Specifikace pro Radeony RX 6400 a 6500 XT: 12 a 16 CU, jen slabší model má TDP <75 W

22
Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2 1600
Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2 (zdroj: AMD)
-
Zdroj: AMD

Tak už máme víc informací k chystaným levným Radeonům. Zřejmě vyjdou v Q1 2022 a podle AMD prý pořád mají zvládat hry ve FullHD, nebudou to tedy jenom základní zobrazovadla.

Včera jsme psali, že AMD chystá pomalu k vydání nové GPU, označené Navi 24. To ještě bylo o chystaných grafikách známo dost málo, ale záhy dorazily další poznatky. Web VideoCardz získal potvrzení, že Radeon RX 6400 a RX 6500 XT opravdu přicházejí, a také částečné parametry a údaje o spotřebě. Podle těch by pořád mohly mít relativně dost výkonu, nebudou to karty dobré jen na rozsvícení LCD a nic víc.

Radeon RX 6500 XT

VideoCardz uvádí, že už má potvrzené, že Radeon RX 6500 XT bude skutečně mí 16 CU a 1024 shaderů (16 ray acceleratorů pro ray tracing), což má prý být plná konfigurace GPU Navi 24 – doteď to nebylo úplně pevně podloženo, ale tento parametr se tedy potvrdil. Je to stejný počet jednotek, jaký má Polaris 11 v Radeonech RX 560 (tedy alespoň těch původních, než je AMD osekalo). Nový Radeon RX 6500 XT ale bude mít účinnější architekturu RDNA 2 a také výrazně vyšší takty, takže výkonu by měl mít o dost víc, možná by mohl být okolo Radeonů RX 570 nebo 580.

Jaké přesně bude mít tento model frekvence GPU, se zatím neví. Frekvence pamětí ale zjištěna byla, podle údajně hodně dobrého zdroje VideoCardz má grafika 14,0GHz (efektivně) paměť GDDR6, přičemž jak víme z dřívějška, je to na 64bitové sběrnici a se 4GB kapacitou. Propustnost je tedy 112 GB/s, stejně jako u Radeonu RX 560. Ale v čipu Navi 24 by snad měla být 16MB Infinity Cache, díky čemuž by efektivně měl více paměťové propustnosti, než kolik mu reálně paměť dodává.

TDP ještě známo není, ale podle VideoCardz je potvrzeno, že bude přes 75 W – Radeon RX 6500 XT totiž má vyžadovat přídavné napájení. TDP by mohlo být někde mezi 80–100 W. Možná to bude spíš blíž spodní hranici, jelikož AMD údajně bude jako minimální požadavek na zdroj uvádět jen 400 W (přitom u RX 560 to je 450 W). Protože grafika je ve všem taková pomyslná polovina Radeonu RX 6600 XT, jenž je 160 W, naznačuje to, že AMD nastavilo frekvence hodně vysoko, game clock by asi zase mohla být někde mezi 2300 a 2400 MHz.

AMD Radeon RX 6600 XT oficiální ilustrace 1600
AMD Radeon RX 6600 XT, oficiální ilustrace. Radeony RX 6400 a RX 6500 XT asi také nemusí mít referenční provedení, na prodej budou asi různé karty s chladiči navrženými přímo výrobci karet (Zdroj: AMD)

Radeon RX 6400

Druhá, levnější karta – a také úspornější – bude mít stejný čip, ale osekaný. Tato verze bude mít aktivovaných jen 12 CU, čili 12 ray acceleratorů a 768 shaderů. Opět nevíme frekvence, ale zde mohou být nižší (podobně jako je má snížené Radeon RX 6600, možná?). Tato grafika už externí napájení potřebovat nebude, podle zdroje VideoCardz bude mít TDP do 75 W a napájení jen ze slotu PCI Express (i když nějaké nereferenční OC karty by se tím pořád asi nemusely řídit).

Pracovně lze asi počítat s tím, že tato karta bude mít třeba jen nějakých 70 % výkonu modelu RX 6500 XT, alespoň toho hrubého. Pozitivní je, že nebudou dále osekané paměti, tento model má 4GB paměť GDDR6 na 14,0 GHz s propustností 112 GB/s (a snad 16MB Infinity Cache).

Specifikace pro AMD Radeon RX 6500 XT a Radeon RX 6400
Specifikace pro AMD Radeon RX 6500 XT a Radeon RX 6400 dle VideoCardz (Zdroj: VideoCardz)

Vydání v první čtvrtině roku 2022

Informátor VideoCardz už sdělil i to, kdy by zhruba tyto karty měly vyjít. AMD je prý chce vydat v prvním kvartálu, tedy někde mezi lednem a březnem 2022. Jako první bude vypuštěn Radeon RX 6500 XT, až s nějakým zpožděním pak bude následovat Radeon RX 6400.

Relativně vysoké spotřeby těchto karet a možná celkem vysoké takty znamenají, že výkon těchto karet nebude asi až tak zanedbatelný. Jejich 64bitová sběrnice asi bude hodně srážet výkon ve vysokých rozlišeních, ale AMD je údajně chce prezentovat jako řešení umožňující hraní v rozlišení 1080p/FullHD. Kvůli nižšímu výkonu a malé/pomalejší paměti ovšem už to asi může být hraní třeba s horšími FPS a s nutností shazovat nastavení detailů. Tyto karty ale mají zřejmě pořád mít podporu raytracingových efektů, takže alespoň pro vyzkoušení bude možné je na těchto grafikách zapnout.

Mobilní verze pro notebooky

Je možné, že těchto GPU se prodá více pro notebooky než ve formě desktopových karet. Mobilní verze bude také existovat ve dvou verzích, ale jmenovat se budou jinak – Radeon RX 6500MRadeon RX 6300M.

Parametry u nich nejsou zatím známé, ale přirozeně nemohou být lepší než těch 1024 shaderů a 64bitové paměti. Tyto notebookové grafiky by asi mohly být oznámené v lednu na CES 2022, spolu s procesory Ryzen 6000 pro notebooky.

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3), Coelacanth’s Dream

Specifikace pro Radeony RX 6400 a 6500 XT: 12 a 16 CU, jen slabší model má TDP <75 W
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.85%) 13 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Že by konečně karty, které budou výkonem a snad i cenou dávat smysl do starší sestavy s i5-2500K? 🙂
  V téhle zoufalé době je mi už skoro jedno, kdo mi co nabídne. Dokonce bych uvítal i alchemistu, i když bude kvalita ovladačů asi tristní.

  EDIT: Jasně, že koukám i po bazaru, ale tam se i obstarožní hardware prodává za cenu nového (nebo výrazně vyšší viz 1060 6G). To už radši rovnou vezmu nový.

 2. Omlouvám se za OT:
  Ale chodí mě teď nějaký mejly o změně podmínek, jak youtube, google apod… Co se to zas děje? Na discordu nám smazali skupinu, takže se ptám když mají být vakcíny od února povinné, tak to navazuje na nějaký vítězný únor kdy EU zavede nějakou novou brutální digitální cenzuru se sociálními kredity ?
  Totalita jede na plné obrátky asi…

  • teď jsem se proklikal třeba k tomuhle: „V rozsahu povoleném právními předpisy odškodníte společnost Google a její ředitele, vedoucí pracovníky, zaměstnance a dodavatele za jakékoli právní řízení se třetí stranou (včetně zásahu státních úřadů), které vznikne v souvislosti s vaším nezákonným používáním služeb nebo porušením těchto podmínek či dalších podmínek konkrétní služby. Toto odškodnění pokrývá veškerou odpovědnost a výdaje vzniklé na základě nároků, ztrát, škod, rozsudků, pokut, nákladů na soudní spory a poplatků za právní služby.“

   takže fízl řekne googlu, hele prohledejte někomu mail jestli tam nemá dětské porno. Někdo z gogolu ti prohledá web a nic tam nenajde a napíše policii že tam nic nenašli. A tobě pošlou fakturu na 30.000,-Kč jakož to aby zaplatili borcovi co policii vyhověl a proskenoval vám poštu ? To jako real ? Prodávám mobil a jdu si koupit ios, tohle je na mě moc.

   • Moc bych se těma podmínkama nezabýval.
    Firmy si do nich často cpou neuvěřitelné ptákoviny, aby měli pocit, že mají krytí i před dost nepravděpodobnými škodami nebo právními tahanicemi.
    Ale takovéhle proti zákazníkovi hodně drsné ustanovení jsou často neplatná, protože zrovna ta EU. V Evropě platí docela slušná ochrana spotřebitele, takže spousta podobných blbostí v EULA a podobných „smlouvách“ je nelegální/neplatná nebo nevymahatelná.

    Ono obecně Google/FB/… si chcou hlavně v klidu hrabat na reklamách a nemají zájem provádět nějaký takovýhle věci, takže se nemá smysl stressovat. Policie může něco chtít jenom přes soudní příkaz a domovní prohlídky nebo takový vyšetřování člověku faktura nepřijde…

    • Tak jsou takové typy lidí, kteří rádi naskočí na kdejaký hoax, dezinformaci nebo jen příliš nechápou psaný text, jen aby měli pocit účastníka šestého odboje, protože zlá EU.
     Pro Crhu – v tom příspěvku sis sám odpověděl. Pokud ti gůgl prohledá na něčí podnět data u nich uložená a nenajde nic závadného, došlo k „nezákonným používáním služeb nebo porušením těchto podmínek či dalších podmínek konkrétní služby“? Jinak viz JO výše.

  • Cenzura bude, musí být, lidi jsou blbci, nepoznají pravdu od dezinformace.
   Vlastně se nevyznají v informacích, podívej se na volby, jak někdo může volit ANO,CSSD,KSCM,SPD.
   Jak to, že Zeman je presidentem, přímá volba prezidenta, to je za trest.
   Česko má nakročeno na bankrot (můj pesimistický pohled), Alena Schillerová říká že je všechno OK.

   Sám šíříš dezinformaci „takže se ptám když mají být vakcíny od února povinné“
   Já jsem četl „Vláda zvažuje povinné očkování pro zdravotníky, hasiče i policisty. Posoudí to meziresortní komise.“
   Jak říkám, cenzura bude, je to obrana proti dezinformacím.
   Například: levičácká dezinformace je „za všechno může Kalousek nebo EU“

   • Tak jako tady se nechci hádat, ale píšeš totální nesmysly. Lidé co volili ČSSD přešli a volí Babiše i přes tu obrovskou masírku České Televize, tak ti nevím, není chyba v té jediné prounijní propagandě?
    Co se týká ODS s motorovou myší Pekarovou, tak ti se štítí převzít vládu jak prase. Chtějí jen hrabat, pro sebe. Jako stát jsme dávno zabankrotovali, protože nás sebou stáhla Evropská unie která dělala jen populární kroky jako zavření atomových elektráren a výstavbu větrníků s lopatkami z epoxidových pryskyřic a vzniku totální závislosti na číně.
    Takže abych to zhrnul, tak 30 let se tady nadává na komunisty, že za všechno můžou komunisti. Pak se nadává, že za všechno může Babiš, kterej tady vládl jen posledních 8 let z těch 30 ti a co jako ? Třicet let tady máme demokracii a tento stát je v rozkladu a chceš to pořád házet na komunisty a Babiše.
    A nejlepší ty žgrgly, že za všechno může SPD. Jasně SPD která nebyla ve vládě a může za všechno.
    A přímá volba presidenta je jedniná možnost jak projevit svou svobodu, protože takový ty předem schválený kádry si strč někam.
    Oslavíme 17.11.2021 státání svátek za svobodu a demokracii a další den už nadáváme nevakcinovaným a chcete jim omezit svobodu. WTF? Si nevidíte do chřtánu?
    Oháníte se svobodou ani nevíte co to je.
    41 let jsme tady měli komunismus s komunistama a teď bys v tom chtěl pokračovat v rámci evropského komunismu ? S EU na věčné časy a nikdy jinak? Platíme green dealovskou pětiletku na 105% ? Jsme totálně závislí na rusku jak v dodávce uranových tyčí do atomovek tak na plynu ? To je ta síla EU? To je ta tvoje demokracie? Od komunismu ke komunismu ?
    Já teda vidím že EU je silná jen v omezování práv jednotlivce a podpoře příživníků. Bohatým byty brát a chudým studentům je rozdávat. Hlavně buďte dobří a volte Evropskou unii, která pošle prachy tomu fuj fuj hnusnýmu Erdoganovi.
    Vakcíny budou povinné od února je to jasný, jakmile to zavede rakousko a slovensko tak my nebudeme pozadu, copak jsi za ty poslední dva roky nepochopil, že když babiš řekne, že nouzový stav bude na čtrnáct dní, že byl ve skutečnosti rok? Že když babiš řekl v pátek že nebude lockdown, tak od pondělka byl lockdown?! Ty velkej bojovník za svobodu a demokracii dementbloku a najendou věříš babišovi, kterej řekne že vakcíny nebudou povinné ? To je nějaký divný, vesměs jen ty věříš těm informacím, které se líbí tobě, to ty podléháš těm dezinformacím. Dej si šestej nebo sedmej booster, třeba pak budeš nesmrtelnej 28 dní a pak ti vyprší v aplikaci tečka budeš zas červenej tak poběžíš honem na další booster. Naštval jsi mě.
    Protože jsi vůbec nepochopil podstatu toho, že google bude chtít po komukoliv úhradu za své náklady spojené s tvým účtem ať jsi komuista, dementblok vakcínovanej a nebo klidně tyrkisovej. Prostě ta totalita co tu teď nastupuje je ještě horší ne ta co byla v románu G.Orwela devatenácetosmdesátčtyři.
    Ne v Evropě se přestává dát normálně žít, tohle skončí válkou a nebo exodusem chytrých mimo Evropu. Fakt čumím jak imperium, které se stavělo několik staletí se dokáže zničit během pár let nevychovanýma spratkama.

    • byla to docela fuška než jsem se tím proklikal, ale nakonec se mi podařilo celej účet gogole smazat.
     Nejstrašnější na tom je, že oni vám napíšou váš účet byl smazán, ale stejně si můžete kliknout pro jeho obnovení. WTF tak byl smazán nebo ne ?

     • Ty brďo… 😡 Že bych si v diskuzi přečetl nějaké názory, které by se třeba týkaly low-endových grafik, a nebo alespoň IT, to ne…. Ale zase si tu přečtu spoustu nesmyslných, s prominutím “ píčovin“ !!!! Proč sem vůbec lezete? Ubezpečuji vás, že třeba na lidé.cz a na podobných serverech byste byli vítáni, a hlavně mezi svými…. 👍 Tady jste trošku mimo ! Jděte už konečně tam, kam slunce nesvítí….

      • Bez si nekam sam, me ta informace o zmene podminek Googlu zajima a ze to neni IT? ::)

      • Domnívám si, že jsi svobodný člověk nikdo tě s pistolí u hlavy nenutí číst příspěvky na cnews s pistolí u hlavy. Pokud ano, prosím dej nám vědět a my kontaktujeme policii aby tě osvobodila.

      • Normální svobodný člověk ví, že jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda těch druhých. Pokud někdo zasírá diskuzi na technickém webu politickými či jinými nesouvisejícícmi blafy, nemusí se to ostatním líbit a mají právo se ozvat.

      • Ano, určitě tě to zajímá…. Ale musíš to opravdu postovat pod článek o nových grafických kartách? Lepší místo by nebylo ??? Buďto je to na tebe moc složité, a nebo zase jen troluješ…. A divím se, že vůbec máš na čem google používat, a že stále jen nečekáš…..

      • článek je ok, ale jeho význam je asi takový, jako když beduín někde na sahaře předpovídá dlouhotrvající vydatné deště … takže je asi lepší psát „ot“, než aby byl každý post tady ve smyslu „stejně na trhu bude hovno a i to bude předražené“

      • Dne 5. ledna 2022 provedeme změny ve smluvních podmínkách. Tyto změny nebudou mít vliv na to, jak používáte služby Google, ale pomohou vám porozumět, co od nás při používání našich služeb můžete očekávat a co očekáváme od vás.

       Nové smluvní podmínky naleznete zde. Vytvořili jsme také souhrn klíčových změn. Co aktualizace přináší:

       Přehlednější vysvětlení, co můžete očekávat od Googlu a co očekáváme od vás: Připravili jsme více příkladů popisujících chování založené na vzájemném respektu, které očekáváme od všech uživatelů. Nabízíme také transparentnější popis, jak vyvíjíme, vylepšujeme a aktualizujeme náš digitální obsah, služby a zboží – včetně podrobnějšího zdůvodnění změn a aktualizací vyžadovaných právními podmínkami, předběžného oznámení a vašeho práva na odstoupení od smlouvy s námi.
       Právní záruka: Shrnujeme právní záruky, které máte při používání našeho digitálního obsahu, služeb a zboží na základě právních předpisů na ochranu spotřebitele platných v EHP.
       Právo na odstoupení od smlouvy: Přidali jsme informace o vašem zákonném právu na odstoupení od smluvních podmínek do 14 dnů od poskytnutí souhlasu, pokud jste spotřebitel v Evropském hospodářském prostoru (EHP). Přiložili jsme také kopii modelových pokynů EU k odstoupení od smlouvy pro případ, že byste své právo chtěli využít.
       Další definice: Přidali jsme další texty, které pomáhají vysvětlit určité právní koncepty, na které ve smluvních podmínkách odkazujeme, jako je obchodní záruka, právní záruka nebo nedostatek souladu.
       Lepší čitelnost: Smluvní podmínky zůstávají právním dokumentem, ale snažili jsme se, aby byly pochopitelné, včetně změn řazení některých témat, aby je bylo možné snadno najít.

       Pokud pomocí aplikace Family Link spravujete účet Google jiného uživatele, uvedené změny mu vysvětlete.

       Děkujeme, že používáte služby Google.

       Google Ireland Limited, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Irsko

       Tímto e‑mailovým oznámením informujeme o důležitých změnách ve smluvních podmínkách společnosti Google.