Specifikace Radeonů řady 300: vyšší takty u Hawaii, větší a rychlejší RAM pro 4K

0

Příznivci grafik Radeon už teď pilně vyhlížení příchod Radeonů s novým čipem Fiji a vysokorychlostní pamětí HBM. Momentálně to vypadá, že většinu levnějšího sortimentu AMD vyrobí ze starších čipů. Nicméně pro ty bez rozpočtu na highendové grafiky je tu jedna dobrá zpráva: AMD zdá se nebude jenom tupě přeznačovat, staronové modely projdou významnějšími změnami, které by je měly zatraktivnit.

Web VideoCardz nyní přinesl specifikace dvou modelů, které AMD založí na zhruba rok a půl starém GPU Hawaii, které je momentálně srdcem karet Radeon R9 290 a R9 290X. Ještě ovšem není jasné, jak se budou jmenovat – zřejmě by totiž měly nést označení spadající do řady 300, model R9 380 už je ale zabrán OEM kartou na bázi čipu Tonga. Teoreticky by tedy mohlo jít o R9 385 a R9 385X, ale to je jen dohad. Název tedy ještě znám není, hlavní parametry už ale VideoCardz vyčmuchal. Ukazuje se, že ačkoliv budou karty založeny na stejném základě jako R9 290 a R9 290X, bylo u nich přistoupeno k docela velkým změnám, které by měly zlepšit možnosti hlavně ve vyšších rozlišeních.

Co se GPU týká, nebude hrubý výkon příliš zvýšen, jelikož je nejspíš příliš svázán TDP. AMD u obou modelů zachová počty stream procesorů – plný model (asi R9 385X) bude mít 2816 shaderů a oříznutý (asi R9 385) 2560. Takty budou ale nadzvednuty o 5–6 %, takže výkonnější model poběží místo 1000 na 1050 MHz a levnější na 1010 MHz (R9 290 má dnes takt GPU 947 MHz).

GPU Hawaii (TechRadar)
GPU Hawaii (TechRadar)

Hlavní rozdíl ale nastane v paměti. Zdá se, že highendové modely s čipem Fiji ponesou 8 GB paměti HBM, a AMD chce údajně této koncepci přizpůsobit i o příčku nižší model. To znamená, že obě verze karty s čipem Hawaii budou mít standardně 8 GB paměti GDDR5. O 4GB verzích, které by mohly být levnější, údajně zatím nejsou žádné zprávy, ovšem jejich výskyt prý možný je. Paměť navíc bude mít podstatně vyšší takt. AMD je dosud provozovalo na „mobilní“ rychlosti 5 GHz, modely řady 300 ale už poběží na efektivních 6 GHz. Tím se paměťová propustnost dostane na 384 GB/s, což je víc než má mnohem dražší Titan X Nvidie. Jak model R9 390X, tak R9 390 budou mít paměti stejné, tedy vedle kapacity také na stejném taktu a se stejnou sběrnicí a propustností.

Zvýšením kapacity a propustnosti pamětí chce AMD nejspíše čipu Hawaii pomoct při hraní v nejvyšších rozlišeních. Ta jsou už teď silnou stránkou těchto Radeonů (ztrácejí obvykle méně ze svého výkonu než GeForce) a AMD se zřejmě chce právě tímto směrem ještě víc zaměřit. Radeony na bázi Fiji budou s pamětí HBM určitě prezentovány jako řešení šité na míru rozlišení 4K nebo 5K a díky zvýšené propustností 512bitové GDDR5 jim v tom teď budou moci do jisté míry sekundovat i nižší modely.

 

 

Další modely

Spolu s těmito dvěma modely (jak již bylo řečeno, finální jména pro ně ještě nemáme, podle VideoCardz je ale ovladače detekují jako „R9 300“) by měly přijít ještě další modely, včetně grafik podobných jako OEM karty, které AMD uvedlo 6. května. VideoCardz publikoval také jejich seznam srůzně posbíranými částečnými parametry, který shrnuje následující tabulka (ovšem pozor, někde se prý ještě mohou udát změny). Pokud vás zajímá, odkud jsou v ní uvedené takty karet s čipem Fiji, jedná se toliko o čísla z dříve zveřejněných údajných slajdů, jejichž pravost ale není ověřená. Další modely jako R9 380X, R9 370X a podobně jsou také možné, ale zatím o nich nejsou informace.

Radeony řady 300 podle webu VideoCardz
Radeony řady 300 podle webu VideoCardz

Podle jiných neoficiálních zvěstí by se tato část Radeonů řady 300 (tedy grafiky založené na starších čipech) měla začít prodávat 18. června, tedy přesně za jeden měsíc. Karty založené na Fiji a HBM pak prý budou také přestaveny tento den, v obchodech ale budou až další týden – 24. června.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!