Specifikace PCIe 3.0 v listopadu

0

Vydání specifikace PCI Express 3.0 bylo proti původním plánům zpožděno, nyní se ale objevila zpráva, že finální specifikaci můžeme čekat od PCI SIG (PCI special interest group) v listopadu. To by znamenalo, že se už budeme moci v průběhu roku 2011 setkávat se zprávami o prvních prototypech karet s novým rozhraním.

Už nyní jsou ale jasné základní rysy. Bude zachována kompletní zpětná kompatibilita s předchozími verzemi. Právě její dodržení mělo stát za vzniklým zdržením. Přenosová rychlost se zvýší ze současných 5 GT/s (GigaTransfers/second – miliónů přenosů za sekundu) na 8 GT/s, výsledná propustnost by se však měla zdvojnásobit. PCIe 1.0 a 2.0 používá synchronizaci a detekci chyb kódování osmi bitů na deset – proto platí, že jedna linka PCIe 2.0 s 5 GT/s přenese právě 500 MB/s. PCIe 3.0 však nebude pracovat s tak „zbytečnou“ režií bude kódovat 128 bitů na 130.

PCI Express

V desktopovém segmentu trhu zatím PCIe 2.0 postačuje, ale v serverové oblasti by vyšší přenosové rychlosti jistě využili výrobci 40Gb a 100Gb síťových karet, nejvýkonnějších SSD nebo Infiniband adaptérů. Stejně tak se hovoří o tom, že budoucí serverové procesory Intel Xeon rodiny Sandy Bridge by měly už obsahovat řadič PCIe 3.0. Destopové verze ale určitě ne. Způsobené zdržení vydání finální specifikace tedy nebylo nijak závažné, nicméně další odkládání by serverový segment mohl pocítit a těžko odhadovat, grafické čipy pořád zvyšují svůj výkon velmi rychle, takže i ony by se mohly dostat na ke hranici propustnosti PCIe 2.0.

Zdroje: X-bit labs, PCI SIG

Specifikace PCIe 3.0 v listopadu

Ohodnoťte tento článek!