Specifikace GTX 660 Ti aneb bude to GTX 670 se 192bitovou sběrnicí?

0

Web SweClockers získal od nejmenovaného zdroje informace o nástupci oblíbené GeForce GTX 560 Ti. Současný kurz koruny a měnová politika zřejmě způsobí, že GTX 660 Ti nebude tak žádaným zbožím. A co tedy píší o kartě, jejíž oficiální uvedení je očekáváno 16. srpna?

Referenční provedení GeForce GTX 670.

Z tabulky se můžete vyčíst všechny podstatné informace včetně té nejzajímavější. Řada z nich se ale shoduje s údaji, které SweOverclockers uváděl už v předchozí zprávě, která se objevila před necelými dvěma týdny a ve které o udávaných specifikacích mluvil jen jako o těch „co kolují po internetu“. V poslední zprávě už je tabulka téměř kompletní, není z ní ale zřejmé, zda jde o informace nově potvrzené z jiného zdroje, nebo jen zopakování drbů, co kolují po internetu.

Podle těchto specifikací by GeForce GTX 660 Ti měla mít stejný počet 1344 stream procesorů jako GTX 670, kterou jsme testovali. A v čem by měl být háček, který degraduje připravovanou kartu o třídu níže? V šířce paměťově sběrnice, která by měla zřejmě dosahovat šířky pouhých 192bitů. Ostatně to jsou také společně se spotřebou o 20 W nižší jediné výrazné rozdíly oproti GTX 670. Velikost paměti 2 GB jakožto i její frekvence 6 GHz a takty jádra 915/980 MHz by totiž měly zůstat nezměněny. Na tomto místě se ještě zastavíme, 2GB paměť a 192b sběrnice nejde moc dohromady. Nabízí se dvě možnosti – že jeden z údajů není pravdivý, nebo méně pravděpodobný scénář s mišmašem čipů o různých kapacitách podobně jako tomu bylo u GTX 550 Ti. Jenže něco takového se na kartu minimálně vyšší střední třídy moc nehodí, to už je stravitelnější varianta s 1,5 GB paměti.

Otázkou nadále zůstává, jakého kódového označení bude jádro. Předpokládá se, půjde stále o očesaný čip GK104, ale zatím není nic potvrzeno.

Dále byste na kartě měli nalézt již klasické uskupení výstupů, dva DVI konektory, HDMI a DisplayPort. Napájení by mělo být řešeno pomocí dvou přídavných 6pinových konektorů a o chlazení se zřejmě postará dvouslotový chladič. Samotní výrobci by pak měli dostat volnou ruku při návrhu vlastních modelů a je možné, že referenčních modelů se u některých výrobců ani nedočkáme.

 

Zdroj webu SweClockers dále uvádí, že novinka by měla mít maloobchodní cenu přesahující 3000 švédských korun, což v přepočtu činí přibližně 9 000 Kč s DPH. Minimálně u nás by ale měla být nižší, protože v ČR na devíti tisících začínají nejlevnější modely GTX 670, zatímco ve Švédsku se cena levnějších GTX 670 pohybuje kolem 3400 švédských korun.

Zdroj: SweClockers

Ohodnoťte tento článek!