raketa Falcon Heavy, která má do vesmíru vynést i větší náklady. Jedním z nich by v příštím roce měla být loď Dragon 2 (Dragon Crew) s lidskou posádkou.“

  Na ISS se bude letat na Falconu 9, ne F9 heavy. Ten bude na tezsi mise (oblet mesice, vynaseni tezsich satelitu/jina obezna draha.

  Zdroj: prehledne: https://www.reddit.com/r/SpaceX/wiki/launches/manifest, tedy puvodne: https://www.nasaspaceflight.com/2015/03/commercial-crew-demo-missions-dragon-cst-100/.

  Lunarni mise jeste stale nejakou sanci ma. Motivace je rozhodne oslavit 50 let od Apolo 8 (Launch date December 21, 1968): https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_8

  • Jasně, díky. Blbě jsem se vyjádřil, ale už jsme to trochu přepsal.

   Na to výročí jsem nemyslel, to by byla fakt dobrá motivace. Na druhou stranu odborníci moc nevěří, že pilotovaný Dragon 2 opravdu poletí už v květnu, jak Musk slibuje. A k Měsíci se jen těžko vydají, pokud nebudou mít za sebou nějaké jednodušší lety.

   • Celkem souhlasim, dle meho je to tak 50/50. Odbornici mu casto neveri, maji duvod, spousta terminu byla silene nesmyslnych. Ale dost silenych vizi, kterym odbornici neverili, splnil.

    Zalezi, zda se povede start Falcon Heavy a zda Dragon 2 v testech nebude mit nejake potize. Pokud tyto 2 veci vyjdou, tak obletu verim.