Specifikace Radeonu R9 390X: S 8,6 TFLOPS má být až o 65 % rychlejší než Hawaii

0

Vzhledem k tomu, že uvedení nové generace Radeonů je asi ještě vzdáleno, bylo poměrně překvapivé, když se během víkendu na internet dostal slajd z interní prezentace, hovořící o novém Radeonu R9 390X na bázi čipu Fiji. Web VideoCardz nakonec od stejného zdroje dostal i další stránky prezentace, které osvětlují, jak to bude s onou 8GB pamětí, ale hlavně přinášejí kompletní specifikace a také nástřel očekávaného výkonu.

Tentokrát máme k dispozici o něco větší množství slajdů, ovšem už ručně nafocených. Opět se mezi nimi objevuje i slajd, který jsme probírali včera, zajímavé je ovšem, že v něm je opraven původně se vyskytující překlep („Enhanced ZeroCore™ functionallity“). K informacím z tohoto listu se tedy už vracet nebudeme a místo toho se zaměříme na to, co je nového. Předně je to tabulka se specifikacemi, úpravou odpovídající stylu, který AMD používalo v minulosti. To ještě nemusí úplně zaručovat pravost, celek ale působí poměrně věrohodně, byť jde stále jen o nepotvrzený únik.

Uniklá prezentace k Radeonu R9 390X (Zdroj: VideoCardz)

Uniklá prezentace k Radeonu R9 390X (Zdroj: VideoCardz)

Radeon R9 390X má mít 4096 stream procesorů, tedy o 1280 shaderů (45 %) více než GPU Hawaii s 2816 jednotkami. Frekvence vzroste také, ale jen mírně na 1050 MHz, což bude asi dle zvyklostí AMD maximální takt včetně turba. Slajd ukazuje, že teoretický hrubý výkon má lineárně škálovat se zvýšením taktu a počtu shaderů na 8,6 TFLOPS. Výkon v dvojité přesnosti bohužel uveden není, ten byl ovšem u Radeonů s čipem Hawaii uměle omezen, což bude možná platit i u GPU Fiji. Nejvyšší model s Fiji má mít vodní chlazení, podle VideoCardz ale budou i běžné karty s obvyklými nereferenčními chladiči od různých výrobců.

 

HBM přinese propustnost 640 GB/s, výhledově >1 TB/s

Karta má mít externí napájení řešené buď skrze jeden osmipin a jeden šestipin, nebo rovnou jako dva osmipiny (zde asi bude volba na výrobci). Z toho by se dalo usuzovat, že TDP by mohlo být spíše o něco vyšší než u GPU Hawaii. GPU bude hodně rozměrné a vzhledem k počtu jednotek by mělo mít velký příkon. Ten by ale mohly částečně kompenzovat paměti HBM, které mají mít nižší energetické nároky, než highendová GDDR5. Podle AMD dokonce jejich použití o něco snižuje komplexitu GPU. TO by snad mohlo být dosaženo jednodušším PHY, jelikož efektivní komunikační rychlost HBM bude jen 1,25 GHz. Sběrnice pamětí má mít šířku 4096 bitů, takže by pak propustnost byla 640 GB/s.

Kapacita pamětí je „až 8GB“, což naznačuje, že skutečně bude také verze s 4 GB. Ze slajdů vyplývá, že karta bude v obou případech vybavena HBM první generace, u níž má každý čip kapacitu 1 GB a sběrnici o šíři 1024 bitů. Už 4GB konfigurace tedy saturuje celý řadič. 8GB verze je realizována tak, že dva čipy spolu vždy sdílí rozhraní, což AMD označuje jako „dual-link interposing“. To znamená, že použití osmi čipů HBM místo čtyř nezvedne paměťovou propustnost. Smyslem je toliko umožnit vyšší kapacitu.

Uniklá prezentace k Radeonu R9 390X (Zdroj: VideoCardz)
Radeon R9 390X používá HBM první generace. Následující prý přinese propustnost přes 1 TB/s (Zdroj: VideoCardz)

Ovšem pozor – v některé z příštích generací GPU by potřeba zapojení „dual-link“ měla být odbourána. S druhou generací HBM už zřejmě bude použito plnohodnotné zapojení. Podle dostupných informací má totiž HBM druhé generace nabízet dvě kapacity (4 a 8 GB na čip), a to s dvojnásobnou propustností. AMD v slajdu píše, že s ní už půjde propustnost přes 1 TB/s. To je ale záležitost budoucnosti.

 

Uniklá prezentace k Radeonu R9 390X (Zdroj: VideoCardz)

Už z minula máme, že GPU Fiji má být možná vůbec první, které bude plně hardwarově podporovat všechny funkce DirectX 12 („DirectX 12 Tier 3“), na jednom ze slajdů to ovšem AMD uvádí explicitně. Kromě toho AMD slibuje také podporu pro OpenGl 4.5 a Mantle. Na GPU se také opět nachází integrovaný zvukový koprocesor TrueAudio.

 

 

1,5–1,65× rychlejší než R9 290X?

Hodně zajímavý je pak slajd s nástřelem výkonu Radeonu R9 390X. Ten ukazuje srovnání s Radeonem R9 290X ve čtyřech hrách. Novinka má být zhruba o 50 % rychlejší v Tomb Raiderovi, o 55 % rychlejší ve Far Cry 4, o 60 % v Battlefield 4 a v Alien Isolation dokonce o 65 %. Jedná se o výkon v rozlišení 3840 × 2160 bodů (UHD), kde by HBM mělo mít nejvyšší přínos. Ovšem pozor, podle VideoCardz se zřejmě ještě nejedná o čísla z reálných testů, ale o předběžné projekce výkonu. Je možné, že finální revize ještě není hotová a připravené ještě nemusí být ani ovladače. Ono je dokonce možné i to, že se v těchto slajdech stanovené takty R9 390X ještě změní.

Uniklá prezentace k Radeonu R9 390X (Zdroj: VideoCardz)

 

King of the Hill

Zajímavou drobností, kterou jsem si zprvu nevšiml, je titulek „King of the Hill“, kterým AMD kartu Radeon R9 390X charakterizuje. Mohlo by vám být povědomé, jelikož navlas stejné jméno zmiňovali inženýři AMD v resumé na LinkedIn. King of the Hill je tedy možná jakési interní označení, které AMD pro čip Fiji či Radeony s HBM vůbec používá.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!