Speedlink Hilo a Gantry: modrozubé repráčky na cesty (recenze)

0

Úvod, Speedlink Hilo

Dnes si trochu odpočineme od „tvrdého“ hardwaru a podíváme se na jeden velmi praktický doplněk. Z Německa jsme na recenzi dostali dvoje přenosné reprosoustavy. Jsou menší než byste čekali, hrají lépe než byste čekali a koupíte je normálně v českých e-shopech za poměrně sympatickou cenu.

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Hilo a Gantry

Společnost Jöllenbeck GmbH působí na IT trhu prostřednictvím značky Speedlink, či chcete-li, Speed-Link. Nejde o žádného zelenáče – Jöllenbeck byl založen už v roce 1974 a v IT se pohybuje už řadu let. Produkty Speedlink jsou převážně různé příslušenství a periferie, některé zela obyčejné, některé zajímavější. Řadu výrobků se Jöllenbecku podařilo relativně nedávno dostat i na český trh a tak například naše reproduktory Gantry má tak normálně zalistovány třeba Alza, oba modely ale i řada jiných e-shopů. 

Na recenzi máme Speedlink Hilo a Speedlink Gantry. Jeden malinký a jedny o kousek větší bezdrátové reproduktory připojované přes Bluetooth. Oba modely jsme během víkendu vyzkoušeli a přinášíme vám krátké hodnocení.

Speedlink Hilo

Hilo je jediný monorepráček s výkonem 2 W RMS. Podporuje frekvence 200–20 000 Hz a připojíte jej přes Bluetooth 3.0.

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Hilo

Ačkoli specifikacemi neoslní, zaujal mě model Hilo svým minimálním provedením. Celá plastová kostička je velmi lehká a její nejdelší proporce je 45 mm. Není tak vůbec problém ji přihodit do batohu, ale ani do kapsy. Navíc je Hilo i příjemně levná hračka – v ČR jej pořídíte už od 329 Kč včetně DPH.

 • 2 W RMS
 • 200 Hz – 20 kHz
 • Bluetooth 3.0
 • 45 × 44 × 42 mm
 • akumulátor 300mAh Li-Pol, výdrž až 3,5 h
 • dobíjení přes microUSB do 1,5 h

S rozměry 45 × 44 × 42 mm jde opravdu o malou černou plastovou krychličku. Spodní strana má neoprenovou měkkou vrstvu pro položení na stůl či jiný podklad a reproduktor s mřížkou směřuje vzhůru. Není ale samozřejmě problém položit kostičku jiným směrem a nasměrovat zvuk jinak. Při puštění zvuku „vzhůru“ je projev příjemně prostorový a naplní krásně malou místnost.

 

Na zadní straně najdete vypínač, konektor microUSB a informační LED – modrá značí připojení, červená dobíjení, blikající červená/modrá připravenost k připojení.

Zvukové podání postrádá basy a má i dost osekané výšky. Navíc je při přehrávání vcelku znatelný šum. Přesto ovšem repráček hraje velmi hlasitě a relativně čistě. Přehlučí téměř jakýkoli telefon i kancelářský notebook a to znatelně čitelnějším projevem. Pokud si tedy rádi pouštíte hudbu přímo z reproduktoru telefonu nebo ze staršího uchrčeného notebooku, bude Hilo velice příjemnou změnou. 

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Hilo

Trochu slabší stránkou Hila je dosah. Ve volném prostoru můžete vysílat z až 5 m, jakmile ale vstoupí mezi repráček a vysílač (v našem případě Nexus 5) překážka, věc se podstatně zhorší. Přes zeď má signál problémy i na 2 m, na podobné vzdálenosti mu také občas dělá problém překážka lidského těla. Toto jej tak limituje spíše na malou hračku na stolek.

V testu výdrže jsme pouštěli do repráčku signál  na 1 m vzdálenost na 50 % softwarové hlasitosti v Androidu, což odpovídalo běžně hlasitě mluvenému slovu. Avizované 3,5 h můžeme nejen potvrdit, náš kousek vydržel hrát dokonce 5:03 h. V balení najdete 50cm microUSB kabel, kterým lze akumulátor nabít cca za 1,5 h.


Graf ceny produktu Speed-Link SL-890000-BK HILO Portable Bluetooth Speaker poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

Ve výsledku musím Speedlink Hilo pochválit a doporučit, tedy alespoň některým z vás. Sháníte-li nějaké vylepšení zvukového projevu svého telefonu, tabletu nebo snad (pod)průměrného notebooku a nechcete-li sluchátka, je malá černá kostička to pravé. Vejde se klidně do kapsy, téměř nic neváží a přitom umí produkovat hudbu čistěji a hlasitěji než telefon, a to zhruba 3,5–5 h bezdrátově na baterku.

Speedlink Gantry, fotogalerie

Speedlink Gantry

O něco vyšším kalibrem stejné kategorie je Gantry. Je větší, těžší, dražší, a také lépe hraje, má integrovaný mikrofon, déle vydrží na baterku, podporuje párování přes NFC a má vlastní tlačítka pro ovládání hudby.

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Gantry

V přístroji najdete celkem tři reproduktory, dva stereo hrají směrem dopředu, jeden basový je namířen dolů na podložku – Speedlink tuto funkci označuje jako Downfire. Kombinovaný RMS výkon je 2,75 W. Charakteristiku v Hz jsme nesehnali, minimální frekvence bude ale pravděpodobně kolem 50 Hz.

 • 2,75 W RMS
 • 50 Hz – 20 kHz?
 • Bluetooth 3.0, 3,5mm jack
 • 138 × 61 × 70 mm
 • vestavěný mikrofon
 • pět tlačítek pro ovládání hudby/hovoru
 • akumulátor Li-Pol, výdrž až 5 h
 • dobíjení přes microUSB do 2,5 h
 • NFC párování

Gantry už je trochu větší a tučnější, jeho rozměry jsou 138 × 61 × 70 mm a hmotnost kolem 250 g. Tělo je pogumované a stojí na gumových nožičkách.

Na zadní straně najdete vypínač a konektory microUSB a 3,5mm jack pro externí připojení zvuku. V balení je 50cm 3,5mm kabel (TRS) a také 50cm dobíjecí microUSB kabel. Na přední straně pdo červenou mřížkou je opět informační LED. Ta má červenou a modrou barvu, červená značí nabíjení, modrá připojení, blikání obou připravenost k připojení.

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Gantry

Navrchu zařízení je pět hardwarových tlačítek pro přepínání hudby, úpravu hlasitosti, ale i pro přijetí hovoru. Gantry obsahuje integrovaný mikrofon, což dovoluje jeho použití pro hlasové konference.

Na pravém boku je NFC – spárovat přístroj třeba se smartphonem tak vyžaduje pouze přiblížení telefonu, který vám hned nabídne párování přes Bluetooth.

Zvukový projev je mnohem lepší než v případě Hila – Gantry má na svůj rozměr dost syté basy a podstatně plnější zvuk. Maximální hlasitost je o malinko nižší, i tak ovšem stačí k příjemnému ozvučení i větší místnosti, není ani problém pouštět zvuk do okruhu cca 3–5 m venku. Zvuk je čistý a bez šumu. Výsledek předčí nejen smartphony a tablety, ale i téměř jakýkoli notebook, včetně řady herních modelů s výkonným vlastním systémem.

Speedlink Hilo a Gantry
Speedlink Gantry

Dosah mě mile potěšil, Gantry překonává Hilo na celé čáře. Bez překážek jsme přehrávali hudbu až na 10 m, přes jednu zeď nebo lidskou překážku se dosah snížil na cca 5 m a přístroj hrál bez záškubů i přes dvě zdi na 3 m.

Proklamovanou výdrž 5 h jsme opět natáhli na 6:12 h. Číslo avizované Speedlinkem je tak opravdu reálné i pro vysokou hlasitost a horší signál. Nabíjení přibaleným kabelem trvá do 2,5 h.


Graf ceny produktu Speed-Link GANTRY Portable Stereo Speaker (SL-8907) poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

Speedlink Gantry jsou stále malé reproduktory, které už ale nedáte jen tak do kapsy. V batohu ovšem moc místa nezaberou. Cena přes 1000 Kč (Alza 1249 Kč včetně DPH) plně odpovídá vyšší kvalitě i vybavenosti oproti malinkatému repráčku Hilo. Gantry umí i drátový vstup, hraje mnohem lépe i s basy, na baterku vydrží hrát 5–6 h, podporuje NFC párování a má vestavěný mikrofon. Sháníte-li doplnění zvuku pro telefon, tablet nebo notebook, chybu rozhodně neuděláte. Gantry hraje velmi slušně a hlasitě a chytí Bluetooth signál i přes dvě zdi.

Alternativou jsou podobné ale také násobně dražší reproduktory od BOSE. Ty hrají ještě lépe a hlasitěji, vydrží déle na baterku, ale také stojí až 10 tis. Kč a jsou o něco větší a těžší.

 

Od Speedlinku máme momentálně na zápůjčku také dvě velmi netradiční myši a gamepad, vše sloučíme do jedné budoucí recenze.

Fotogalerie

Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry Speedlink Hilo a Gantry

Ohodnoťte tento článek!